Wyrok NSA z dnia 23 marca 1999 r., sygn. II SA 202/99
Kandydaci wyłonieni po pierwszym etapie konkursu i osoby po innej aplikacji poddane jednoetapowemu postępowaniu kwalifikacyjnemu z zakresu uzupełniającej problematyki mają równe prawa do ubiegania się o wpis na listę aplikantów radcowskich w ramach łącznego limitu określonego przez Radę Okręgową Izby Radców Prawnych.
Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu w dniu 23 marca 1999 r. sprawy ze skargi Anny S. na uchwałę Krajowej Rady Radców Prawnych z dnia 25 września 1998 r. (...) w przedmiocie odmowy wpisu na listę aplikantów radcowskich - uchyla zaskarżoną uchwałę i utrzymaną nią w mocy uchwałę organu I instancji; (...).
UZASADNIENIE
Skarżąca po odbyciu aplikacji złożyła w 1997 r., egzamin sędziowski i w maju 1998 r. przystąpiła do egzaminu konkursowego w ramach rekrutacji na aplikacje radcowską. Rada Okręgowa Izby Radców Prawych w
K. uchwałą z 3 czerwca 1998 r. podjętą na postawie art. 33 ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o radcach prawnych /Dz.U. nr 19 poz. 145 ze zm./ i par. 24[2] - 24[4] regulaminu postępowania Krajowej Rady Radców Prawnych i rad okręgowych izb radców prawnych w należących do ich właściwości indywidualnych sprawach radców prawnych i aplikantów radcowskich oraz prowadzenia list radców prawnych i aplikantów radcowskich, odmówiła wpisania skarżącej na listę aplikantów. W uzasadnieniu podano, że w jednoetapowym konkursie dla osób po zakończonej egzaminem z wynikiem pozytywnym aplikacji sądowej, prokuratorskiej, notarialnej lub adwokackiej uzyskała 21 punktów i zajęła 4 lokatę poza limitem 2 miejsc dla tej grupy kandydatów w ramach 17 miejsc ogółem dla aplikantów radcowskich, określonym uchwałą Nr 1/98 Rady OIRP w K. z 26 lutego 1998 r.