Orzeczenie
Wyrok NSA z dnia 4 marca 1998 r., sygn. I SA/Ka 1328/96
Ewidencja, o której mowa w art. 27 ust. 4 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowym /Dz.U. nr 11 poz. 50 ze zm./, winna zawierać m.in. kwoty podatku naliczonego obniżającego podatek należny.
Oznacza to, że wprowadzenie do tej ewidencji podatku ujętego w rachunku uproszczonym spowodowało naruszenie wspomnianego obowiązku, w zakresie dotyczącym określenia wysokości podatku naliczonego.
UZASADNIENIE
Naczelny Sąd Administracyjny zważył, co następuje:
Skarga jest nieuzasadniona. Przystępując do oceny zgodności z prawem zaskarżonej decyzji należy w punkcie wyjścia przywołać regulację prawną zawartą w art. 25 ust. 1 pkt 4 lit. "a" ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowym /Dz.U. nr 11 poz. 50 ze zm./. Przepis ten, w brzmieniu znajdującym zastosowanie do rozpatrywanego stanu faktycznego, stanowił, że obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, których nabycie zostało udokumentowane rachunkiem uproszczonym, z wyjątkiem przypadku określonego w art. 14 ust. 5, albo fakturą wystawioną niezgodnie z art. 32. Jego treść nie pozostawiała wątpliwości co do tego, że tylko w przypadku udokumentowania nabycia fakturą odpowiadającą wymaganiom zawartym w art. 32 ustawy, podatnikowi służyło prawo obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającą z tej faktury. Był to więc, i jest nadal, wyjątek od reguły wyrażonej w art. 19 ust. 1 tej ustawy, w myśl której podatnik ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabywaniu towarów i usług.