Akt prawny
obowiązujący
Wersja aktualna od 2023-07-25
Wersja aktualna od 2023-07-25
obowiązujący
ZARZĄDZENIE NR 11
MARSZAŁKA SEJMU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
z dnia 14 lipca 2023 r.
w sprawie udzielania zezwoleń na podjęcie zajęcia zarobkowego poza służbą przez funkcjonariuszy Straży Marszałkowskiej
Na podstawie art. 46 ust. 5 ustawy z dnia 26 stycznia 2018 r. o Straży Marszałkowskiej (Dz. U. z 2022 r. poz. 1727 oraz z 2023 r. poz. 240, 347 i 641) zarządza się, co następuje:
§ 1. Zarządzenie określa:
1) tryb postępowania w sprawie udzielenia zezwolenia na podjęcie zajęcia zarobkowego poza służbą, zwanego dalej „zezwoleniem" przez funkcjonariusza Straży Marszałkowskiej, zwanego dalej „funkcjonariuszem";
2) dane, jakie powinien zawierać wniosek funkcjonariusza o udzielenie zezwolenia;
3) sposób i termin zawiadamiania funkcjonariusza o udzieleniu zezwolenia, odmowie jego udzielenia albo jego cofnięciu.
§ 2. Funkcjonariusz ubiegający się o zezwolenie, składa przełożonemu, o którym mowa odpowiednio w art. 8 ust. 5 lub ust. 6 ustawy z dnia 26 stycznia 2018 r. o Straży Marszałkowskiej, zwanemu dalej „przełożonym", pisemny wniosek, w którym określa:
1) nazwę i adres podmiotu, u którego zamierza podjąć zajęcie zarobkowe poza służbą, albo informacje dotyczące zamiaru podjęcia zajęcia zarobkowego w formie działalności gospodarczej;
2) charakter zajęcia zarobkowego i przewidywany zakres obowiązków;
3) czas i miejsce wykonywania zajęcia zarobkowego;
4) przewidywany okres trwania zajęcia zarobkowego lub okres wypowiedzenia umowy albo termin zakończenia stosunku prawnego.
§ 3. 1. Przełożony, w terminie 14 dni od dnia złożenia wniosku, o którym mowa w § 2, zawiadamia na piśmie funkcjonariusza o udzieleniu zezwolenia lub o odmowie jego udzielenia.
2. Odmowa udzielenia zezwolenia nie wymaga uzasadnienia.
§ 4. 1. Przełożony, w terminie 7 dni od powzięcia informacji o naruszeniu któregokolwiek z warunków, o których mowa w art. 46 ust. 2 ustawy z dnia 26 stycznia 2018 r. o Straży Marszałkowskiej, zawiadamia na piśmie funkcjonariusza o cofnięciu zezwolenia i określa termin cofnięcia zezwolenia.
2. Określając termin cofnięcia zezwolenia przełożony uwzględnia możliwość rozwiązania przez funkcjonariusza umowy o pracę lub zakończenia stosunku prawnego, w ramach których wykonuje zajęcie zarobkowe poza służbą, zgodnie z przepisami prawa pracy lub postanowieniami umowy albo możliwość zakończenia prowadzenia działalności gospodarczej lub termin wygaśnięcia zezwolenia.
3. Cofnięcie zezwolenia nie wymaga uzasadnienia.
§ 5. Zezwolenie, odmowę udzielenia zezwolenia albo jego cofnięcie umieszcza się w aktach osobowych funkcjonariusza.
§ 6. Zarządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.
Marszałek Sejmu: E. Witek