Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 16 lipca 1992 r., sygn. I SA 642/92

Jeżeli roszczenia zakładowej organizacji związkowej z tytułu utraty majątku w wyniku wprowadzenia stanu wojennego zostały zaspokojone w całości przed wejściem w życie ustawy z dnia 25 października 1990 r. o zwrocie majątku utraconego przez związki zawodowe i organizacje społeczne w wyniku wprowadzenia stanu wojennego /Dz.U. 1991 nr 4 poz. 17/, w sprawie takiej nie mogą mieć zastosowania przepisy tej ustawy /niedopuszczalna jest droga administracyjna/.

 

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił na podstawie art. 207 par. 5 Kpa skargę Komisji Zakładowej NSZZ "Solidarność" przy Fabryce Urządzeń Górniczych w K. na orzeczenie Społecznej Komisji Rewindykacyjnej z dnia 4 lutego 1992 r. w przedmiocie umorzenia postępowania w sprawie zwrotu majątku utraconego w wyniku wprowadzenia stanu wojennego.


UZASADNIENIE

Społeczna Komisja Rewindykacyjna orzeczeniem z dnia 4 lutego 1992 r. nr KR-051/605/91, wydanym na podstawie art. 5 ust. 1 oraz art. 6 i art. 7 w związku z art. 1 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 25 października 1990 r. o zwrocie majątku utraconego przez związki zawodowe i organizacje społeczne w wyniku wprowadzenia stanu wojennego /Dz.U. 1991 nr 4 poz. 17/ oraz art. 105 par. 1 Kpa, umorzyła postępowanie w sprawie zwrotu na rzecz NSZZ "Solidarność" przy Fabryce Urządzeń Górniczych w K. majątku przejętego przez Fabrykę Urządzeń Górniczych w K. i NSZZ Pracowników tej fabryki. W uzasadnieniu decyzji Społeczna Komisja Rewindykacyjna podała, że NSZZ "Solidarność" przy Fabryce Urządzeń Górniczych w K. wnioskiem z dnia 5 sierpnia 1991 r. zwrócił się do Społecznej Komisji Rewindykacyjnej przy Ministrze Pracy i Polityki Socjalnej w Warszawie o wszczęcie postępowania w sprawie zwrotu majątku utraconego w wyniku wprowadzenia stanu wojennego. Na utracony majątek składały się środki pieniężne w wysokości 249.203,80 zł i rzeczowe składniki majątkowe, wymienione w załączniku nr 2 do pisma wnioskodawcy do dyrekcji Fabryki. W toku postępowania ustalono, że wnioskodawca posiadał wymienioną we wniosku kwotę w dniu wprowadzenia stanu wojennego. Kwota złotych 249.203,80 została następnie przejęta przez NSZZ Pracowników Fabryki Urządzeń Górniczych w K. Komisja Zakładowa NSZZ "Solidarność" w związku z przejęciem jej majątku przez NSZZ Pracowników Fabryki Urządzeń Górniczych zwróciła się wnioskiem z dnia 17 maja 1989 r. do dyrektora Fabryki o jednorazową dotację w wysokości 1.500.000 zł. Dyrekcja Fabryki Urządzeń Górniczych w K. przekazała w dniu 7 września 1989 r. wyżej wymienioną kwotę na rzecz wnioskodawcy, uznając ją jednocześnie - w piśmie skierowanym do Społecznej Komisji Rewindykacyjnej - za równowartość środków finansowych i majątku przejętego przez NSZZ Pracowników Fabryki. Społeczna Komisja Rewindykacyjna dała wiarę stanowisku dyrekcji Fabryki Urządzeń Górniczych w K. Z powyższego jednoznacznie wynika, że roszczenie wnioskodawcy z tytułu utraty majątku zostało zaspokojone przed wejściem w życie ustawy, a więc obecny wniosek, skierowany do Społecznej Komisji Rewindykacyjnej, jest bezzasadny.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00