Akt prawny
obowiązujący
Wersja aktualna od 2023-06-06
Wersja aktualna od 2023-06-06
obowiązujący
ZARZĄDZENIE NR 108
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 10 grudnia 2012 r.
w sprawie Międzyresortowego Zespołu do spraw Koordynacji Działań na rzecz Rozwoju Wszechstronnego Partnerstwa Strategicznego między Rzecząpospolitą Polską a Chińską Republiką Ludową
z dnia 10 grudnia 2012 r. (M.P. z 2012 r., poz. 969)
t.j. z dnia 6 czerwca 2023 r. (M.P. z 2023 r., poz. 553)
Na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 3 i ust. 2 ustawy z dnia 8 sierpnia 1996 r. o Radzie Ministrów (Dz. U. z 2022 r. poz. 1188) zarządza się, co następuje:
§ 1. [1] 1. Tworzy się Międzyresortowy Zespół do spraw Koordynacji Działań na rzecz Rozwoju Wszechstronnego Partnerstwa Strategicznego między Rzecząpospolitą Polską a Chińską Republiką Ludową, zwany dalej „Zespołem".
2. Zespół jest organem pomocniczym Rady Ministrów.
§ 2. Do zadań Zespołu należy:
1) formułowanie zaleceń w celu usprawnienia koordynacji działań organów administracji rządowej realizujących zadania w zakresie współpracy w ramach wszechstronnego partnerstwa strategicznego Rzeczypospolitej Polskiej z Chińską Republiką Ludową;
2) zapewnienie bieżącej wymiany informacji między organami administracji rządowej w kwestiach dotyczących wszechstronnego partnerstwa strategicznego Rzeczypospolitej Polskiej z Chińską Republiką Ludową;
3) formułowanie wniosków i rekomendacji w sprawie kierunków rozwoju wszechstronnego partnerstwa strategicznego Rzeczypospolitej Polskiej z Chińską Republiką Ludową;
4) analiza i ocena propozycji projektów współpracy gospodarczo-politycznej między Rzecząpospolitą Polską a Chińską Republiką Ludową;
5) monitorowanie procesu i działań na rzecz rozwoju dialogu strategicznego między Rzecząpospolitą Polską a Chińską Republiką Ludową;
6) monitorowanie sprawnego działania kanału komunikacyjnego związanego z rozwojem dialogu strategicznego między Rzecząpospolitą Polską a Chińską Republiką Ludową.
§ 3. 1. W skład Zespołu wchodzą:
1) przewodniczący - przedstawiciel w randze sekretarza stanu lub podsekretarza stanu wyznaczony przez Ministra Spraw Zagranicznych;
2) wiceprzewodniczący - przedstawiciel, w randze sekretarza stanu albo podsekretarza stanu, wyznaczony przez ministra właściwego do spraw gospodarki;
3) członkowie:
a) ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Chińskiej Republice Ludowej,
b) sekretarz stanu lub podsekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów,
c) po jednym przedstawicielu, w randze sekretarza stanu albo podsekretarza stanu, wyznaczonym przez Ministra Sprawiedliwości, Ministra Obrony Narodowej oraz ministra właściwego do spraw:
- administracji publicznej,
- budownictwa, planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz mieszkalnictwa,
- aktywów państwowych,
- budżetu,
- energii,
- finansów publicznych,
- gospodarki morskiej,
- gospodarki wodnej,
- gospodarki złożami kopalin,
- instytucji finansowych,
- informatyzacji,
- członkostwa Rzeczypospolitej Polskiej w Unii Europejskiej,
- klimatu,
- kultury i ochrony dziedzictwa narodowego,
- kultury fizycznej,
- łączności,
- oświaty i wychowania,
- pracy,
- rolnictwa,
- rozwoju wsi,
- rozwoju regionalnego,
- rynków rolnych,
- rybołówstwa,
- szkolnictwa wyższego i nauki,
- transportu,
- turystyki,
- środowiska,
- rodziny,
- spraw wewnętrznych,
- wyznań religijnych oraz mniejszości narodowych i etnicznych,
- zabezpieczenia społecznego,
- zdrowia,
- żeglugi śródlądowej;
4) sekretarz - osoba wyznaczona przez przewodniczącego spośród pracowników zatrudnionych w urzędzie obsługującym Ministra Spraw Zagranicznych.
2. Członkowie Zespołu, o których mowa w ust. 1 pkt 3, mogą być zastępowani w pracach Zespołu przez upoważnionych przedstawicieli.
3. Minister, który kieruje więcej niż jednym działem administracji rządowej wymienionym w ust. 1 pkt 3 lit. c, wyznacza do udziału w pracach Zespołu jednego przedstawiciela.
§ 4. 1. Przewodniczący:
1) zwołuje posiedzenia Zespołu z własnej inicjatywy albo na uzasadniony wniosek członka Zespołu, nie rzadziej niż dwa razy do roku;
2) przewodniczy posiedzeniom;
3) ustala terminy i program kolejnych posiedzeń Zespołu z uwzględnieniem wniosków zgłaszanych przez członków Zespołu;
4) kieruje pracami Zespołu.
2. W przypadku nieobecności przewodniczącego, posiedzenia Zespołu zwołuje wiceprzewodniczący lub osoba wyznaczona przez przewodniczącego.
3. Protokół z posiedzenia Zespołu sporządza sekretarz. Protokół podpisuje osoba przewodnicząca posiedzeniu oraz sekretarz.
§ 5. Na pierwszym posiedzeniu Zespołu przewodniczący ustala harmonogram realizacji zadań, o których mowa w § 2.
§ 6. 1. Przewodniczący, w porozumieniu z wiceprzewodniczącym, może zapraszać do udziału w pracach Zespołu w charakterze doradców przedstawicieli organów administracji państwowej, organizacji pozarządowych oraz innych instytucji istotnych z punktu widzenia współpracy strategicznej Rzeczypospolitej Polskiej z Chińską Republiką Ludową.
2. Osobom, o których mowa w ust. 1, nie przysługuje prawo do udziału w głosowaniu nad uchwałami Zespołu.
§ 7. Przewodniczący, w porozumieniu z wiceprzewodniczącym, może powierzać poszczególnym członkom Zespołu wykonanie określonych czynności, niezbędnych do realizacji zadań, o których mowa w § 2.
§ 8. W celu realizacji zadań Zespołu przewodniczący, z własnej inicjatywy albo na uzasadniony wniosek członka Zespołu, może tworzyć grupy robocze złożone z osób wchodzących w skład Zespołu oraz osób, o których mowa w § 6 ust. 1.
§ 9. 1. Przewodniczący przedstawia Radzie Ministrów sprawozdanie roczne z realizacji zadań Zespołu, w terminie do dnia 31 marca roku następującego po roku, którego dotyczy sprawozdanie.
2. Sprawozdanie końcowe z realizacji zadań Zespołu przewodniczący przedstawia Radzie Ministrów w terminie 30 dni po zakończeniu prac Zespołu.
§ 10. 1. Szczegółowy tryb pracy Zespołu określa regulamin pracy Zespołu ustalony przez przewodniczącego na pierwszym posiedzeniu.
2. Zespół podejmuje uchwały zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy członków Zespołu lub ich upoważnionych przedstawicieli. W przypadku równej liczby głosów rozstrzyga głos przewodniczącego Zespołu.
§ 11. Organy administracji rządowej oraz podległe im jednostki organizacyjne, na wniosek przewodniczącego, udzielają Zespołowi, w ramach swoich kompetencji, pomocy przy wykonywaniu jego zadań, w szczególności przedstawiają niezbędne informacje i dokumenty.
§ 12. 1. Obsługę techniczno-organizacyjną oraz biurową prac Zespołu zapewnia komórka organizacyjna właściwa w sprawach Azji i Pacyfiku urzędu obsługującego Ministra Spraw Zagranicznych.
2. Wydatki związane z działalnością Zespołu są pokrywane z budżetu państwa z części, której dysponentem jest Minister Spraw Zagranicznych.
§ 13. Udział w pracach Zespołu jest nieodpłatny.
§ 14. Zarządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.
[1] Tytuł w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 1 zarządzenia nr 148 Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 października 2017 r. zmieniającego zarządzenie w sprawie Międzyresortowego Zespołu do spraw Koordynacji Działań na rzecz Rozwoju Partnerstwa Strategicznego między Rzecząpospolitą Polską a Chińską Republiką Ludową (M.P. poz. 988), które weszło w życie 3 listopada 2017 r.