Akt prawny
archiwalny
Wersja archiwalna od 2023-07-05 do 2024-05-17
Wersja archiwalna od 2023-07-05 do 2024-05-17
archiwalny
ZARZĄDZENIE NR 162
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 9 października 2020 r.
w sprawie Komitetu Rady Ministrów do spraw Bezpieczeństwa Narodowego i spraw Obronnych
(ostatnia zmiana: M.P. z 2023 r., poz. 638)
Na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 1 i ust. 2 ustawy z dnia 8 sierpnia 1996 r. o Radzie Ministrów (Dz. U. z 2019 r. poz. 1171 oraz z 2020 r. poz. 568 i 695) zarządza się, co następuje:
§ 1. Komitet Rady Ministrów do spraw Bezpieczeństwa Narodowego i spraw Obronnych, zwany dalej „Komitetem”, jest organem pomocniczym Rady Ministrów i Prezesa Rady Ministrów.
§ 2. Do zadań Komitetu należy zapewnienie koordynacji przygotowań, działań oraz sprawnego podejmowania decyzji w sprawach bezpieczeństwa i obrony państwa oraz rekomendowanie Radzie Ministrów lub Prezesowi Rady Ministrów propozycji w tym zakresie, w szczególności:
1) dokonywanie analiz w zakresie dotyczącym spraw wewnętrznych, porządku publicznego, obronności oraz wymiaru sprawiedliwości, w tym dotyczących praworządności podejmowanych decyzji;
2) zapewnienie koordynacji wykonywania przez Radę Ministrów i inne organy administracji rządowej zadań w zakresie bezpieczeństwa i obrony państwa;
3) rozpatrywanie projektów aktów prawnych oraz innych dokumentów rządowych o istotnym wpływie na zagadnienia bezpieczeństwa i obrony państwa;
4) zapewnienie koordynacji działań organów administracji rządowej mających na celu przygotowanie projektów aktów prawnych oraz innych dokumentów rządowych dotyczących bezpieczeństwa i obrony państwa, a także rozpatrywanie rozbieżności powstałych w toku uzgadniania projektów tych dokumentów oraz przygotowywanie projektów rozstrzygnięć tych rozbieżności;
5) zlecanie Rządowemu Centrum Legislacji sporządzania stanowisk prawno-legislacyjnych dotyczących projektów aktów prawnych w zakresie bezpieczeństwa i obrony państwa;
6) analizowanie rządowej polityki bezpieczeństwa i obrony państwa, w tym inicjatyw wymagających współpracy międzyresortowej, oraz wypracowywanie rozwiązań w zakresie spójności tej polityki i przedstawianie ich Radzie Ministrów;
7) wypracowywanie projektów rozwiązań organizacyjno-funkcjonalnych dotyczących bezpieczeństwa i obrony państwa;
8) przygotowywanie propozycji działań na rzecz bezpieczeństwa na poziomie strategicznym, w tym w zakresie: rozwoju zdolności operacyjnych służb mundurowych, pozyskiwania uzbrojenia i innych produktów, rozwoju przemysłu obronnego, działalności badawczo-rozwojowej na potrzeby bezpieczeństwa i obronności, mobilizacji zasobów oraz rezerw strategicznych na potrzeby bezpieczeństwa i obronności;
9) analizowanie i wypracowywanie propozycji udoskonalania systemu zarządzania bezpieczeństwem.
§ 3. W skład Komitetu wchodzą:
1) [1] Przewodniczący Komitetu - Minister Obrony Narodowej;
2) pozostali członkowie Komitetu:
a) [2] minister właściwy do spraw aktywów państwowych,
b) minister właściwy do spraw wewnętrznych,
c) Minister Sprawiedliwości,
d) minister właściwy do spraw koordynowania działalności służb specjalnych, jeżeli został wyznaczony przez Prezesa Rady Ministrów,
e) minister właściwy do spraw zagranicznych.
§ 4. 1. Przewodniczący Komitetu może zapraszać do udziału w pracach Komitetu, z głosem doradczym, inne osoby.
2. Przewodniczący Komitetu może zarządzić niejawność całości lub części posiedzenia Komitetu.
3. Przewodniczący Komitetu określa szczegółowe sposoby i terminy realizacji zadań Komitetu, o których mowa w § 2, oraz wskazuje osoby lub podmioty odpowiedzialne za ich wykonanie.
4. Komitet może określić tryb i terminy wykonania prac zmierzających do przygotowania projektu dokumentu rządowego przewidzianego do rozpatrzenia przez Radę Ministrów lub Prezesa Rady Ministrów oraz wskazywać organy odpowiedzialne za ich wykonanie.
5. Uprawnienia, o których mowa w ust. 4, przysługują również Przewodniczącemu Komitetu, jeżeli Komitet ten nie określił trybu i terminu wykonania odpowiednich prac lub organów odpowiedzialnych za ich wykonanie.
6. Przewodniczący Komitetu może powoływać stałe lub czasowe zespoły robocze, wyznaczać ich skład spośród członków Komitetu oraz przydzielać im zadania.
7. Przewodniczący Komitetu powołuje Sekretarza Komitetu.
§ 5. 1. Sekretarz Komitetu odpowiada za sprawy organizacyjne Komitetu.
2. Sekretarz Komitetu na podstawie informacji uzyskanych od Przewodniczącego Komitetu przygotowuje:
1) porządek obrad Komitetu;
2) listę członków Komitetu oraz osób, o których mowa w § 4 ust. 1, zaproszonych do udziału w posiedzeniu Komitetu.
3. Sekretarz Komitetu przekazuje porządek obrad Komitetu osobom zaproszonym do udziału w posiedzeniu Komitetu nie później niż na 3 dni przed dniem posiedzenia.
4. W uzasadnionych przypadkach, za zgodą Przewodniczącego Komitetu, termin, o którym mowa w ust. 3, może zostać skrócony.
§ 6. 1. Komitet odbywa posiedzenia w terminach określonych przez Przewodniczącego Komitetu.
2. Przewodniczący Komitetu może zarządzić rozpatrzenie sprawy w drodze korespondencyjnego uzgodnienia stanowisk (tryb obiegowy).
§ 7. 1. Rozstrzygnięcia Komitetu zapadają w drodze uzgodnienia.
2. W przypadku gdy uzgodnienie stanowiska nie jest możliwe, rozstrzyga zdanie Przewodniczącego Komitetu.
3. Członkowie Komitetu mogą zgłosić zdanie odrębne w stosunku do zapadłego rozstrzygnięcia.
§ 8. 1. Sekretarz Komitetu przekazuje członkom Komitetu oraz Sekretarzowi Rady Ministrów protokół zawierający ustalenia zapadłe podczas posiedzenia Komitetu.
2. Protokół jest podpisywany przez Przewodniczącego Komitetu i Sekretarza Komitetu.
3. Egzemplarz protokołu przechowuje się w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
§ 9. 1. Przewodniczący Komitetu może zlecać członkom Komitetu opracowanie analiz poświęconych istniejącym rozwiązaniom prawnym, organizacyjnym i funkcjonalnym z zakresu bezpieczeństwa i obronności.
2. Przewodniczący Komitetu może zlecać rzeczoznawcom lub ekspertom opracowanie analiz, prognoz, ekspertyz, opinii lub koncepcji i projektów rozwiązań z zakresu bezpieczeństwa i obronności.
§ 10. Obsługę organizacyjną i merytoryczną Komitetu oraz środki związane z jego działalnością zapewnia Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.
§ 11. Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
[1] § 3 pkt 1 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 1 zarządzenia nr 251 Prezesa Rady Ministrów z dnia 4 lipca 2023 r. zmieniającego zarządzenie w sprawie Komitetu Rady Ministrów do spraw Bezpieczeństwa Narodowego i spraw Obronnych (M.P. poz. 638). Zmiana weszła w życie 5 lipca 2023 r.
[2] § 3 pkt 2 lit. a) w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 2 zarządzenia nr 251 Prezesa Rady Ministrów z dnia 4 lipca 2023 r. zmieniającego zarządzenie w sprawie Komitetu Rady Ministrów do spraw Bezpieczeństwa Narodowego i spraw Obronnych (M.P. poz. 638). Zmiana weszła w życie 5 lipca 2023 r.