Akt prawny
obowiązujący
Wersja aktualna od 2023-09-25
Wersja aktualna od 2023-09-25
obowiązujący
UCHWAŁA NR 210/2023
PAŃSTWOWEJ KOMISJI WYBORCZEJ
z dnia 25 września 2023 r.
w sprawie wytycznych dla okręgowych komisji wyborczych i obwodowych komisji wyborczych dotyczących sposobu postępowania w sytuacji, gdy na skutek skreśleń kandydatów w wyborach do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej w okręgu wyborczym będzie uczestniczyć tylko jeden kandydat
Na podstawie art. 161 § 1 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy (Dz. U. z 2022 r. poz. 1277 i 2418 oraz z 2023 r. poz. 497) Państwowa Komisja Wyborcza uchwala, co następuje:
§ 1. Ustala się wytyczne dla okręgowych komisji wyborczych i obwodowych komisji wyborczych dotyczące sposobu postępowania w sytuacji, gdy na skutek skreśleń kandydatów w wyborach do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej w okręgu wyborczym będzie uczestniczyć tylko jeden kandydat.
§ 2. Traci moc uchwała nr 252/2019 Państwowej Komisji Wyborczej z dnia 23 września 2019 r. w sprawie wytycznych dla okręgowych komisji wyborczych i obwodowych komisji wyborczych dotyczących sposobu postępowania w sytuacji, gdy na skutek skreśleń kandydatów w wyborach do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej w okręgu wyborczym będzie uczestniczyć tylko jeden kandydat (M.P. poz. 949).
§ 3. Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia i podlega ogłoszeniu.
Przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej: S. Marciniak
Załącznik do uchwały nr 210/2023 Państwowej Komisji Wyborczej
z dnia 25 września 2023 r. (M.P. poz. 1072)
WYTYCZNE DLA OKRĘGOWYCH KOMISJI WYBORCZYCH I OBWODOWYCH KOMISJI WYBORCZYCH DOTYCZĄCE SPOSOBU POSTĘPOWANIA W SYTUACJI, GDY NA SKUTEK SKREŚLEŃ KANDYDATÓW W WYBORACH DO SENATU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ W OKRĘGU WYBORCZYM BĘDZIE UCZESTNICZYĆ TYLKO JEDEN KANDYDAT
1. W sytuacji gdy przed dniem wyborów do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, na skutek skreśleń kandydatów dokonanych po wydrukowaniu kart do głosowania, w okręgu wyborczym pozostanie tylko jeden kandydat, konieczne jest wydrukowanie kart z nazwiskiem tylko jednego kandydata (z dwiema kratkami oznaczonymi wyrazami „TAK" i „NIE") według wzoru określonego w załączniku nr 17 do uchwały nr 207/2019 Państwowej Komisji Wyborczej z dnia 2 września 2019 r. w sprawie wzorów kart do głosowania oraz nakładek na karty do głosowania sporządzonych w alfabecie Braille'a w wyborach do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej dla obwodów głosowania utworzonych w kraju (M.P. poz. 884, 885, 886 i 903 oraz z 2023 r. poz. 1064).
2. Jeżeli druk kart do głosowania, o których mowa wyżej, nastąpił po przekazaniu pakietów wyborczych osobom niepełnosprawnym głosującym korespondencyjnie, nowych kart do głosowania tym wyborcom nie przesyła się.
3. Obwodowa komisja wyborcza sporządza protokół głosowania według wzoru stanowiącego załącznik nr 6 do uchwały nr 25/2023 Państwowej Komisji Wyborczej z dnia 29 maja 2023 r. w sprawie wzorów protokołów głosowania i protokołów z wyborów stosowanych w wyborach do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej (M.P. poz. 704).
4. Okręgowa komisja wyborcza sporządza protokół wyników głosowania i wyników wyborów senatora w okręgu wyborczym według wzoru stanowiącego załącznik nr 7 do powołanej wyżej uchwały.
Kandydata uważa się za wybranego, jeżeli w głosowaniu otrzymał więcej niż połowę ważnie oddanych głosów.
5. Jeżeli sytuacja, o której mowa w pkt 1, wystąpiła w przeddzień głosowania lub w dniu głosowania, a wydrukowanie i dostarczenie właściwych kart do głosowania do obwodowych komisji wyborczych przed godziną 7.00 w dniu głosowania jest niemożliwe, okręgowa komisja wyborcza niezwłocznie:
1) powiadamia o zaistniałej sytuacji wszystkie obwodowe komisje wyborcze z obszaru okręgu wyborczego do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, w którym miała ona miejsce;
2) sporządza obwieszczenie, według wzoru stanowiącego załącznik do wytycznych, w którym podaje informacje o:
a) skreśleniu kandydata lub kandydatów,
b) kontynuowaniu głosowania - jeżeli sytuacja, o której mowa, nastąpiła po rozpoczęciu głosowania,
c) sposobie głosowania, tj. że:
- głos oddany na kandydata uczestniczącego w wyborach traktowany jest jako głos oddany za wyborem tego kandydata,
- głos oddany na skreślonego kandydata lub skreślonych kandydatów traktowany jest jako głos przeciwko wyborowi kandydata uczestniczącego w wyborach,
- głos oddany zarówno na kandydata uczestniczącego w wyborach, jak i na skreślonego kandydata lub skreślonych kandydatów traktowany jest jako głos ważny i oddany za wyborem kandydata uczestniczącego w wyborach.
6. Obwieszczenie, o którym mowa wyżej, niezwłocznie podaje się do wiadomości wyborców na obszarze okręgu wyborczego do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, w którym wystąpiła sytuacja, o której mowa w pkt 1, przekazuje się do wszystkich obwodowych komisji wyborczych na obszarze tego okręgu wyborczego w celu wywieszenia w lokalach wyborczych, a także przekazuje Państwowej Komisji Wyborczej. Konieczne jest zastosowanie skutecznych działań w celu upowszechnienia omawianej informacji na obszarze okręgu wyborczego do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, w którym wystąpiła sytuacja, o której mowa w pkt 1, w tym z wykorzystaniem dostępnych środków przekazu.
7. Obwodowe komisje wyborcze niezwłocznie po otrzymaniu informacji, o której mowa w pkt 5, informują o tym wszystkich wyborców przy wydawaniu kart do głosowania. Przy ustalaniu wyników głosowania obwodowe komisje wyborcze kwalifikują głosy zgodnie z informacją zawartą w obwieszczeniu okręgowej komisji wyborczej. Przy ustalaniu wyników głosowania i wyniku wyborów sporządza się protokoły według wzorów wskazanych w pkt 1 wytycznych.
Załącznik do wytycznych dla okręgowych komisji wyborczych
i obwodowych komisji wyborczych dotyczących sposobu
postępowania w sytuacji, gdy na skutek skreśleń kandydatów
w wyborach do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej w okręgu
wyborczym będzie uczestniczyć tylko jeden kandydat
WZÓR - OBWIESZCZENIE OKRĘGOWEJ KOMISJI WYBORCZEJ