Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 20 stycznia 1989 r., sygn. III SA 917/88

Przez praktyki monopolistyczne, o których mowa w art. 8 pkt 1 ustawy z dnia 28 stycznia 1987 r. o przeciwdziałaniu praktykom monopolistycznym w gospodarce narodowej /Dz.U. nr 3 poz. 18/, należy rozumieć nie tylko podejmowanie aktów prawnych, wprowadzających uciążliwe dla nabywcy warunki, ale także konkretyzację tych warunków poprzez wykonanie zawartej na tych warunkach umowy.

Organ antymonopolowy może zatem podjąć środki przewidziane w ustawie w odniesieniu do działań, które miały miejsce przed wejściem w życie tej ustawy, jeżeli skutki tych działań występują po dniu 1 stycznia 1988 r.

 

uchyla zaskarżoną decyzję w części umarzającej postępowanie; oddala skargę Przedsiębiorstwa Techniczno-Handlowego Motoryzacji "Polmozbyt" w przedmiocie przeciwdziałania praktykom monopolistycznym PTHM "Polmozbyt".


UZASADNIENIE

Stowarzyszenie Federacja Konsumentów wniosło o wszczęcie postępowania w sprawie przeciwdziałania praktykom monopolistycznym stosowanym przez Przedsiębiorstwo Techniczno-Handlowe Motoryzacji "Polmozbyt" wobec osób nabywających samochody osobowe w trybie przedpłat, a które nabyły uprawnienia w roku 1987 i w latach wcześniejszych. Praktyki te polegają na stosowaniu podwyższonych z dniem 30 grudnia 1987 r. cen, oraz ograniczeniu zbytu samochodu Fiat 126p typu "Standard" - o cenie niższej, w stosunku do typu "Face lifting" pozbawiając w ten sposób nabywców możliwości wyboru wersji tańszej.

Decyzją z dnia 3 maja 1988 r. Minister Finansów, jako organ antymonopolowy, na podstawie art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 28 stycznia 1987 r. o przeciwdziałaniu praktykom monopolistycznym w gospodarce narodowej /Dz.U. nr 3 poz. 18/ stwierdził nieważność par. 10 i par. 20 Postanowień dla posiadaczy przedpłat wnoszonych na nabycie samochodów osobowych produkcji krajowej, stanowiących załącznik nr 1 do zarządzenia nr 13/15/VIII/86 Prezesa Narodowego Banku Polskiego z dnia 16 lipca 1986 r. w sprawie wprowadzenia wymienionych wyżej "Postanowień" i "Regulaminu losowania kolejności uprawnień do nabycia samochodów osobowych w trybie przedpłat" /Dz.Urz. NBP nr 5 poz. 14/ jako naruszających art. 8 ust. 1 ww. ustawy. W pozostałym zakresie postępowanie umorzono.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00