Akt prawny
obowiązujący
Wersja aktualna od 2023-05-01
Wersja aktualna od 2023-05-01
obowiązujący
ZARZĄDZENIE NR 5
MARSZAŁKA SEJMU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
z dnia 19 kwietnia 2023 r.
w sprawie dodatku przyznawanego funkcjonariuszowi Straży Marszałkowskiej uzasadnionego szczególnymi kwalifikacjami lub warunkami pełnienia służby
Na podstawie art. 67 ust. 18 pkt 2 ustawy z dnia 26 stycznia 2018 r. o Straży Marszałkowskiej (Dz. U. z 2022 r. poz. 1727 oraz z 2023 r. poz. 240, 347 i 641) zarządza się, co następuje:
§ 1. Zarządzenie określa:
1) rodzaje szczególnych kwalifikacji lub warunków służby uwzględnianych przy przyznawaniu dodatku uzasadnionego szczególnymi kwalifikacjami lub warunkami pełnienia służby, zwanego dalej „dodatkiem";
2) wysokość dodatku uzasadnioną poszczególnymi kwalifikacjami lub warunkami pełnienia służby;
3) przesłanki przyznania dodatku funkcjonariuszowi Straży Marszałkowskiej, zwanemu dalej „funkcjonariuszem";
4) okoliczności uzasadniające podwyższanie, obniżanie i cofanie dodatku.
§ 2. Wyróżnia się następujące rodzaje dodatku:
1) za wykonywanie zadań wymagających kwalifikacji kierowniczych;
2) za wykonywanie zadań reprezentacyjnych;
3) za wykonywanie zadań konwojowania wartości pieniężnych, mienia i dokumentów;
4) za sprawowanie opieki nad psem służbowym;
5) za wykonywanie zadań związanych z pełnieniem funkcji rzecznika dyscyplinarnego;
6) za pełnienie służby w zmianowym rozkładzie czasu służby, o którym mowa w art. 23 ust. 3b ustawy z dnia 26 stycznia 2018 r. o Straży Marszałkowskiej, zwanej dalej „ustawą";
7) za prowadzenie rozpoznania pirotechniczno-radiologicznego;
8) za pełnienie służby w warunkach uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia.
§ 3. Dodatek, o którym mowa w § 2 pkt 1, przyznaje się funkcjonariuszowi za wykonywanie zadań wymagających szczególnej dyspozycyjności lub zadań o wysokim stopniu złożoności, lub w przypadku posiadania szczególnych kwalifikacji lub uprawnień - w wysokości do 10% uposażenia zasadniczego.
§ 4. Dodatek, o którym mowa w § 2 pkt 2, przyznaje się funkcjonariuszowi za wykonywanie zadań reprezentacyjnych, w szczególności w ceremoniale powitań i pożegnań podczas wizyt parlamentarnych oraz w asystach honorowych - w wysokości do 32% kwoty bazowej dla żołnierzy zawodowych i funkcjonariuszy, której wysokość określa ustawa budżetowa, zwanej dalej „kwotą bazową".
§ 5. Dodatek, o którym mowa w § 2 pkt 3, przyznaje się funkcjonariuszowi za wykonywanie zadań konwojowania wartości pieniężnych, mienia i dokumentów - w wysokości do 32% kwoty bazowej.
§ 6. Dodatek, o którym mowa w § 2 pkt 4, przyznaje się opiekunowi psa służbowego, o którym mowa w art. 140b ustawy - w wysokości do 32% kwoty bazowej.
§ 7. Dodatek, o którym mowa w § 2 pkt 5, przyznaje się funkcjonariuszowi za wykonywanie dodatkowych zadań związanych z pełnieniem funkcji rzecznika dyscyplinarnego - w wysokości do 35% kwoty bazowej.
§ 8. Dodatek, o którym mowa w § 2 pkt 6, przyznaje się funkcjonariuszowi za pełnienie służby w zmianowym rozkładzie czasu służby - w wysokości do 35% kwoty bazowej.
§ 9. Dodatek, o którym mowa w § 2 pkt 7, przyznaje się funkcjonariuszowi za prowadzenie rozpoznania pirotech-niczno-radiologicznego osób, pojazdów, terenów i obiektów będących w zarządzie Kancelarii Sejmu i zarządzie Kancelarii Senatu oraz podejmowanie działań zmierzających do neutralizacji zagrożeń - w wysokości do 35% kwoty bazowej.
§ 10. Dodatek, o którym mowa w § 2 pkt 8, przyznaje się funkcjonariuszowi za pełnienie służby:
1) w formie stałych dyżurów przy obsłudze elektronicznych monitorów ekranowych - w wysokości 12,5% kwoty bazowej;
2) w pomieszczeniach, w których jest konieczne stałe stosowanie sztucznego oświetlenia - w wysokości 10% kwoty bazowej.
§ 11. Dodatek może być podwyższany w związku z powierzeniem funkcjonariuszowi nowych zadań lub zadań o większym stopniu złożoności na zajmowanym stanowisku służbowym, lub zadań skutkujących zwiększeniem częstotliwości ich wykonywania, lub zadań wymagających wyższego poziomu kwalifikacji, lub w związku ze zwiększeniem liczby dni wykonywania powierzonych zadań poza stałym miejscem pełnienia służby.
§ 12. Dodatek może być obniżany w związku ze zmniejszeniem zakresu realizowanych zadań lub ze zmniejszeniem stopnia ich złożoności na zajmowanym stanowisku służbowym, lub ze zmniejszeniem częstotliwości wykonywania zadań, lub obniżeniem wymagań co do poziomu kwalifikacji niezbędnych do wykonywania powierzonych zadań, lub w związku ze zmniejszeniem liczby dni wykonywania powierzonych zadań.
§ 13. Dodatek cofa się w przypadku utraty przez funkcjonariusza szczególnych kwalifikacji do wykonywania powierzonych zadań, uzasadniających jego przyznanie lub w przypadku ustania pełnienia przez funkcjonariusza służby w zmianowym rozkładzie czasu służby lub służby w warunkach uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia, z upływem ostatniego dnia miesiąca, za który dodatek został przyznany.
§ 14. Stawki kwotowe dodatku, po ich wyliczeniu, zaokrągla się do pełnych złotych w górę.
§ 15. Funkcjonariuszowi, który w dniu wejścia w życie niniejszego zarządzenia otrzymywał dodatek za pełnienie służby w warunkach narażenia na promieniowanie jonizujące na podstawie przepisu § 8 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 1 czerwca 2018 r. w sprawie dodatku przyznawanego funkcjonariuszowi Straży Marszałkowskiej uzasadnionego szczególnymi kwalifikacjami lub warunkami pełnienia służby (Dz. U. poz. 1073), przyznaje się dodatek za prowadzenie rozpoznania pirotechniczno-radiologicznego w wysokości nie niższej od kwoty otrzymywanego dodatku za pełnienie służby w warunkach narażenia na promieniowanie jonizujące.
§ 16. Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 maja 2023 r.1)
Marszałek Sejmu: E. Witek
1) Niniejsze zarządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów z dnia 1 czerwca 2018 r. w sprawie dodatku przyznawanego funkcjonariuszowi Straży Marszałkowskiej uzasadnionego szczególnymi kwalifikacjami lub warunkami pełnienia służby (Dz. U. poz. 1073), które traci moc z dniem wejścia w życie niniejszego zarządzenia zgodnie z art. 45 ustawy z dnia 9 marca 2023 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 641).