Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 11 lutego 1999 r., sygn. I SA/Po 808/98

Stosowanie zwolnień od obowiązku uiszczenia należnego cła czy też ulgowe obciążenie niektórych obrotów towarowych musi mieć swoje wyraźne uzasadnienie w przepisach prawa powszechnie obowiązującego, tj. Konstytucji, ratyfikowanych umowach międzynarodowych, ustawach i rozporządzeniach wykonawczych wydanych na podstawie i w celu realizacji ustaw.

 

Naczelny Sąd Administracyjny, po rozpoznaniu sprawy ze skargi firmy S. w T. na decyzję Prezesa Głównego Urzędu Ceł z 11 marca 1998 r. w przedmiocie wymiaru cła - oddalił skargę.


UZASADNIENIE

Decyzją Dyrektora Urzędu Celnego w R. zawartą w zgłoszeniu SAD z 26 października 1995 r. dopuszczono do obrotu na polskim obszarze celnym importowane z Kostaryki banany, stosując wobec nich stawkę celną obniżoną w wysokości "0" procent od wartości celnej towaru. Decyzja o dopuszczeniu towaru do obrotu na polskim obszarze celnym z zastosowaniem preferencyjnej stawki celnej wydana została na podstawie deklaracji zawartych we wniosku o wszczęcie postępowania celnego i dokumentów dołączonych do tego wniosku, którymi były m.in.: faktura wystawiona przez firmę z Kostaryki, deklaracja wartości celnej, konosament morski potwierdzający transport bananów z Kostaryki do Niemiec, dokumenty przewozowe z Niemiec do Polski, dokumenty wystawione przez władze celne kraju tranzytu stwierdzające dozór celny nad towarem w czasie jego przebywania w Porcie Hamburg oraz świadectwo pochodzenia na formularzu A, potwierdzające kostarykańskie pochodzenie bananów.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00