Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 16 listopada 1995 r., sygn. SA/Gd 1655/95

Orzeczenia wojskowych komisji lekarskich powołanych na podstawie art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej /t.j. Dz.U. 1992 nr 4 poz. 16 ze zm./ rozstrzygające o związku chorób i ułomności żołnierzy oraz śmierci ze służbą wojskową, jak również o stopniu trwałego uszczerbku na zdrowiu wskutek wypadku pozostającego w związku z pełnieniem czynnej służby wojskowej lub choroby powstałej w związku ze szczególnymi właściwościami lub warunkami tej służby, wydane na podstawie par. 5 ust. 2 pkt 1 lit. "a" i "b" rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 10 czerwca 1992 r. w sprawie zasad określania zdolności do czynnej służby wojskowej oraz właściwości i trybu postępowania wojskowych komisji lekarskich w tych sprawach /Dz.U. nr 57 poz. 278 ze zm./ są decyzjami administracyjnymi podlegającymi zaskarżeniu do sądu administracyjnego /art. 196 par. 1 Kpa/.

 

oddala skargę na decyzję Okręgowej Wojskowej Komisji Lekarskiej w przedmiocie związku schorzenia ze służbą wojskową.


UZASADNIENIE

Rejonowa Wojskowa Komisja Lekarska w W. orzeczeniem z 23 lutego 1994 r. uznała szeregowego Ireneusza A. za niezdolnego do służby wojskowej w czasie pokoju oraz w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny - kategoria E. Orzeczenie, wydane na podstawie badań lekarsko-specjalistycznych, wykazało, że Ireneusz A. ma liczne schorzenia.

Kwalifikując stwierdzone schorzenia do odpowiednich paragrafów wykazu chorób i ułomności przy ocenie zdolności fizycznej i psychicznej do czynnej służby wojskowej, stanowiącego załącznik nr 1 do rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 10 czerwca 1992 r. w sprawie zasad określania zdolności do czynnej służby wojskowej oraz właściwości i trybu postępowania wojskowych komisji lekarskich w tych sprawach /Dz.U. nr 57 poz. 278 ze zm./, organ I instancji uznał, że suma schorzeń, a w szczególności rozpoznana depresja endogenna, czynią tego żołnierza niezdolnym do służby wojskowej w czasie pokoju i w czasie wojny. Jednocześnie RWKL w W. orzekła, że opisane wyżej schorzenia nie pozostają w związku ze służbą wojskową.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00