Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 24 marca 1994 r., sygn. SA/Po 1851/93

1. Stowarzyszenia nie są podmiotami działalności gospodarczej z ustawy z dnia 23 grudnia 1988 r. o działalności gospodarczej.

2. Żaden przepis prawa nie zawiera ustawowego upoważnienia dla stowarzyszeń dla prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie kredytowania oraz udzielania pożyczek.

3. Pożyczki udzielone przez stowarzyszenie nie korzystają ze zwolnienia od opłaty skarbowej określonego w par. 57 ust. 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 lutego 1989 r. w sprawie opłaty skarbowej /Dz.U. nr 9 poz. 52 ze zm./.

UZASADNIENIE

Urząd Skarbowy w P. decyzją z 18.11.1991 r. ustalił Towarzystwu Rozwoju Inwestycji Kapitałowych "Unidopol" w P. opłatę skarbową w wysokości 5.880.000 zł od umowy pożyczki z 9.1.1991 r. na kwotę 294.000.000 zł od umowy pożyczki zawartej z Przedsiębiorstwem Transportu Samochodowego Łączności w P.

W odwołaniu z 24.11.1991 r. - Towarzystwo Rozwoju Inwestycji Kapitałowych w likwidacji wnosi o uchylenie w całości decyzji I instancji z uwagi na uchybienia prawne i błędną wykładnię par. 57 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 lutego 1989 r. w sprawie opłaty skarbowej. W uzasadnieniu likwidator towarzystwa wyjaśnia, że stowarzyszenie zgodnie ze swoim statutem było uprawnione do prowadzenia działalności gospodarczej, a zatem winno być zwolnione od opłaty na podstawie wyżej cytowanego par. 57 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów. Podnosi następnie, że wszystkie umowy pożyczek zostały zawarte w wykonaniu uprzednio zawartych umów darowizn. W zdecydowanej większości umowy darowizny, które spowodowały zawarcie umów pożyczek, zostały odwołane na skutek oświadczenia woli darczyńców, w związku z czym bezprzedmiotowe stało się istnienie umów pożyczek. Uchylone zostały skutki prawne oświadczenia woli zarówno co do umów darowizn, jak i umów pożyczek, które zostały zawarte jedynie w wykonaniu uprzednio zawartych umów darowizn. Na podstawie zaś art. 13 ust. 3 pkt a ustawy o opłacie skarbowej - opłaty skarbowe od czynności cywilnoprawnych, w stosunku do których uchylone zostały prawne oświadczenia woli nie powinny być wymierzane, a wymierzone - anulowane. W odwołaniu kwestionowana jest również zasadność obciążenia odsetkami za zwłokę.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00