ZARZĄDZENIE NR 47
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 29 kwietnia 2024 r.
w sprawie Międzyresortowego Zespołu do spraw Zielonych Zamówień Publicznych
Na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 3 i ust. 2 ustawy z dnia 8 sierpnia 1996 r. o Radzie Ministrów (Dz. U. z 2022 r. poz. 1188 oraz z 2023 r. poz. 1195, 1234 i 1641) zarządza się, co następuje:
§ 1. 1. Tworzy się Międzyresortowy Zespół do spraw Zielonych Zamówień Publicznych, zwany dalej „Zespołem”.
2. Zespół jest organem pomocniczym Rady Ministrów.
§ 2. 1. Zespół koordynuje sprawy związane z zielonymi zamówieniami publicznymi, zgodnie z polityką zakupową państwa, opracowywaną na podstawie art. 21 ust. 1 ustawy z dnia 11 września 2019 r. – Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2023 r. poz. 1605 i 1720), zwaną dalej „Polityką zakupową państwa”.
2. Do zadań Zespołu należy w szczególności:
1) formułowanie rekomendacji dotyczących celów do osiągnięcia przez organy administracji rządowej w zakresie zielonych zamówień publicznych, zgodnych z Polityką zakupową państwa, oraz przeprowadzanie analiz stopnia ich realizacji;
2) opracowanie oraz aktualizowanie, co najmniej raz na dwa lata, katalogu robót budowlanych, dostaw lub usług wraz z przypisanymi do nich aspektami środowiskowymi lub innymi wymaganiami, wynikającymi z ustawy z dnia 11 września 2019 r. – Prawo zamówień publicznych lub Polityki zakupowej państwa, których stosowanie przy udzieleniu zamówień publicznych jest wymagane lub zalecane, uwzględniającego zalecenia Komisji Europejskiej zawarte w zestawach unijnych kryteriów zielonych zamówień publicznych;
3) upowszechnianie wśród zamawiających, wykonawców oraz organów kontroli wiedzy o zielonych zamówieniach publicznych oraz podejmowanie działań zmierzających do popularyzacji stosowania aspektów środowiskowych przy udzielaniu zamówień publicznych, w szczególności przez udostępnianie dobrych praktyk, wzorów i poradników, w tym na stronie internetowej urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw gospodarki oraz stronie internetowej Urzędu Zamówień Publicznych;
4) inicjowanie działań, w ramach administracji rządowej, zmierzających do szerszego uwzględniania aspektów środowiskowych w zamówieniach publicznych oraz monitorowanie uwzględniania tych aspektów;
5) zapewnienie koordynacji działań członków Zespołu i wymiany informacji między nimi oraz współpracy z zamawiającymi, wykonawcami oraz organami kontroli, w celu rozwoju zielonych zamówień publicznych;
6) określenie propozycji działań, w tym propozycji działań legislacyjnych, które posłużą zwiększeniu uwzględniania aspektów środowiskowych przy udzielaniu zamówień publicznych;
7) przygotowanie, przyjęcie i aktualizacja dwuletniego programu działań podejmowanych przez Zespół w związku z realizacją zadań, o których mowa w pkt 1-6.
§ 3. 1. W skład Zespołu wchodzą:
1) przewodniczący Zespołu – przedstawiciel ministra właściwego do spraw gospodarki w randze sekretarza stanu albo podsekretarza stanu albo dyrektora albo zastępcy dyrektora komórki organizacyjnej w urzędzie obsługującym tego ministra;
2) zastępca przewodniczącego Zespołu – Prezes Urzędu Zamówień Publicznych albo wiceprezes Urzędu Zamówień Publicznych albo dyrektor komórki organizacyjnej w obsługującym go urzędzie;
3) pozostali członkowie Zespołu:
a) po jednym przedstawicielu, w randze sekretarza stanu albo podsekretarza stanu albo dyrektora albo zastępcy dyrektora komórki organizacyjnej w urzędzie obsługującym danego ministra, wyznaczonym przez ministra właściwego do spraw:
- budownictwa, planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz mieszkalnictwa,
- energii,
- gospodarki morskiej,
- gospodarki wodnej,
- informatyzacji,
- klimatu,
- rolnictwa,
- rozwoju regionalnego,
- rozwoju wsi,
- rybołówstwa,
- środowiska,
- transportu,
- zdrowia,
- żeglugi śródlądowej,
b) Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad albo zastępca Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad albo dyrektor komórki organizacyjnej w obsługującym go urzędzie,
c) Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska albo zastępca Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska albo dyrektor komórki organizacyjnej w obsługującym go urzędzie,
d) Dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju albo zastępca Dyrektora Narodowego Centrum Badań i Rozwoju,
e) Dyrektor Centrum Obsługi Administracji Rządowej albo zastępca Dyrektora Centrum Obsługi Administracji Rządowej.
2. Członkowie Zespołu mogą być zastępowani w pracach Zespołu przez inne osoby, upoważnione przez nich na piśmie.
3. W przypadku gdy minister kieruje więcej niż jednym działem administracji rządowej, wymienionym w ust. 1 pkt 1 lub pkt 3 lit. a, wyznacza do udziału w pracach Zespołu jednego przedstawiciela.
4. W pracach Zespołu mogą brać udział, z głosem doradczym, osoby zaproszone przez przewodniczącego Zespołu, z własnej inicjatywy lub na wniosek członka Zespołu, w tym w szczególności przedstawiciele administracji rządowej, zamawiających, wykonawców, organizacji pozarządowych, a także eksperci z zakresu prawa zamówień publicznych oraz ochrony środowiska.
§ 4. 1. Pracami Zespołu kieruje przewodniczący Zespołu, który w szczególności:
1) zwołuje posiedzenia Zespołu z własnej inicjatywy albo na uzasadniony wniosek członka Zespołu;
2) ustala terminy i program posiedzeń Zespołu z uwzględnieniem wniosków zgłaszanych przez członków Zespołu;
3) przewodniczy posiedzeniom Zespołu;
4) wyznacza sekretarza Zespołu spośród pracowników urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw gospodarki;
5) reprezentuje Zespół na zewnątrz;
6) powierza poszczególnym członkom Zespołu wykonanie określonych zadań służących realizacji zadań Zespołu, z uwzględnieniem wniosków zgłaszanych przez członków Zespołu;
7) monitoruje prace Zespołu oraz zespołów roboczych.
2. Przewodniczący Zespołu może zlecać sporządzenie ekspertyz, opinii, analiz oraz raportów na potrzeby prac Zespołu.
3. W przypadku nieobecności przewodniczącego Zespołu jego zadania wykonuje zastępca przewodniczącego Zespołu.
§ 5. Do zadań sekretarza Zespołu należy obsługa prac Zespołu, w tym obsługa zadań wykonywanych przez przewodniczącego Zespołu, w szczególności w zakresie przygotowywania posiedzeń Zespołu, sporządzania programu tych posiedzeń, przekazywania zaproszeń na posiedzenie Zespołu oraz sporządzania protokołu z posiedzenia, przekazywania członkom Zespołu informacji oraz poleceń przewodniczącego Zespołu.
§ 6. 1. Zespół realizuje zadania na posiedzeniach zwoływanych przez przewodniczącego Zespołu co najmniej raz w roku. Przewodniczący Zespołu może zwołać dodatkowe posiedzenia również na uzasadniony wniosek członka Zespołu.
2. Zespół podejmuje uchwały zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy liczby członków Zespołu. W przypadku równej liczby głosów rozstrzyga głos przewodniczącego Zespołu.
3. Przewodniczący Zespołu może, z własnej inicjatywy lub na wniosek członka Zespołu, zarządzić rozpatrzenie sprawy będącej przedmiotem prac Zespołu w trybie obiegowym.
4. Przewodniczący Zespołu może, z własnej inicjatywy lub na wniosek członka Zespołu, zdecydować o odbyciu posiedzenia Zespołu przy użyciu środków komunikacji elektronicznej, co obejmuje w szczególności:
1) transmisję posiedzenia w czasie rzeczywistym między uczestnikami posiedzenia Zespołu,
2) wielostronną komunikację w czasie rzeczywistym, w ramach której uczestnicy posiedzenia Zespołu mogą wypowiadać się w toku posiedzenia
- z zachowaniem niezbędnych zasad bezpieczeństwa.
5. Z posiedzenia Zespołu sporządza się protokół, który podpisuje przewodniczący Zespołu.
§ 7. 1. W celu realizacji zadań Zespołu mogą być tworzone zespoły robocze, w skład których wchodzą członkowie Zespołu, osoby, o których mowa w § 3 ust. 4, oraz wyznaczeni pracownicy urzędów obsługujących członków Zespołu.
2. Przewodniczący zespołów roboczych są wyznaczani spośród członków Zespołu lub wyznaczonych pracowników urzędów obsługujących członków Zespołu lub osób, o których mowa w § 3 ust. 4.
3. W przypadku rozbieżnych stanowisk członków Zespołu w sprawach, o których mowa w ust. 1 lub 2, rozstrzyga głos przewodniczącego Zespołu.
4. Przewodniczący zespołów roboczych są odpowiedzialni za organizację ich pracy, w szczególności za przedłożenie materiałów przewodniczącemu Zespołu, w celu przedyskutowania lub rozstrzygnięcia przez Zespół.
§ 8. Organy administracji rządowej oraz podległe im lub przez nie nadzorowane jednostki organizacyjne, w zakresie określonym w § 2, współdziałają z Zespołem oraz udzielają wsparcia przy realizacji jego zadań.
§ 9. Obsługę merytoryczną, organizacyjno-prawną, techniczną i kancelaryjno-biurową prac Zespołu zapewnia urząd obsługujący ministra właściwego do spraw gospodarki.
§ 10. Za udział w pracach Zespołu, w tym udział w posiedzeniach, członkom Zespołu, wyznaczonym pracownikom urzędów obsługujących członków Zespołu oraz osobom, o których mowa w § 3 ust. 4, nie przysługuje wynagrodzenie.
§ 11. Koszty oraz wydatki związane z działalnością Zespołu są pokrywane ze środków budżetu państwa z części, której dysponentem jest minister właściwy do spraw gospodarki.
§ 12. Przewodniczący Zespołu przedstawia Radzie Ministrów sprawozdanie z realizacji prac Zespołu. Sprawozdanie obejmuje okres dwóch lat kalendarzowych i jest przedstawiane do dnia 30 czerwca roku następującego po roku, w którym kończy się dwuletni okres sprawozdawczy.
§ 13. Pierwsze sprawozdanie Zespołu, o którym mowa w § 12, przewodniczący Zespołu przedstawia Radzie Ministrów do dnia 30 czerwca 2026 r.
§ 14. Zarządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.
Prezes Rady Ministrów: D. Tusk
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00