UCHWAŁA
SENATU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
z dnia 29 sierpnia 2023 r.
w 340. rocznicę Odsieczy Wiedeńskiej
Bitwa pod Wiedniem, zwana też Odsieczą Wiedeńską, była kluczowym momentem w dziejach Europy i cywilizacji chrześcijańskiej. W dniu 12 września 1683 r. starły się ze sobą dwie armie: Rzeczypospolitej Obojga Narodów, Świętego Cesarstwa Rzymskiego i Republiki Weneckiej pod dowództwem Jana III Sobieskiego z jednej strony oraz Imperium Osmańskiego pod wodzą Kara Mustafy z drugiej.
Druga połowa XVII w. to czas nieustających konfliktów Turków z graniczącymi państwami Europy, krwawych wojen i stopniowego zajmowania przez nich terytorium zamieszkanego przez chrześcijan. W dniu 14 lipca 1683 r. rozpoczęło się oblężenie Wiednia przez wojska tureckie. Na prośbę cesarza Leopolda I Habsburga na odsiecz udał się Jan III Sobieski wraz z armią - Rzeczpospolita dotrzymywała swoich zobowiązań sojuszniczych. Bitwa pod Wiedniem zakończyła się pogromem Turków, liczba poległych pięciokrotnie przewyższała liczbę poległych chrześcijan. Wygrana koalicji antytureckiej ocaliła stolicę cesarstwa i ostatecznie zniweczyła plany podbicia chrześcijańskiej Europy przez Imperium Osmańskie.
Odsiecz Wiedeńska po 340 latach jest powodem do dumy z narodowej historii. Senat Rzeczypospolitej Polskiej oddaje hołd wojskom walczącym pod Wiedniem w 1683 r. w obronie Rzeczypospolitej, Europy i chrześcijaństwa, w tym głównodowodzącemu - hetmanowi wielkiemu koronnemu, wybitnemu dowódcy wojskowemu, królowi Janowi III Sobieskiemu.
Przemarsz wojsk króla Jana III Sobieskiego pod Wiedeń przez Śląsk, Morawy i Czechy miał spektakularny i patriotyczny charakter. W granicach Rzeczypospolitej odbywał się na trasie Warszawa - Częstochowa - Kraków - Bytom - Tarnowskie Góry - Gliwice - Racibórz - Pietrowice Wielkie. Król, uroczyście witany przez władze miast i mieszkańców, uczestniczył w mszach świętych, dokonywał uroczystych przeglądów wojsk polskich, sadził lipy królewskie upamiętniające jego pobyt w drodze na odsiecz Wiedniowi.
Do dziś - nie tylko na terenie Polski - na szlaku, którym przechodził „król Jan z Polski", organizowane są rajdy, uroczystości rocznicowe, sadzone są okolicznościowe drzewa, wznoszone symboliczne upamiętnienia, nazywane jego imieniem obiekty publiczne. Senat Rzeczypospolitej Polskiej wyraża wdzięczność wszystkim osobom, organizacjom, instytucjom i środowiskom, które kultywują pamięć Wielkiego Polaka - króla Jana III Sobieskiego i jego Wiktorii Wiedeńskiej.
Uchwała podlega ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski".
Marszałek Senatu: T. Grodzki
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00