Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 2 lipca 1999 r., sygn. V SA 1958/98

Konstytucja RP w art. 9 stanowi, że Rzeczpospolita Polska przestrzega wiążącego ją prawa międzynarodowego. W świetle zaś regulacji zawartej w art. 241 ust. 1 tej Konstytucji RP jest niewątpliwe, że umowy /między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Królestwa Danii z dnia 1 maja 1990 r. - Dz.U. 1992 nr 28 poz. 122 oraz art. 44 ust. 1 i 7 Układu Europejskiego z dnia 16 grudnia 1991 r., ustanawiającego stowarzyszenie między Rzeczpospolitą Polską z jednej strony, a Wspólnotami Europejskimi i ich Państwami Członkowskimi z drugiej strony - Dz.U. 1994 nr 11 poz. 38/ stanowią prawo międzynarodowe, o którym mowa w art. 9 ustawy zasadniczej. Podkreślenia również wymaga, że stosownie do art. 91 ust. 1 Konstytucji RP ratyfikowana umowa międzynarodowa, po jej ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej, stanowi część krajowego porządku prawnego, a według ust. 2 tego przepisu - umowa ratyfikowana za uprzednią zgodą wyrażoną w ustawie /por. także art. 241 ust. 1 Konstytucji RP/ ma pierwszeństwo przed ustawą, jeżeli ustawy tej nie da się pogodzić z umową.

Z treści przytoczonych przepisów konstytucyjnych wynika, że jeżeli po zebraniu w sprawie pełnego materiału i po jego rozważeniu okaże się, że postanowienia wspomnianych umów międzynarodowych mają w tym wypadku zastosowanie, wówczas zajdzie potrzeba uwzględnienia treści tych umów przy wykładni stosowanych przepisów ustawowych. W wypadku zaś wystąpienia między tymi aktami takich kolizji, które nie dadzą się usunąć w drodze wykładni, konieczne może się okazać skorzystanie z konstytucyjnych procedur przewidzianych do usuwania takich kolizji, co jednak w ramach konkretnego postępowania mogłoby nastąpić jedynie w stadium postępowania sądowoadministracyjnego /por. art. 193 Konstytucji RP/.

 

Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu sprawy ze skargi Spółki "M.C.A.ApS" na postanowienie Ministra Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej z dnia 31 sierpnia 1998 r. (...) w przedmiocie zezwolenia na nabycie udziałów w Spółce - uchyla zaskarżone postanowienie oraz poprzedzające je postanowienie z dnia 31 lipca 1998 r., (...).

Zobacz także
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00