Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 23 czerwca 1986 r., sygn. II SA 208/86

Sam fakt przyznania medalu za udział w wojnie obronnej 1939 r., przy jednoczesnym braku wiarygodnych dowodów potwierdzających ten udział, nie może stanowić podstawy do przyznania uprawnień kombatanckich.

 

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił na podstawie art. 207 par. 5 Kpa skargę Mieczysława J. na decyzję Zarządu Głównego Związku Bojowników o Wolność i Demokrację z dnia 15 lutego 1985 r. w przedmiocie odmowy stwierdzenia uprawnień kombatanckich.


UZASADNIENIE

Mieczysław J. urodzony dnia 13 września 1922 r. złożył wniosek o przyjęcie go w poczet członków Związku Bojowników o Wolność i Demokrację i przyznanie uprawnień kombatanckich z tytułu udziału w wojnie obronnej 1939 r. Podał przy tym, że w połowie sierpnia 1939 r. stawił się na pisemne wezwanie w Komendzie Batalionu Strzeleckiego Obrony Narodowej w Ł. i został przydzielony do warty nr 1, kompanii 1. Umundurowany i uzbrojony pełnił służbę wartowniczą przy zbiorniku gazowym, przy przejeździe kolejowym i stacji transformatorowej. Dnia 5 września 1939 r., na rozkaz dowództwa Batalionu, nastąpił wymarsz kompanii do Warszawy. W Warszawie brał udział w akcji obronnej barykady, po czym - wraz z nowo sformowanymi oddziałami - wyruszył w kierunku L. W miejscowości za L. przydzielono go do taborów wojskowych, gdzie został dodatkowo umundurowany i uzbrojony. Za Ch. oddział został rozwiązany i Mieczysław J. po zmianie ubrania na cywilne, wrócił pod koniec września 1939 r. do domu w Ł. Na potwierdzenie powyższego przedstawił oświadczenia świadków: Józefa P., Jerzego J. i Mirona Sz., którzy - jak podali - służyli razem z nim w Batalionie Strzeleckim Obrony Narodowej w Ł. /nie są oni członkami ZBoWiD/, Dołączył również pismo Centralnego Archiwum Wojskowego z dnia 28 lipca 1983 r., stwierdzające, że dokumenty Batalionu Obrony Narodowej w Ł. uległy w czasie wojny zniszczeniu i w związku z tym Centralne Archiwum Wojskowe nie może wydać zaświadczenia w sprawie jego udziału w wojnie obronnej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00