Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 22 września 1983 r., sygn. SA/Wr 367/83

1. Artykuł 5 Kc wytycza granice, w jakich osoba uprawniona może czynić użytek z przysługującego jej prawa; ze względu jednak na swą przynależność do systemu prawa cywilnego klauzula zgodności z zasadami współżycia społecznego nie może być stosowana w ocenie uprawnień lub obowiązków powstających w obszarze normowanym przepisami prawa administracyjnego bądź finansowego, w których nie występuje jej odpowiednik.

2. "Zasady współżycia społecznego" mogą być w postępowaniu administracyjnym uwzględnione wówczas, gdy odsyłają do nich szczególne przepisy prawa.

3. Skoro do dnia wejścia w życie zarządzenia nr 6/80 Przewodniczącego Państwowej Komisji Cen z dnia 25 marca 1980 r. w sprawie przyznania spółdzielczym zrzeszeniom pomocy w budownictwie jednorodzinnym uprawnień do zakupu po cenach zaopatrzeniowych materiałów przeznaczonych na jednorodzinne budownictwo mieszkaniowe /Dz.Urz. Cen nr 10 poz. 78/ zrzeszenia takie nie były upoważnione do zakupu materiałów po cenach zaopatrzeniowych, to również organizacje handlowe nie miały uprawnień do sprzedaży im materiałów po takich cenach. Wobec tego jednostki zbytu lub handlu hurtowego naruszały postanowienia uchwały nr 26 Rady Ministrów z dnia 3 lutego 1967 r. w sprawie różnic budżetowych oraz zasad stosowania niektórych cen /M.P. nr 13 poz. 65 ze zm./ i od nich organy podatkowe powinny dochodzić dodatnich różnic budżetowych z tego tytułu za okres do dnia 31 marca 1980 r.

4. Spółdzielcze zrzeszenia pomocy w budownictwie jednorodzinnym zostały statutowo powołane do pośredniczenia w nabywaniu materiałów budowlanych dla swych członków /par. 5 ust. 2 pkt 1 statutu/, co może być uznane za "inną działalność, do której zostały powołane" w rozumieniu par. 16 ust. 1 powyższej uchwały.

5. Obowiązek odprowadzania do budżetu różnic cen, powstałych po dniu wejścia w życie cytowanego zarządzenia Przewodniczącego Państwowej Komisji Cen, spoczywa na omawianych zrzeszeniach tylko wówczas, gdy materiały nabyte po cenach zaopatrzeniowych odsprzedadzą osobom nie będącym członkami zrzeszenia lub na cele inne, niż statutowe.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00