Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Akt prawny
obowiązujący
Monitor Polski rok 2024 poz. 690
Wersja aktualna od 2024-07-12
opcje loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Monitor Polski rok 2024 poz. 690
Wersja aktualna od 2024-07-12
Akt prawny
obowiązujący
ZAMKNIJ close

Alerty

UCHWAŁA
SEJMU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

z dnia 12 lipca 2024 r.

w sprawie uczczenia 48. rocznicy protestów robotników przeciwko władzy komunistycznej w Radomiu, Ursusie i Płocku

W czerwcu 1976 r. Polacy otwarcie sprzeciwili się komunistycznemu reżimowi, a przez kraj przetoczyła się fala demonstracji oraz strajków. Był to efekt wprowadzenia przez ówczesny rząd drastycznej podwyżki cen artykułów spożywczych. W związku z tym 25 czerwca 1976 r. na ulice polskich miast wyszło ok. 80 tys. pracowników zakładów przemysłowych. Tylko w Radomiu w demonstracjach uczestniczyło ponad 25 tys. osób. Protesty, zwłaszcza te w Radomiu i Ursusie, zostały brutalnie spacyfikowane przez komunistyczne władze.

Zatrzymani i aresztowani zostali poddani brutalnym represjom. Byli bici, więzieni oraz wyrzucani z pracy, a wielu z nich - w wyniku okrucieństwa komunistycznych władz - zostało inwalidami pozbawionymi środków do życia. Kilkadziesiąt osób otrzymało bezwzględne wyroki więzienia, nawet od 8 do 10 lat. Wśród ofiar znalazł się także ks. Roman Kotlarz, który błogosławił robotniczy pochód za co został zamordowany przez bezpiekę. Winnych represji nigdy nie pociągnięto do odpowiedzialności.

Protesty w 1976 r. bezpośrednio przyczyniły się do powstania Komitetu Obrony Robotników, a następnie - kolejnych organizacji niepodległościowej opozycji. Wydarzenia te były podstawą budowania solidarności i współpracy pomiędzy wszystkimi sprzeciwiającymi się komunistycznej dyktaturze grupami społecznymi w Polsce.

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 48. rocznicę protestów w Radomiu, Ursusie i Płocku składa hołd demonstrantom oraz ofiarom represji i ich rodzinom.

Marszałek Sejmu: S. Hołownia

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00