Akt prawny
obowiązujący
Wersja aktualna od 2024-06-20
Wersja aktualna od 2024-06-20
obowiązujący
ZARZĄDZENIE NR 11
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 5 lutego 2024 r.
w sprawie Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów
(ostatnia zmiana: M.P. z 2024 r., poz. 472)
Na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 1 i ust. 2 ustawy z dnia 8 sierpnia 1996 r. o Radzie Ministrów (Dz. U. z 2022 r. poz. 1188 oraz z 2023 r. poz. 1195, 1234 i 1641) zarządza się, co następuje:
§ 1. Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów, zwany dalej „Komitetem”, jest organem pomocniczym Rady Ministrów i Prezesa Rady Ministrów.
§ 2. 1. Do zadań Komitetu należy:
1) prowadzenie analiz w zakresie krajowej i międzynarodowej sytuacji gospodarczej w celu wyznaczenia optymalnych kierunków działań organów administracji rządowej w zakresie polityki gospodarczej;
2) rekomendowanie Radzie Ministrów lub Prezesowi Rady Ministrów:
a) działań o charakterze strategicznym w obszarach związanych z gospodarką, finansami publicznymi, zarządzaniem mieniem publicznym, rozwojem kraju oraz w sprawach o istotnych przewidywanych skutkach finansowych, a także sposobów koordynacji przygotowań do podjęcia tych działań i ich realizacji,
b) rozwiązań ukierunkowanych na zapewnienie stabilności gospodarki, w tym stabilności makroekonomicznej i stabilności finansów publicznych,
c) rozwiązań zapewniających koordynację działań w zakresie polityki gospodarczej związanych z wymogami krajowych i unijnych reguł fiskalnych oraz innych wynikających z prawa europejskiego lub rekomendacji przedłożonych przez Komisję Europejską, w tym inicjatyw wymagających współpracy międzyresortowej,
d) propozycji monitorowania działań podejmowanych przez organy administracji rządowej w zakresie, o którym mowa w lit. a oraz c;
3) [1] analizowanie i rozpatrywanie propozycji inicjatyw rządowych i koncepcji przedkładanych przez członków Rady Ministrów dotyczących gospodarki, finansów publicznych, zarządzania mieniem publicznym, rozwoju kraju lub w sprawach o przewidywanych istotnych skutkach finansowych, gospodarczych lub społecznych, a także wydawanie rekomendacji dotyczących kontynuowania prac w tym zakresie.
2. [2] Komitet może rozpatrywać sprawy dotyczące gospodarki, sektora finansów publicznych, zarządzania mieniem publicznym, rozwoju kraju lub spraw o przewidywanych istotnych skutkach finansowych, działając w trybie określonym dla komitetu właściwego, o którym mowa w § 53 uchwały nr 190 Rady Ministrów z dnia 29 października 2013 r. - Regulamin pracy Rady Ministrów (M.P. z 2022 r. poz. 348).
§ 3. [3] 1. W skład Komitetu wchodzą:
1) przewodniczący Komitetu - Minister Finansów;
2) wiceprzewodniczący Komitetu - Minister - Członek Rady Ministrów, Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów;
3) wiceprzewodniczący Komitetu - Minister - Członek Rady Ministrów, Przewodniczący Stałego Komitetu Rady Ministrów;
4) wiceprzewodniczący Komitetu - Minister Aktywów Państwowych;
5) pozostali członkowie Komitetu:
a) Minister Cyfryzacji,
b) Minister do spraw Unii Europejskiej,
c) Minister Funduszy i Polityki Regionalnej,
d) Minister Infrastruktury,
e) Minister Klimatu i Środowiska,
f) Minister Przemysłu,
g) Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej,
h) Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi,
i) Minister Rozwoju i Technologii,
j) Pełnomocnik Rządu do spraw Strategicznej Infrastruktury Energetycznej,
k) sekretarz stanu albo podsekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów wskazany przez Prezesa Rady Ministrów,
l) sekretarz stanu albo podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów wskazany przez Ministra Finansów.
2. W uzasadnionych przypadkach członkowie Komitetu, o których mowa w ust. 1 pkt 2-5, za zgodą przewodniczącego Komitetu, mogą być zastępowani w pracach Komitetu przez upoważnionych przedstawicieli. Członkowie Komitetu, o których mowa w ust. 1 pkt 2-4 i pkt 5 lit. a-i, są zastępowani przez sekretarza stanu albo podsekretarza stanu.
3. Sekretarzami Komitetu są:
1) dyrektor albo zastępca dyrektora komórki organizacyjnej w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, obsługującej sprawy Komitetu;
2) dyrektor albo zastępca dyrektora komórki organizacyjnej w Ministerstwie Finansów, obsługującej sprawy Komitetu.
§ 4. 1. W przypadku nieobecności przewodniczącego Komitetu kompetencje przewodniczącego Komitetu przysługują wiceprzewodniczącemu Komitetu wskazanemu przez przewodniczącego Komitetu [4] .
2. W przypadku rozpatrywania na posiedzeniu Komitetu spraw należących do zakresu kompetencji członków Rady Ministrów niewchodzących w skład Komitetu przewodniczący Komitetu zaprasza ich do uczestniczenia w posiedzeniu Komitetu na prawach członka Komitetu.
3. Przewodniczący Komitetu może zapraszać do udziału w pracach Komitetu, z głosem doradczym, inne osoby.
4. Przewodniczący Komitetu może zarządzić niejawność całości albo części posiedzenia Komitetu. Przewodniczący Komitetu może wyłączyć z udziału w posiedzeniu Komitetu osoby, o których mowa w § 3 ust. 3. [5]
5. Przewodniczący Komitetu określa szczegółowe sposoby i terminy realizacji zadań Komitetu, o których mowa w § 2 ust. 1, oraz wskazuje osoby lub podmioty odpowiedzialne za ich wykonanie.
6. Komitet może określić tryb i terminy wykonania prac zmierzających do przygotowania projektu dokumentu rządowego przewidzianego do rozpatrzenia przez Radę Ministrów lub Prezesa Rady Ministrów oraz wskazywać organy odpowiedzialne za ich wykonanie.
7. Uprawnienia, o których mowa w ust. 6, przysługują również przewodniczącemu Komitetu, jeżeli Komitet nie określił trybu i terminu wykonania odpowiednich prac lub organów odpowiedzialnych za ich wykonanie.
8. [6] (uchylony)
9. W posiedzeniach Komitetu stale lub doraźnie uczestniczą, bez prawa udziału w podejmowaniu rozstrzygnięć, osoby zaproszone przez sekretarza Komitetu, jeżeli uzna on ich udział w posiedzeniu za niezbędny do wykonywania powierzonych im zadań służbowych albo do obsługi prac Komitetu.
§ 4a. [7] 1. W celu realizacji zadań Komitetu przewodniczący Komitetu może tworzyć grupy robocze lub zespoły ekspertów.
2. W skład:
1) grupy roboczej wchodzą członkowie Komitetu;
2) zespołu ekspertów wchodzą osoby zaproszone do udziału w pracach Komitetu.
3. Przewodniczący Komitetu określa skład i zakres zadań grupy roboczej oraz zespołu ekspertów.
4. Przewodniczący Komitetu wyznacza przewodniczącego grupy roboczej oraz przewodniczącego zespołu ekspertów spośród osób wchodzących odpowiednio w skład grupy roboczej albo zespołu ekspertów.
5. Posiedzenia grupy roboczej oraz zespołu ekspertów odbywają się w zależności od potrzeb, w terminie poprzedzającym planowane posiedzenie Komitetu.
6. Przepis § 7 stosuje się odpowiednio.
§ 5. 1. [8] Sekretarze Komitetu zapewniają wsparcie przewodniczącemu Komitetu w wykonywaniu jego zadań oraz odpowiadają za sprawy organizacyjne Komitetu.
2. [9] Sekretarze Komitetu, na podstawie informacji uzyskanych od przewodniczącego Komitetu oraz projektów dokumentów rządowych wniesionych do rozpatrzenia przez Komitet, przygotowują:
1) porządek obrad Komitetu;
2) listę członków Komitetu oraz osób, o których mowa w § 4 ust. 2 i 3, biorących udział w posiedzeniu Komitetu.
3. [10] Sekretarze Komitetu przekazują porządek obrad Komitetu członkom Komitetu oraz osobom, o których mowa w § 4 ust. 2 i 3, biorącym udział w posiedzeniu Komitetu, nie później niż na 3 dni przed dniem posiedzenia.
4. W uzasadnionych przypadkach, za zgodą przewodniczącego Komitetu, termin, o którym mowa w ust. 3, może zostać skrócony.
§ 6. 1. Komitet odbywa posiedzenia w terminach określonych przez przewodniczącego Komitetu.
2. Przewodniczący Komitetu albo działający z jego upoważnienia sekretarz Komitetu może zarządzić rozpatrzenie sprawy w drodze korespondencyjnego uzgodnienia stanowisk (tryb obiegowy).
3. [11] Przewodniczący Komitetu może zarządzić odbycie posiedzenia przy użyciu środków komunikacji elektronicznej, zawiadamiając o tym członków Komitetu, sekretarzy Komitetu oraz osoby, o których mowa w § 4 ust. 2 i 3, biorące udział w posiedzeniu Komitetu.
4. Odbycie posiedzenia przy użyciu środków komunikacji elektronicznej obejmuje w szczególności:
1) transmisję posiedzenia w czasie rzeczywistym między uczestnikami posiedzenia,
2) wielostronną komunikację w czasie rzeczywistym, w ramach której uczestnicy posiedzenia mogą się wypowiadać w toku posiedzenia
- z zachowaniem niezbędnych zasad bezpieczeństwa.
5. Przepisów ust. 3 i 4 nie stosuje się do posiedzeń, których zakres tematyczny może dotyczyć informacji niejawnych w rozumieniu przepisów o ochronie informacji niejawnych.
§ 7. 1. Rozstrzygnięcia Komitetu zapadają w drodze uzgodnienia.
2. W przypadku gdy uzgodnienie stanowiska nie jest możliwe, rozstrzyga zdanie przewodniczącego Komitetu.
3. Członkowie Komitetu mogą zgłosić zdanie odrębne w stosunku do zapadłego rozstrzygnięcia.
§ 8. 1. [12] Sekretarze Komitetu przekazują członkom Komitetu oraz Sekretarzowi Rady Ministrów protokół zawierający ustalenia zapadłe podczas posiedzenia Komitetu.
2. Protokół jest podpisywany przez przewodniczącego Komitetu i sekretarza Komitetu.
3. Egzemplarz protokołu przechowuje się w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
§ 9. 1. Przewodniczący Komitetu może zlecać członkom Komitetu opracowanie analiz poświęconych istniejącym rozwiązaniom prawnym, organizacyjnym i funkcjonalnym z zakresu gospodarki, finansów publicznych, zarządzania mieniem publicznym lub rozwoju kraju.
2. Przewodniczący Komitetu może zlecać rzeczoznawcom lub ekspertom opracowanie analiz, prognoz, ekspertyz, opinii lub koncepcji i projektów rozwiązań z zakresu gospodarki, finansów publicznych lub rozwoju kraju.
3. [13] Członkowie Rady Ministrów, inne organy administracji rządowej oraz podległe im jednostki organizacyjne lub jednostki przez nie nadzorowane, na wniosek przewodniczącego lub wiceprzewodniczącego Komitetu, udzielają Komitetowi, w ramach swoich kompetencji, pomocy przy wykonywaniu jego zadań, w tym przedstawiają niezbędne informacje i udostępniają dokumenty, w szczególności w sprawach dotyczących gospodarki, finansów publicznych, zarządzania mieniem publicznym, rozwoju kraju lub w sprawach o przewidywanych istotnych skutkach finansowych, gospodarczych lub społecznych.
§ 10. Obsługę merytoryczną i organizacyjną Komitetu oraz środki związane z jego działalnością zapewnia Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.
§ 10a. [14] 1. Członkom zespołów ekspertów przysługuje wynagrodzenie:
1) za udział w posiedzeniu zespołu ekspertów - w wysokości 10% wynagrodzenia sekretarza stanu w administracji rządowej;
2) za opracowanie analizy, prognozy, ekspertyzy, opinii lub koncepcji i projektu rozwiązania - w ustalonej przez przewodniczącego Komitetu wysokości od 25% do 100% wynagrodzenia sekretarza stanu w administracji rządowej.
2. Wynagrodzenie, o którym mowa w ust. 1, nie przysługuje osobom wchodzącym w skład zespołu ekspertów zatrudnionym w urzędach obsługujących organy administracji rządowej lub inne organy państwowe.
3. Osobom, o których mowa w § 4 ust. 3, przysługuje zwrot kosztów przejazdu poniesionych w związku z uczestnictwem w posiedzeniu zespołu ekspertów, obliczony zgodnie z przepisami dotyczącymi ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju.
§ 11. Traci moc zarządzenie nr 357 Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2021 r. w sprawie Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów (M.P. z 2023 r. poz. 2, 460 i 632).
§ 12. Zarządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.
[1] § 2 ust. 1 pkt 3 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 1 lit. a) zarządzenia nr 69 Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 czerwca 2024 r. zmieniającego zarządzenie w sprawie Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów (M.P. poz. 472). Zmiana weszła w życie 20 czerwca 2024 r.
[2] § 2 ust. 2 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 1 lit. b) zarządzenia nr 69 Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 czerwca 2024 r. zmieniającego zarządzenie w sprawie Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów (M.P. poz. 472). Zmiana weszła w życie 20 czerwca 2024 r.
[3] § 3 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 2 zarządzenia nr 69 Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 czerwca 2024 r. zmieniającego zarządzenie w sprawie Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów (M.P. poz. 472). Zmiana weszła w życie 20 czerwca 2024 r.
[4] § 4 ust. 1 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 3 lit. a) zarządzenia nr 69 Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 czerwca 2024 r. zmieniającego zarządzenie w sprawie Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów (M.P. poz. 472). Zmiana weszła w życie 20 czerwca 2024 r.
[5] § 4 ust. 4 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 3 lit. b) zarządzenia nr 69 Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 czerwca 2024 r. zmieniającego zarządzenie w sprawie Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów (M.P. poz. 472). Zmiana weszła w życie 20 czerwca 2024 r.
[6] § 4 ust. 8 uchylony przez § 1 pkt 3 lit. c) zarządzenia nr 69 Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 czerwca 2024 r. zmieniającego zarządzenie w sprawie Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów (M.P. poz. 472). Zmiana weszła w życie 20 czerwca 2024 r.
[7] § 4a dodany przez § 1 pkt 4 zarządzenia nr 69 Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 czerwca 2024 r. zmieniającego zarządzenie w sprawie Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów (M.P. poz. 472). Zmiana weszła w życie 20 czerwca 2024 r.
[8] § 5 ust. 1 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 5 zarządzenia nr 69 Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 czerwca 2024 r. zmieniającego zarządzenie w sprawie Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów (M.P. poz. 472). Zmiana weszła w życie 20 czerwca 2024 r.
[9] § 5 ust. 2 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 5 zarządzenia nr 69 Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 czerwca 2024 r. zmieniającego zarządzenie w sprawie Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów (M.P. poz. 472). Zmiana weszła w życie 20 czerwca 2024 r.
[10] § 5 ust. 3 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 5 zarządzenia nr 69 Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 czerwca 2024 r. zmieniającego zarządzenie w sprawie Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów (M.P. poz. 472). Zmiana weszła w życie 20 czerwca 2024 r.
[11] § 6 ust. 3 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 6 zarządzenia nr 69 Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 czerwca 2024 r. zmieniającego zarządzenie w sprawie Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów (M.P. poz. 472). Zmiana weszła w życie 20 czerwca 2024 r.
[12] § 8 ust. 1 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 7 zarządzenia nr 69 Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 czerwca 2024 r. zmieniającego zarządzenie w sprawie Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów (M.P. poz. 472). Zmiana weszła w życie 20 czerwca 2024 r.
[13] § 9 ust. 3 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 8 zarządzenia nr 69 Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 czerwca 2024 r. zmieniającego zarządzenie w sprawie Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów (M.P. poz. 472). Zmiana weszła w życie 20 czerwca 2024 r.
[14] § 10a dodany przez § 1 pkt 9 zarządzenia nr 69 Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 czerwca 2024 r. zmieniającego zarządzenie w sprawie Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów (M.P. poz. 472). Zmiana weszła w życie 20 czerwca 2024 r.