Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 10 marca 1999 r., sygn. I SA/Ka 1068/97

1. Niedokonanie zgłoszenia rejestracyjnego w terminie, a więc brak rejestracji przed pierwszą czynnością, wywołuje negatywne efekty w postaci niemożliwości obniżenia kwoty podatku należnego. Podatniczka prowadząc działalność w okresie oczekiwania na dokonanie wpisu w ewidencji osób prowadzących działalność gospodarczą, bez wymaganego zgłoszenia rejestracyjnego - podatkowego, musiała liczyć się z tymi konsekwencjami. Przyczyna takiego stanu rzeczy jest - zgodnie z wolą ustawodawcy - obojętna.

2. Złożenie w organie zajmującym się ewidencją osób prowadzących działalność gospodarczą /organ gminy/ wniosku o wpis do tej ewidencji, nie jest równoznaczne ze zgłoszeniem rejestracyjnym wymaganym przez ustawę z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym /Dz.U. nr 11 poz. 50 ze zm./ dokonanym właściwemu organowi /urząd skarbowy/, gdyż są to różne czynności, mające różne cele, skutki i dokonywane są w różnych organach.

3. Kontynuowanie przez żonę działalności gospodarczej męża w jej dotychczasowym zakresie nie oznacza następstwa prawnego uprawniającego żonę do obniżenia podatku należnego VAT o podatek naliczony, bowiem prawo to mogło przysługiwać wyłącznie mężowi, który był innym podmiotem gospodarczym od żony.

UZASADNIENIE

Decyzją z dnia 18 lipca 1996 r., wydana na podstawie art. 104 Kpa i art. 5 ust. 3 ustawy z dnia 19 grudnia 1980 r. o zobowiązaniach podatkowych /Dz.U. 1993 nr 108 poz. 486 ze zm./, art. 10 ust. 2 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym /Dz.U. nr 11 poz. 50 ze zm./, Urząd Skarbowy określił zobowiązanie podatkowe Teresy Z. z tytułu podatku od towarów i usług za miesiące: styczeń, luty, marzec, maj, lipiec i sierpień 1994 r. oraz nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym za miesiące kwiecień i czerwiec 1994 r., w podanych w osnowie decyzji kwotach. Organ podatkowy ustalił, że podatniczka prowadziła działalność gospodarczą w postaci sprzedaży paliw w stacji paliw od dnia 2 stycznia 1994 r., mimo, iż zgłoszenie rejestracyjne złożone zostało w dniu 25 stycznia 1994 r. Brak było zatem podstaw do obniżenia kwoty należnego podatku VAT w tym okresie, co podatniczka uczyniła obejmując obniżeniem kwotę 13.720.000 st.zł. Wyraźnie stanowi o tym przepis art. 25 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług (...).Teresa Z. "przejęła" działalność po swym zmarłym w grudniu 1993 r. mężu i dokonywała zakupów dokumentowanych fakturami VAT posługując się jego numerem identyfikacji podatkowej. Nadto w deklaracji podatkowej za styczeń 1994 r. wykazała nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym w kwocie 15.628.000 st.zł, która stanowiła nadwyżkę z miesiąca grudnia 1993 r. z deklaracji jej męża. I ten zabieg organ podatkowy uznał za nieuprawniony, albowiem podatnik ma możliwość odliczenia od podatku należnego tylko podatek naliczony od własnych towarów. Przepisy podatkowe nie przewidują "sukcesji podatkowej". Kierując się przytoczonymi argumentami i dokonując obliczeń matematycznych przedstawionych w uzasadnieniu decyzji, orzeczono jak w osnowie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00