Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 20 czerwca 1997 r., sygn. I SA/Ka 560/97

1. Skoro w art. 13 ust. 2 pkt 4 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych nie zawarto odesłania do definicji gospodarstwa rolnego z ustawy o podatku rolnym, to nie było takiego zamiaru w woli ustawodawcy i nie można go domniemywać. Przy braku definicji normatywnej przyjmuje się, że pojęcia użyte w akcie prawnym należy rozumieć zgodnie z ich znaczeniem w języku polskim.

2. Upoważnienie ustawowe, zawarte w art. 14 pkt 4 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych przewiduje dla rady gminy m.in. tylko do wprowadzania innych zwolnień niż określone w art. 13 ust. 2, nie zaś do ich zawężania.

3. Wyznaczenie inkasentów, o którym mowa w art. 14 pkt 3 ustawy musi bowiem polegać na takim ich wskazaniu, aby już w treści uchwały można było ustalić, na kim spoczywa obowiązek poboru i wpłacania pobranego podatku.

 

stwierdza nieważność uchwały w części obejmującej jej par. 4 pkt 2 i par. 7 pkt 3.


UZASADNIENIE

Skargą z 23 marca 1997 r. Stanisław C., powołując się na działanie w imieniu i interesie mieszkańców gminy T., wniósł o unieważnienie par. 4 pkt 3 uchwały Rady Miasta T. (...) z 30 października 1996 r. w sprawie ustalenia zasad płatności podatku od posiadania psów. Skarżący wywodził, że powyższym przepisem Rada Miasta bezprawnie ograniczyła zwolnienie od tego podatku tylko do gospodarstw rolnych powyżej 1 ha, podczas gdy zwolnienie podatkowe przewidziane w tym zakresie przez ustawę z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych takiego ograniczenia nie zawiera. Wskazał, że posłużono się definicją gospodarstwa rolnego, zawartą w art. 1 ust. 2 ustawy z dnia 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym, podczas gdy definicja ta została - co wyraźnie z tego przepisu wynika - sformułowana wyłącznie na użytek podatku rolnego. W dalszym wywodzie skarżący podniósł, że ustawa o podatkach i opłatach lokalnych również w innym przepisie odwołuje się do przepisów o podatku rolnym /art 7 ust. 1 pkt 7/, ale skoro nie czyni tego w art. 13 ust. 2 pkt 4 - to wolą ustawodawcy było zwolnienie od podatku od posiadania psów gospodarstw rolnych bez względu na ich powierzchnię.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00