Akt prawny
archiwalny
Wersja archiwalna od 2017-07-12 do 2018-07-19
Wersja archiwalna od 2017-07-12 do 2018-07-19
archiwalny
ZARZĄDZENIE NR 56
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 14 lipca 2015 r.
w sprawie Komitetu Sterującego do spraw EXPO 2022
z dnia 14 lipca 2015 r. (M.P. z 2015 r., poz. 598)
t.j. z dnia 12 lipca 2017 r. (M.P. z 2017 r., poz. 688)
Na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 2 i ust. 2 ustawy z dnia 8 sierpnia 1996 r. o Radzie Ministrów (Dz. U. z 2012 r. poz. 392 oraz z 2015 r. poz. 1064) zarządza się, co następuje:
§ 1.1. Tworzy się Komitet Sterujący do spraw EXPO 2022, zwany dalej „Komitetem”.
2. Komitet jest organem pomocniczym Rady Ministrów.
§ 2.1. Zadaniem Komitetu jest prowadzenie prac w celu uzyskania przez Rzeczpospolitą Polską prawa do zorganizowania Międzynarodowej Wystawy EXPO w Łodzi w roku 2022, w szczególności przez ich inicjowanie, nadawanie im kierunku oraz dokonywanie przeglądu stopnia zaawansowania tych prac.
2. W ramach wykonywanych zadań Komitet opiniuje projekty, programy, opracowania i analizy przygotowane w procedurze ubiegania się o przyznanie prawa do zorganizowania Międzynarodowej Wystawy EXPO w Łodzi w roku 2022.
§ 3.1. W skład Komitetu wchodzą:
1) współprzewodniczący:
a) Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego,
b) Prezydent Miasta Łodzi;
2) pozostali członkowie:
a) po jednym przedstawicielu, w randze sekretarza stanu albo podsekretarza stanu, wyznaczonym przez:
– Ministra Cyfryzacji,
– Ministra Energii,
– Ministra Finansów [1] ,
– Ministra Infrastruktury i Budownictwa,
– Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego,
– Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej,
– Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi,
– Ministra Rozwoju [2] ,
– Ministra Skarbu Państwa [3] ,
– Ministra Sportu i Turystyki,
– Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji,
– Ministra Spraw Zagranicznych,
– Ministra Zdrowia,
– Szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów,
b) Wojewoda Łódzki;
3) sekretarz – pracownik Ministerstwa Rozwoju wyznaczony przez przedstawiciela Ministra Rozwoju.
2. Do udziału w pracach Komitetu, na prawach członka, zaprasza się:
1) Szefa Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej;
2) Marszałka Województwa Łódzkiego;
3) Prezydenta Miasta Łodzi, jako współprzewodniczącego;
4) Prezesa Zarządu PKP S.A.;
5) Prezesa Zarządu PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
3. Członkowie Komitetu oraz osoby na prawach członka Komitetu, o których mowa w ust. 2, mogą być zastępowani w pracach Komitetu przez upoważnionych przedstawicieli.
§ 4.W pracach Komitetu w każdym czasie może brać udział minister.
§ 5.Współprzewodniczący mogą zapraszać do udziału w pracach Komitetu, z głosem doradczym, inne osoby niż wymienione w § 3 ust. 1 pkt 2 oraz ust. 2.
§ 6.1. Współprzewodniczący, w szczególności:
1) kierują pracami Komitetu;
2) zwołują posiedzenia Komitetu z własnej inicjatywy albo na uzasadniony wniosek członka lub osoby na prawach członka Komitetu;
3) ustalają terminy i program kolejnych posiedzeń Komitetu, z uwzględnieniem wniosków zgłaszanych przez członków i osoby na prawach członka Komitetu;
4) mogą wyznaczyć członkom i osobom na prawach członka Komitetu wykonywanie określonych zadań w celu realizacji zadań Komitetu;
5) mogą zwrócić się do członków i osób na prawach członka Komitetu o przedstawienie informacji, dokumentów, sprawozdań dotyczących realizacji powierzonych im zadań.
2. W przypadku nieobecności jednego ze współprzewodniczących posiedzenie Komitetu prowadzi drugi współprzewodniczący, natomiast w przypadku nieobecności obydwu współprzewodniczących upoważniony przez nich członek albo osoba na prawach członka Komitetu.
3. Sekretarz wykonuje zadania wyznaczone przez współprzewodniczących.
§ 7.Szczegółowy tryb pracy Komitetu określa regulamin.
§ 8.1. Komitet podejmuje rozstrzygnięcia w formie uchwał na posiedzeniach. Uchwały podejmowane są zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy członków Komitetu oraz osób na prawach członka Komitetu. W przypadku równej liczby głosów decyduje głos osoby prowadzącej posiedzenie Komitetu.
2. Uzgodnione projekty uchwał mogą być też poddane pod głosowanie w trybie obiegowym.
3. Sekretarzowi oraz osobom zaproszonym do udziału w pracach Komitetu, o których mowa w § 5, nie przysługuje prawo do udziału w głosowaniu nad uchwałami.
§ 9.Protokół z posiedzenia Komitetu sporządza sekretarz. Protokół podpisuje osoba przewodnicząca posiedzeniu oraz sekretarz.
§ 10.1. W celu realizacji zadań Komitetu współprzewodniczący z własnej inicjatywy albo na wniosek członka Komitetu oraz osoby na prawach członka Komitetu mogą tworzyć grupy robocze lub zespoły doradcze złożone z członków Komitetu oraz osób na prawach członka Komitetu, a także z osób zaproszonych do udziału w pracach Komitetu.
2. Członkowie Komitetu oraz osoby na prawach członka Komitetu, o których mowa w § 3 ust. 2, mogą wyznaczać do udziału w grupach roboczych i zespołach doradczych pracowników swoich urzędów lub innych upoważnionych przedstawicieli.
3. Współprzewodniczący mogą zlecać wykonywanie opracowań, analiz, raportów lub ekspertyz.
§ 11.Organy administracji rządowej oraz jednostki organizacyjne im podległe lub przez nie nadzorowane, na wniosek współprzewodniczących, udzielają Komitetowi w ramach swoich kompetencji pomocy przy wykonywaniu jego zadań, w szczególności przedstawiają niezbędne informacje i dokumenty.
§ 12.Obsługę Komitetu zapewnia Ministerstwo Rozwoju.
§ 12a.Udział w pracach Komitetu oraz w utworzonych w ramach Komitetu grupach roboczych i zespołach doradczych jest nieodpłatny.
§ 13.1. Współprzewodniczący Komitetu przedstawiają Radzie Ministrów sprawozdanie roczne z realizacji zadań Komitetu, w terminie do dnia 30 marca roku następującego po roku, za który sporządzane jest sprawozdanie.
2. Końcowe sprawozdanie z realizacji zadań Komitetu współprzewodniczący Komitetu przedstawiają Radzie Ministrów w terminie 30 dni po zakończeniu prac Komitetu.
3. Sprawozdanie, o którym mowa w ust. 1 i 2, w szczególności powinno zawierać:
1) dane identyfikacyjne (osoba sporządzająca i zatwierdzająca dokument, podstawa prawna utworzenia Komitetu, okres objęty sprawozdaniem);
2) określenie liczby i terminów posiedzeń Komitetu;
3) określenie postępów w pracach Komitetu w odniesieniu do zadań nałożonych niniejszym zarządzeniem;
4) wnioski i rekomendacje płynące z prac Komitetu;
5) informacje dotyczące celowości dalszego działania Komitetu;
6) inne niezbędne informacje o funkcjonowaniu Komitetu.
§ 14.Współprzewodniczący wykonują czynności, o których mowa w niniejszym zarządzeniu, wspólnie lub po osiągnięciu porozumienia.
§ 15.Komitet tworzy się na okres wykonywania zadań, o których mowa w § 2.
§ 16.Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
[1] Obecnie: Ministra Rozwoju i Finansów, na podstawie rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 września 2016 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rozwoju i Finansów (Dz. U. poz. 1595), które weszło w życie z mocą od 28 września 2016 r.
[2] Obecnie: Ministra Rozwoju i Finansów, na podstawie rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 września 2016 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rozwoju i Finansów (Dz. U. poz. 1595), które weszło w życie z mocą od 28 września 2016 r.
[3] Dział administracji rządowej Skarb Państwa został uchylony, na podstawie art. 23 pkt 1 ustawy z dnia 16 grudnia 2016 r. – Przepisy wprowadzające ustawę o zasadach zarządzania mieniem państwowym (Dz. U. poz. 2260), która weszła w życie 1 stycznia 2017 r.