UMOWA
między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Litewskiej o wzajemnym uznawaniu dokumentów uprawniających do podejmowania studiów oraz uznawaniu okresów studiów, tytułów zawodowych, stopni naukowych i stopni w zakresie sztuki,
podpisana w Wilnie dnia 3 sierpnia 2020 r.
Rząd Rzeczypospolitej Polskiej i Rząd Republiki Litewskiej, zwane dalej "Umawiającymi się Stronami",
- mając na celu rozwijanie przyjaznych stosunków między obydwoma Państwami,
- kierując się postanowieniami Traktatu między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Litewską o przyjaznych stosunkach i dobrosąsiedzkiej współpracy, sporządzonego w Wilnie dnia 26 kwietnia 1994 roku,
- uwzględniając Umowę między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Litewskiej o współpracy w dziedzinach kultury, oświaty i nauki, sporządzoną w Wilnie dnia 17 grudnia 1998 roku,
- biorąc pod uwagę Konwencję o uznaniu kwalifikacji związanych z uzyskaniem wyższego wykształcenia w Regionie Europejskim, sporządzoną w Lizbonie dnia 11 kwietnia 1997 roku,
- biorąc pod uwagę Zalecenie Rady z dnia 26 listopada 2018 roku w sprawie propagowania automatycznego wzajemnego uznawania kwalifikacji uzyskanych w ramach kształcenia i szkolenia na poziomie wyższym i średnim II stopnia oraz efektów uczenia się osiągniętych w okresach nauki za granicą,
- przyjmując do wiadomości ustalenia określone w Deklaracji Bolońskiej "Obszar europejskiego szkolnictwa wyższego" z dnia 19 czerwca 1999 roku,
- mając na celu wspieranie współpracy w zakresie szkolnictwa wyższego, nauki i sztuki,
- pragnąc ułatwić mobilność studentów oraz pracowników uczelni i instytucji naukowych
uzgodniły, co następuje:
Artykuł 1
1. Umowa określa zasady wzajemnego uznawania:
1) dokumentów uprawniających do podejmowania studiów wydanych w Rzeczypospolitej Polskiej oraz w Republice Litewskiej;
2) okresów studiów odbytych w uczelniach obu Państw Umawiających się Stron;
3) tytułów zawodowych, stopni naukowych i stopni w zakresie sztuki, nadanych przez uprawnione uczelnie, a także instytuty naukowe Polskiej Akademii Nauk, instytuty badawcze lub międzynarodowe instytuty naukowe utworzone na podstawie odrębnych ustaw działające na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, zwane dalej "instytucjami naukowymi", w Rzeczypospolitej Polskiej, oraz wydanych lub nadanych przez uprawnione przez państwo uczelnie lub instytucje naukowe w Republice Litewskiej.
2. Umowa określa rodzaje dokumentów oraz warunki uprawniające do podejmowania lub kontynuowania studiów oraz uzyskiwania tytułów zawodowych, stopni naukowych lub stopni w zakresie sztuki w uczelniach lub instytucjach naukowych obu Państw Umawiających się Stron.
Artykuł 2
1. Uznawanie kwalifikacji do wykonywania zawodów regulowanych oraz do podejmowania lub wykonywania działalności regulowanych regulują przepisy prawa każdego z Państw Umawiających się Stron.
2. Prawo do wykonywania zawodów regulowanych albo podejmowania lub wykonywania działalności regulowanych regulują przepisy prawa każdego z Państw Umawiających się Stron.
Artykuł 3
1. Świadectwo dojrzałości wydane w Rzeczypospolitej Polskiej oraz brandos atestatas wydane w Republice Litewskiej uprawniają do ubiegania się o przyjęcie na studia w uczelniach drugiego z Państw Umawiających się Stron.
2. Warunki i tryb podejmowania studiów regulują przepisy prawa każdego z Państw Umawiających się Stron.
Artykuł 4
Okresy studiów odbytych w uczelniach lub instytucjach naukowych jednego z Państw Umawiających się Stron będą uznawane przez uczelnie lub instytucje naukowe drugiego z Państw Umawiających się Stron na podstawie przepisów prawa krajowego.
Artykuł 5
1. Nadany w Rzeczypospolitej Polskiej tytuł zawodowy licencjata, inżyniera albo równorzędny potwierdzający wykształcenie wyższe na tym samym poziomie uprawnia do ubiegania się o przyjęcie na studia drugiego stopnia w Republice Litewskiej.
2. Nadany w Republice Litewskiej stopień kwalifikacyjny profesinis bakalauras lub bakalauras lub równoważna mu kwalifikacja uprawnia do ubiegania się o przyjęcie na studia drugiego stopnia w Rzeczypospolitej Polskiej.
3. Nadany w Rzeczypospolitej Polskiej tytuł zawodowy magistra, magistra inżyniera albo równorzędny potwierdzający wykształcenie wyższe na tym samym poziomie uprawnia do ubiegania się o przyjęcie na studia trzeciego stopnia w Republice Litewskiej.
4. Nadany w Republice Litewskiej stopień kwalifikacyjny magistras lub równoważna mu kwalifikacja uprawnia do ubiegania się o nadanie stopnia naukowego doktora lub stopnia doktora w zakresie sztuki lub o przyjęcie do szkoły doktorskiej w Rzeczypospolitej Polskiej.
5. Nadany w Republice Litewskiej stopień mokslo daktaras lub meno daktaras uprawnia do ubiegania się o nadanie stopnia naukowego doktora habilitowanego lub stopnia doktora habilitowanego w zakresie sztuki w Rzeczypospolitej Polskiej.
Artykuł 6
Umawiające się Strony, uznając wzajemnie dokumenty uprawniające do podejmowania studiów, tytuły zawodowe, stopnie naukowe i stopnie w zakresie sztuki, przyjmują za podstawę Tabelę porównawczą, stanowiącą załącznik do Umowy, jeżeli instytucja uprawniona do podejmowania decyzji w sprawie akademickiego uznawania zagranicznych kwalifikacji w Republice Litewskiej albo przyjmująca uczelnia lub instytucja naukowa w Rzeczypospolitej Polskiej nie stwierdzi zasadniczych różnic.
Artykuł 7
1. Osoba posiadająca tytuł zawodowy, stopień naukowy lub stopień w zakresie sztuki, nadany w jednym z Państw Umawiających się Stron, może posługiwać się tytułem lub stopniem w brzmieniu jakie obowiązuje w tym państwie. Skróty stopni i tytułów mogą być używane w formie przyjętej lub ustalonej w państwie nadania stopnia lub tytułu.
2. Osoba posiadająca kwalifikacje I lub II stopnia w zakresie sztuki i dyscyplin artystycznych uzyskane w Rzeczypospolitej Polskiej, posiada uprawnienia równoważne uprawnieniom wynikającym odpowiednio z nadania stopnia doktora sztuki lub doktora habilitowanego sztuki, i może posługiwać się tymi stopniami zgodnie z ustępem 1.
Artykuł 8
1. W celu sprawnej realizacji Umowy Umawiające się Strony powołają dwustronną Komisję Ekspertów, w której skład wejdzie po trzech członków wskazanych przez każdą z Umawiających się Stron. Każda z Umawiających się Stron przekaże na piśmie drugiej Umawiającej się Stronie listę swoich członków Komisji.
2. Komisja Ekspertów może składać propozycje dotyczące zmian Umowy oraz rozpatrywania wszystkich spraw wynikających z realizacji Umowy.
3. Posiedzenia Komisji Ekspertów odbywają się na wniosek jednej z Umawiających się Stron, kolejno w Rzeczypospolitej Polskiej i w Republice Litewskiej.
Artykuł 9
Umowa może zostać zmieniona za porozumieniem Umawiających się Stron. Zmiany wymagają formy pisemnej w postaci protokołów, stanowiących integralną część Umowy, które wchodzą w życie w trybie określonym w artykule 10 ustęp 1.
Artykuł 10
1. Umawiające się Strony poinformują się drogą dyplomatyczną o spełnieniu wewnątrzpaństwowych wymogów prawnych niezbędnych dla wejścia w życie Umowy. Umowa wejdzie w życie w pierwszym dniu trzeciego miesiąca następującego po dniu otrzymania noty późniejszej.
2. Umowa jest zawarta na okres dziesięciu lat Ulega ona automatycznemu przedłużeniu na kolejne dziesięć lat, jeżeli żadna z Umawiających się Stron nie wypowie jej w drodze notyfikacji na sześć miesięcy przed upływem tego okresu. W takim przypadku Umowa traci moc po upływie roku od dnia otrzymania przez drugą Umawiającą się Stronę noty wypowiadającej.
3. Z dniem wejścia w życie Umowy traci moc Umowa między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Litewskiej o wzajemnym uznawaniu dokumentów uprawniających do podejmowania studiów wyższych oraz uznawaniu okresów studiów, tytułów zawodowych, stopni naukowych i stopni w zakresie sztuki, sporządzona w Wilnie dnia 9 marca 2005 roku.
Umowa została sporządzona w WILNIE, 3 SIERPNIA 2020 roku w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, każdy w językach polskim i litewskim, przy czym obydwa teksty mają jednakową moc.
Załącznik do Umowy między
Rządem Rzeczypospolitej Polskiej
a Rządem Republiki Litewskiej
o wzajemnym uznawaniu dokumentów
uprawniających do podejmowania studiów
oraz uznawaniu okresów studiów,
tytułów zawodowych, stopni naukowych
i stopni w zakresie sztuki
TABELA PORÓWNAWCZA
RZECZPOSPOLITA POLSKA | REPUBLIKA LITEWSKA |
Dokumenty uprawniające do podejmowania studiów pierwszego stopnia i studiów jednolitych | |
Wydawany dokument: - świadectwo dojrzałości. | Wydawany dokument: - brandos atestatas. |
Stadia pierwszego stopnia | |
Uzyskany tytuł zawodowy: - licencjat, - licencjat pielęgniarstwa, - licencjat położnictwa, - inżynier, - inżynier architekt, - inżynier architekt krajobrazu, - inżynier pożarnictwa. | Uzyskany stopień kwalifikacyjny: - bakalauras (ze wskazaniem kierunku studiów), - profesinis bakalauras (ze wskazaniem kierunku studiów). |
Wydawany dokument: - dyplom ukończenia studiów pierwszego stopnia oraz suplement do dyplomu | Wydawany dokument: - profesinio bakalauro diplomas oraz suplement do dyplomu, - bakalauro diplomas oraz suplement do dyplomu. |
Studia drugiego stopnia | |
Uzyskany tytuł zawodowy: - magister, - magister edukacji, - magister pielęgniarstwa, - magister położnictwa, - magister inżynier, - magister inżynier architekt, - magister inżynier architekt krajobrazu, - magister inżynier pożarnictwa, - magister sztuki. | Uzyskany stopień kwalifikacyjny: - magistras (ze wskazaniem kierunku studiów), - teologijos licenciatas. |
Wydawany dokument: - dyplom ukończenia studiów drugiego stopnia oraz suplement do dyplomu. | Wydawany dokument: - magistro diplomas oraz suplement do dyplomu. |
Jednolite studia magisterskie | |
Uzyskany tytuł zawodowy: - magister, - magister farmacji, - magister sztuki, - magister edukacji, - magister inżynier, - magister inżynier architekt, - magister pielęgniarstwa, - magister położnictwa, - lekarz, - lekarz dentysta, - lekarz stomatolog, - lekarz weterynarii. | Uzyskany stopień kwalifikacyjny: - magistras (ze wskazaniem kierunku studiów) |
Wydawany dokument: - dyplom ukończenia jednolitych studiów magisterskich oraz suplement do dyplomu. | Wydawany dokument: - magistro diplomas oraz suplement do dyplomu. |
Stopnie naukowe i stopnie w zakresie sztuki | |
Uzyskany stopień naukowy lub stopień w zakresie sztuki: - doktor nauk, - doktor sztuki | Uzyskany stopień: - mokslo daktaras, - meno daktaras. |
Wydawany dokument: - dyplom doktorski | Wydawany dokument: - mokslo daktaro dipiomas, - meno daktaro dipiomas. |
Uzyskany stopień naukowy lub stopień w zakresie sztuki: - doktor habilitowany nauk, - doktor habilitowany sztuki. | - |
Wydawany dokument: - dyplom habilitacyjny. |
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00