Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 7 maja 1999 r., sygn. I SA/Lu 254/98

Tylko rachunki zawierające numer rejestracyjny pojazdu mogą zostać ujęte w miesięcznym zestawieniu, które stanowi podstawę wpisu kosztów do księgi. Natomiast rachunki nie spełniające tego wymogu nie mogą znaleźć się w zestawieniu miesięcznym, a tym samym nie obciążają kosztów w podatkowej księdze przychodów i rozchodów.

Podatnik, przedstawiając rachunki z tytułu używania samochodu, na których brak było numeru rejestracyjnego wymaganego przepisami rozporządzenia z dnia 15 grudnia 1992 r. w sprawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów /Dz.U. nr 99 poz. 496/, nie udowodnił należycie, że poniósł wydatki związane z używaniem tego, a nie innego samochodu.

UZASADNIENIE

1. Zaskarżoną decyzją wydaną na podstawie art. 138 par. 1 pkt 1 Kpa w związku z art. 335 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa /Dz.U. nr 137 poz. 926/ Izba Skarbowa - po rozpatrzeniu odwołania Zbigniewa D. na decyzję Urzędu Skarbowego z dnia 22 października 1997 r. - określającej i ustalającej zobowiązanie podatkowe w podatku VAT za miesiące od stycznia do grudnia 1996 r. - utrzymała w mocy decyzję pierwszoinstancyjną.

W uzasadnieniu wskazano, iż w toku postępowania podatkowego organ skarbowy stwierdził, że Zbigniew D., będąc podatnikiem podatku od towarów i usług - w ewidencji zakupu - wpisał wydatki, które w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym nie mogły być zaliczone do kosztów uzyskania przychodu. Były to wydatki potwierdzone fakturami dokumentującymi zakup paliwa, na których to fakturach brak było numeru rejestracyjnego samochodu używanego do działalności gospodarczej. Ponadto stwierdzono, że podatnik w rejestrze zakupów, prowadzonym dla potrzeb VAT oraz w deklaracjach VAT-7 wykazał i odliczył podatek zawarty w fakturach VAT dokumentujących zakup części do samochodu osobowego.

Izba Skarbowa wyjaśniła, że stosownie do art. 25 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym /Dz.U. nr 11 poz. 50 ze zm./ - obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych towarów i usług, którymi rozporządzono w sposób nie pozwalający na zaliczenie poniesionych wydatków do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00