Akt prawny
archiwalny
Wersja archiwalna od 2016-07-20 do 2019-01-06
Wersja archiwalna od 2016-07-20 do 2019-01-06
archiwalny
ZARZĄDZENIE NR 66
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 15 października 2014 r.
w sprawie Międzyresortowego Zespołu do spraw działań stabilizujących sytuację na rynkach produktów rolno-spożywczych, które zostały objęte embargiem wprowadzonym przez Federację Rosyjską, oraz zniesienia barier w transporcie i tranzycie tych produktów na rynek rosyjski
(ostatnia zmiana: M.P. z 2016 r., poz. 603)
Na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 3 i ust. 2 ustawy z dnia 8 sierpnia 1996 r. o Radzie Ministrów (Dz. U. z 2012 r. poz. 392) zarządza się, co następuje:
§ 1.1. Tworzy się Międzyresortowy Zespół do spraw działań stabilizujących sytuację na rynkach produktów rolno-spożywczych, które zostały objęte embargiem wprowadzonym przez Federację Rosyjską, oraz zniesienia barier w transporcie i tranzycie tych produktów na rynek rosyjski, zwany dalej „Zespołem”.
2. Zespół jest organem pomocniczym Rady Ministrów.
§ 2.Do zadań Zespołu należy:
1) wypracowanie propozycji działań stabilizujących sytuację na rynkach produktów rolno-spożywczych, które zostały objęte embargiem wprowadzonym przez Federację Rosyjską;
2) wypracowanie propozycji działań zmierzających do zniesienia embarga wprowadzonego przez Federację Rosyjską;
3) wypracowanie propozycji działań mających na celu zabezpieczenie swobodnego eksportu produktów rolno-spożywczych na rynek rosyjski, w szczególności zniesienie barier transportowych i tranzytowych;
4) koordynowanie, monitorowanie oraz dokonanie przeglądu realizacji działań, o których mowa w pkt 1–3.
§ 3.1. W skład Zespołu wchodzą:
1) przewodniczący – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi;
2) członkowie Zespołu:
a) zastępca przewodniczącego – sekretarz lub podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi wyznaczony przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi,
b) [1] po jednym przedstawicielu w randze sekretarza albo podsekretarza stanu wyznaczonym przez:
– Ministra Finansów,
– Ministra Infrastruktury i Budownictwa,
– Ministra Rozwoju,
– Ministra Skarbu Państwa,
– Ministra Spraw Zagranicznych,
c) przedstawiciel wyznaczony przez Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów;
3) sekretarz Zespołu – dyrektor komórki organizacyjnej w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi właściwej w sprawach rynków rolnych.
2. Członkowie Zespołu w szczególnie uzasadnionych przypadkach mogą być zastępowani w pracach Zespołu przez upoważnionych przedstawicieli.
§ 4.1. Przewodniczący, z własnej inicjatywy albo na wniosek członka Zespołu, może zapraszać do udziału w pracach Zespołu inne osoby, niebędące członkami Zespołu, w szczególności:
1) przedstawicieli ministerstw i urzędów centralnych, właściwych w zakresie zagadnień omawianych w ramach prac Zespołu;
2) ekspertów w zakresie zagadnień omawianych w ramach prac Zespołu;
3) przedstawicieli organizacji pozarządowych oraz instytucji nauki i szkolnictwa wyższego, których obecność jest celowa ze względu na zagadnienia omawiane w ramach prac Zespołu.
2. Przewodniczący, z własnej inicjatywy albo na wniosek członka Zespołu, może tworzyć grupy robocze złożone z członków Zespołu oraz osób zaproszonych do udziału w pracach Zespołu.
3. Członek Zespołu może wyznaczyć do udziału w pracach Zespołu pracowników swojego urzędu właściwych ze względu na rodzaj zadania, które będzie realizowała grupa robocza.
4. Pracami grupy roboczej kieruje zastępca przewodniczącego albo wyznaczony przez przewodniczącego członek Zespołu.
§ 5.1. Przewodniczący:
1) zwołuje posiedzenia Zespołu z własnej inicjatywy albo na wniosek członka Zespołu;
2) przewodniczy posiedzeniom Zespołu i kieruje jego pracami;
3) ustala terminy i program kolejnych posiedzeń Zespołu, z uwzględnieniem wniosków zgłaszanych przez członków Zespołu;
4) zleca wykonanie opracowań, ekspertyz, raportów i analiz na potrzeby działania Zespołu;
5) określa imienny skład grupy roboczej oraz jej zadania.
2. W razie nieobecności przewodniczącego jego obowiązki wykonuje zastępca przewodniczącego.
3. Posiedzenie Zespołu może prowadzić również członek Zespołu wyznaczony przez przewodniczącego.
§ 6.1. Zespół podejmuje decyzje w formie uchwał na posiedzeniach. Uchwały są podejmowane zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy członków Zespołu lub ich upoważnionych przedstawicieli. W przypadku równej liczby głosów rozstrzyga głos przewodniczącego.
2. Uzgodnione projekty uchwał mogą być też poddane pod głosowanie w trybie obiegowym.
3. Osobom zaproszonym do udziału w pracach Zespołu, o których mowa w § 4 ust. 1, oraz pracownikom, o których mowa w § 4 ust. 3, nie przysługuje prawo do udziału w głosowaniu nad uchwałami.
4. Protokół posiedzenia Zespołu sporządza sekretarz Zespołu. Protokół podpisuje osoba przewodnicząca posiedzeniu oraz sekretarz Zespołu.
§ 7.Organy administracji rządowej oraz podległe im jednostki organizacyjne, na wniosek przewodniczącego, udzielają Zespołowi, w ramach swoich kompetencji, pomocy przy wykonywaniu jego zadań, w szczególności przedstawiają niezbędne informacje i dokumenty.
§ 8.1. Obsługę prac Zespołu zapewnia komórka organizacyjna Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi właściwa w sprawach rynków rolnych.
2. Wydatki związane z działalnością Zespołu są pokrywane z budżetu państwa z części, której dysponentem jest Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
§ 9.1. Udział w pracach Zespołu jest nieodpłatny.
2. Osobom zaproszonym do udziału w pracach Zespołu, o których mowa w § 4 ust. 1, oraz pracownikom, o których mowa w § 4 ust. 3, przysługuje zwrot kosztów podróży na posiedzenie, do wysokości równowartości kosztów podróży pociągiem w wagonie klasy 2. Osoby te i pracownicy są obowiązani rozliczyć koszty podróży w terminie 14 dni od zakończenia podróży.
§ 10.Przewodniczący przedstawi Radzie Ministrów końcowe sprawozdanie z realizacji zadań Zespołu.
§ 11.Zarządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.
[1] § 3 ust. 1 pkt 2 lit. b) w brzmieniu ustalonym przez § 1 zarządzenia nr 82 Prezesa Rady Ministrów z dnia 29 czerwca 2016 r. zmieniającego zarządzenie w sprawie Międzyresortowego Zespołu do spraw działań stabilizujących sytuację na rynkach produktów rolno-spożywczych, które zostały objęte embargiem wprowadzonym przez Federację Rosyjską, oraz zniesienia barier w transporcie i tranzycie tych produktów na rynek rosyjski (M.P. poz. 603). Zmiana weszła w życie 20 lipca 2016 r.