Wyrok NSA z dnia 13 maja 1998 r., sygn. SA/Sz 1354/97
1. Koszty ponoszone przez podatnika należy oceniać pod kątem ich celowości, a więc dążenia do uzyskania przychodu, a nie niezbędności i rezultatu, jakie przyniosły w postaci konkretnego przychodu. O tym co jest celowe, potrzebne w prowadzonej działalności decyduje podmiot prowadzący tę działalność, a nie organ podatkowy.
2. Jako dowód należy dopuścić wszystko, co może przyczynić się do wyjaśnienia sprawy, a nie jest sprzeczne z prawem. W razie wadliwości dowodu księgowego podatnik może wykazywać innymi dowodami, że poniósł określony wydatek.
3. Podnoszenie kwalifikacji pracowniczych ma wpływ na osiąganie przez firmę przychodów i powinno być zakwalifikowane jako koszt uzyskania przychodu, choć taki wydatek trudno wiązać z konkretnym przychodem. Jest to koszt ogólny działalności firmy, podobnie jak płace pracowników i inne tego typu koszty funkcjonowania przedsiębiorstwa.
4. Koszty opracowania projektu statku odpowiednio udokumentowane, zostały poniesione w roku 1995. Poniesienie ich było warunkiem przyjęcia oferty firmy przez ewentualnego kontrahenta. Okoliczność, iż projekt ten nie został w tym roku sprzedany i nie uzyskano z tego tytułu żadnego przychodu nie może stanowić podstawy do nieuwzględnienia poniesionych w tym roku podatkowym kosztów firmy. Każda działalność gospodarcza wiąże się z ryzykiem i nie każde przedsięwzięcie przyniesie podatnikowi dochód. Istotne jest - w świetle art. 15 ust. 1 ustawy z 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych, iż wydatek został poniesiony w celu uzyskania przychodu i na taki przychód Spółka miała uzasadnione podstawy liczyć.
UZASADNIENIE
W wyniku wstępnej analizy zeznania o wysokości dochodu /straty/ osiągniętego przez Spółkę z o.o. C. za 1995 r. oraz przeprowadzonej kontroli podatkowej zakończonej protokołem z dnia 30.12.1996 r. Urząd Skarbowy w S. stwierdził, że Spółka zawyżyła koszty uzyskania przychodów o kwotę 24.819,56 zł, co miało wpływ na zaniżenie zeznanego dochodu oraz należnego podatku dochodowego od osób prawnych za badany okres o kwotę 9.928,10 zł. Organ podatkowy zakwestionował zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów następujących kwot: