Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 9 kwietnia 1999 r., sygn. I SA/Łd 453/97

Odsetki za zwłokę są problemem podatkowym, gdyż powstanie zaległości podatkowej powoduje obowiązek zapłaty odsetek za zwłokę bez względu na to, czy zwłoka jest przez podatnika zawiniona, czy też powstała przez przypadek. Zatem art. 29 ustawy z dnia 19 grudnia 1980 r. o zobowiązaniach podatkowych /Dz.U. 1993 nr 108 poz. 486 ze zm./ ma również zastosowanie do nadpłaty odsetek zapłaconych od zaległości podatkowych.

 

Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu sprawy ze skargi (...) na decyzję Izby Skarbowej w S. w przedmiocie odmowy zwrotu części pobranych odsetek za zwłokę - uchyla zaskarżoną decyzję.


UZASADNIENIE

Decyzją z dnia 13.03.1997 r. Izba Skarbowa po rozpatrzeniu odwołania "M.-P." Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, utrzymała w mocy decyzję Urzędu Skarbowego z dnia 2.12.1996 r. odmawiającą zwrotu części pobranych odsetek za zwłokę w związku z nie uznaniem ich jako nadpłaty, stosownie do art. 29 ustawy o zobowiązaniach podatkowych. Izba Skarbowa wskazała w uzasadnieniu, że w związku z kontrolą w zakresie prawidłowości rozliczeń z tytułu podatku od towarów i usług Urząd skarbowy w decyzjach z 22.05.1996 r., 31.05.1996 r. i 4.07.1996 r. określił podatek i ustalił sankcje. Wydanie tych decyzji spowodowało, że kwoty w nich określone były podatkiem nie uiszczonym w terminie, a więc zgodnie z art. 20 ust. 1 ustawy o zobowiązaniach podatkowych były zaległością podatkową, od której pobiera się odsetki za zwłokę. Odsetki te zostały przez podatnika wpłacone. Następnie dwie decyzje organu I instancji określające podatek i ustalające sankcje zostały w części uchylone przez organ odwoławczy a w odniesieniu do jednej Urząd Skarbowy zmienił swą pierwotną decyzję określającą kwoty podatku od towarów i usług. Spowodowało to powstanie nadpłaty podatku podlegającej zwrotowi zgodnie z art. 29 ustawy o zobowiązaniach podatkowych. Różnica kwot podatku wpłaconego i wymierzonego została Spółce zwrócona wraz z o procentowaniem.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00