Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 28 października 1996 r., sygn. SA/Sz 221/96

1. Jedną z przesłanek stanowiących podstawę uzyskania ulgi z tytułu zatrudnienia młodocianych pracowników w celu nauki zawodu jest uprawnienie na mocy odrębnych przepisów do szkolenia uczniów.

2. Instruktorzy praktycznej nauki zawodu, będący właścicielami zakładu pracy, powinni posiadać kwalifikacje zawodowe co najmniej mistrza w zawodzie, którego będą nauczać i przygotowanie pedagogiczne uzyskane w wyniku ukończenia kursu pedagogicznego organizowanego zgodnie z przepisami w sprawie podnoszenia kwalifikacji dorosłych.

 

skargę oddala.


UZASADNIENIE

Aleksander S. w dniu 13 lipca 1995 r. złożył w Urzędzie Skarbowym wnioski o przyznanie ulg w podatku dochodowym z tytułu zatrudnienia na podstawie umów o pracę w celu przygotowania zawodowego młodocianych: Anny B., Katarzyny B., Edyty K., Piotra L., Renaty W. i Artura W. - w zawodzie piekarza oraz Dominiki W. i Beaty Z. - w zawodzie sprzedawcy. Zatrudnienie tych pracowników odbywało się w ramach prowadzonych działalności gospodarczych w formie spółek cywilnych przez zainteresowanego i Jacka P. w zakresie piekarnictwa oraz z Jadwigą P. w zakresie handlu. Do złożonych wniosków Aleksander S. dołączył kserokopię powyższych umów oraz protokołów egzaminów z nauki zawodu złożonych przed komisjami szkolnymi z wynikiem pozytywnym przez wyżej wymienionych młodocianych pracowników. Urząd Skarbowy decyzją z dnia 13 września 1995 r. nie przyznał podatnikowi ulgi w podatku dochodowym uznając, że nie posiada on kwalifikacji określonych w par. 17 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 8 maja 1989 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli oraz określenia szkół i wypadków, w których można zatrudniać nauczycieli nie mających wyższego wykształcenia /Dz.U. nr 34 poz. 189/. W toku przeprowadzonego postępowania wyjaśniającego ustalono, że Aleksander S. posiada wykształcenie średnie ogólne uzupełnione w zawodzie budowlanym, a kwalifikacje pedagogiczne w zakresie przygotowania zawodowego w zakładach rzemieślniczych uzyskał na podstawie "Zaświadczenia o kwalifikacjach pedagogicznych" wydanego w dniu 15 października 1985 r. przez Izbę Rzemieślniczą.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00