Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Uchwała składu 5 sędziów NSA z dnia 15 lutego 1999 r., sygn. OPK 15/98

1. Jeżeli plan zagospodarowania przestrzennego nie określa szczegółowych zasad podziału nieruchomości, a nieruchomość znajduje się na obszarze, na którym plan przewiduje zadania dla realizacji lokalnych celów publicznych, przepis art. 93 ust. 6 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami /Dz.U. nr 115 poz. 741 ze zm./ stanowi podstawę prawną do określenia warunków podziału nieruchomości w decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu z uwzględnieniem przepisów ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. o zagospodarowaniu przestrzennym /Dz.U. nr 89 poz. 415 ze zm./.

2. Decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu określająca warunki podziału nieruchomości na podstawie art. 93 ust. 6powołanej w pkt 1 ustawy o gospodarce nieruchomościami, powinna zawierać również elementy określone w art. 42 powołanej w pkt 1 ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym w zakresie dotyczącym zamierzonej zmiany zagospodarowania terenu.

3. Odmówić udzielenia odpowiedzi na pytanie trzecie.

 

Naczelny Sąd Administracyjny z udziałem prokuratora Prokuratury Krajowej W.Skoniecznego w sprawie z odwołania (...) Spółdzielni Mieszkaniowej "R.P." od decyzji Prezydenta Miasta P. z dnia 31 sierpnia 1998 r. w przedmiocie odmowy wydania decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, po rozpoznaniu w dniu 15 lutego 1999 r. na posiedzeniu jawnym pytań prawnych pełnego składu Samorządowego Kolegium Odwoławczego w (...), zgłoszonych na podstawie art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 12 października 1994 r. o samorządowych kolegiach odwoławczych /Dz.U. nr 122, poz 593 ze zm./, o następującym brzmieniu:

1. Grunty będące przedmiotem sprawy zostały ujęte w obowiązującym miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, w którym nie określono szczegółowych zasad podziału tych gruntów. Równocześnie powstał po stronie gminy - na podstawie art. 13 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. o zagospodarowaniu przestrzennym /Dz.U. nr 89 poz. 415 ze zm./ - obowiązek zmiany wymienionego wyżej planu, przez dokonanie szczegółowych ustaleń /w tym określenie zasad i warunków podziału terenu/ wynikających z uzyskania przez te grunty statusu obszaru, na którym przewiduje się zadania dla realizacji lokalnych celów publicznych. Czy w takiej sytuacji należy szczegółowe zasady i warunki podziału terenu ustalać w decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, wydanej na podstawie art. 93 ust. 6 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami /Dz.U. nr 115 poz. 741/, czy też należy - powołując się na art. 94 ust. 3 cyt. wyżej ustawy - zawiesić postępowanie w sprawie podziału do czasu zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego?

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00