Akt prawny
archiwalny
Wersja archiwalna od 2014-02-17 do 2018-02-05
Wersja archiwalna od 2014-02-17 do 2018-02-05
archiwalny
UCHWAŁA
PAŃSTWOWEJ KOMISJI WYBORCZEJ
z dnia 17 lutego 2014 r.
w sprawie określenia właściwości terytorialnej komisarzy wyborczych, właściwości rzeczowej w zakresie wykonywania czynności o charakterze ogólnowojewódzkim oraz trybu pracy komisarzy wyborczych
Na podstawie art. 160 § 4 i art. 166 § 2 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. – Kodeks wyborczy (Dz. U. Nr 21, poz. 112, z późn. zm.1)) Państwowa Komisja Wyborcza uchwala, co następuje:
§ 1. Komisarz wyborczy wykonuje ustawowe zadania i czynności wyborcze na obszarze powiatów i gmin w tych powiatach zgodnie z właściwością terytorialną, określoną w załączniku nr 1 do uchwały.
§ 2. 1. Do właściwości rzeczowej wyznaczonego komisarza wyborczego w zakresie wykonywania czynności o charakterze ogólnowojewódzkim należy:
1) wykonywanie zadań w sprawach związanych z wyborami do sejmiku województwa;
2) ustalanie zbiorczych wyników wyborów do rad oraz wyborów wójta (burmistrza, prezydenta miasta) na obszarze województwa oraz ogłaszanie ich w wojewódzkim dzienniku urzędowym;
3) sporządzanie sprawozdania z przebiegu wyborów na obszarze województwa;
4) zwoływanie pierwszej sesji nowo wybranego sejmiku województwa;
5) postanawianie o wstąpieniu kandydata z tej samej listy na miejsce radnego sejmiku województwa, którego mandat wygasł;
6) ogłaszanie zmian w składach sejmiku województwa;
7) podawanie do publicznej wiadomości informacji o rozwiązaniu, z mocy prawa, sejmiku województwa;
8) stwierdzanie wygaśnięcia mandatów radnych do sejmiku województwa, w przypadkach określonych w art. 383 § 2a ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. – Kodeks wyborczy, zwanej dalej „Kodeksem wyborczym”.
2. Wykaz komisarzy wyborczych, którzy wykonują czynności o charakterze ogólnowojewódzkim, określa załącznik nr 2 do uchwały.
§ 3. 1. Komisarz wyborczy niezwłocznie po powołaniu podaje do publicznej wiadomości informację o objęciu powierzonej funkcji, właściwości terytorialnej oraz o siedzibie i czasie pracy.
2. Komisarz wyborczy, o którym mowa w § 2 ust. 1, podaje ponadto informację o właściwości rzeczowej w zakresie wykonywania czynności o charakterze ogólnowojewódzkim.
§ 4. 1. Komisarz wyborczy podejmuje działania organizacyjne związane z powołaniem terytorialnych komisji wyborczych, a w szczególności podaje do publicznej wiadomości informację o ustalonym sposobie zgłaszania przez komitety wyborcze kandydatów do składów komisji oraz zapewnia wymaganą prawem procedurę powoływania komisji.
2. Komisarz wyborczy współdziała odpowiednio z marszałkiem województwa, starostą i wójtem (burmistrzem, prezydentem miasta) w zorganizowaniu pierwszych posiedzeń komisji oraz podaje do publicznej wiadomości informacje o składach poszczególnych komisji.
§ 5. 1. Komisarz wyborczy nadzoruje prawidłowość wykonania przez organy jednostek samorządu terytorialnego lub terytorialne komisje wyborcze czynności wyborczych, w szczególności związanych z podziałem na okręgi wyborcze i obwody głosowania, ustaleniem liczby radnych wybieranych w okręgach, powoływania lub zmian w składach obwodowych komisji wyborczych; w razie stwierdzenia, że właściwe organy gminy nie wykonują w terminie lub w sposób zgodny z prawem tych zadań, właściwy komisarz wyborczy wzywa te organy do wykonania zadań w sposób zgodny z prawem w wyznaczonym terminie, a w razie bezskutecznego upływu terminu niezwłocznie wykonuje te zadania i powiadamia o tym Państwową Komisję Wyborczą.
2. Komisarz wyborczy, sprawując nadzór nad przestrzeganiem prawa wyborczego, współdziała z wojewodą w sprawach z zakresu stwierdzania przez właściwe organy stanowiące jednostek samorządu terytorialnego wygaśnięcia mandatu radnego lub mandatu wójta (burmistrza, prezydenta miasta) w przypadkach określonych w art. 383 § 2 Kodeksu wyborczego.
§ 6. 1. Komisarz wyborczy w celu zapewnienia sprawnej organizacji wyborów współdziała z właściwymi organami jednostek samorządu terytorialnego, w szczególności w sprawach:
1) warunków pracy komisji wyborczych i obsługi administracyjnej komisji, w tym:
a) usytuowania, urządzenia i wyposażenia lokali wyborczych,
b) środków łączności i transportu,
c) dostarczenia kart do głosowania, nakładek na karty do głosowania sporządzanych w alfabecie Braille'a, formularzy i druków wyborczych, a także spisu wyborców i pieczęci komisji,
d) przekazywania protokołów z głosowania i wyborów właściwym terytorialnym komisjom wyborczym,
e) przekazywania do depozytu i zabezpieczenia pozostałych dokumentów z wyborów, w tym pieczęci komisji;
2) dostarczania informacji o uprawnieniach wyborców niepełnosprawnych i instrukcji głosowania, wchodzącej w skład pakietu wyborczego stosowanego w głosowaniu korespondencyjnym, sporządzanych w alfabecie Braille'a.
2. Komisarz wyborczy zapewnia kontrolę nad prawidłowością sporządzania spisów wyborców, w szczególności w zakresie terminowego ich sporządzenia, poinformowania wyborców o czasie i miejscu udostępnienia spisu do wglądu, a także niezwłocznego przekazywania gminom zawiadomień o dopisaniu wyborcy do spisu. W tym celu komisarz wyborczy może żądać od wójtów (burmistrzów, prezydentów miast) wyjaśnień oraz wglądu do dokumentów.
§ 7. Komisarz wyborczy zapewnia wyborcom informację o stanie rejestru wyborców prowadzonego w gminach i zasadach wpisywania wyborców do rejestru.
§ 8. Komisarz wyborczy podaje do wiadomości publicznej, w formie komunikatów:
1) informację o miejscu i czasie przyjmowania zawiadomień o utworzeniu komitetów wyborczych;
2) informację o liczbie mieszkańców w gminie, w której przeprowadzane są wybory wójta (burmistrza, prezydenta miasta) przed upływem kadencji, według stanu na koniec roku poprzedzającego rok, w którym wybory są przeprowadzane;
3) informację o miejscu, czasie i terminie składania sprawozdań finansowych komitetów wyborczych uczestniczących w wyborach do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw oraz w wyborach wójta (burmistrza, prezydenta miasta) przeprowadzanych przed upływem kadencji.
§ 9. 1. Komisarz wyborczy, sprawując nadzór nad realizacją zadań przez terytorialne i obwodowe komisje wyborcze, udziela komisjom bieżącej pomocy w wykonywaniu ich zadań, w szczególności:
1) organizuje szkolenia komisji;
2) przekazuje komisjom wytyczne i wyjaśnienia Państwowej Komisji Wyborczej, a także w miarę potrzeby udziela im własnych wyjaśnień;
3) rozpatruje skargi na działalność terytorialnych komisji wyborczych;
4) stwierdzając uchybienia w działalności komisji, udziela im wskazówek co do sposobu ich usunięcia.
2. Komisarz wyborczy sukcesywnie bada prawidłowość sporządzonych przez terytorialne komisje wyborcze protokołów rejestracji list kandydatów na radnych oraz kandydatów na wójtów (burmistrzów, prezydentów miast) i uchwał o odmowie przyjęcia zgłoszenia listy bądź odmowie rejestracji listy lub kandydata. W razie stwierdzenia uchybień wskazuje komisjom sposób ich usunięcia; stwierdzając naruszenie prawa, uchyla wadliwe uchwały i przekazuje komisjom do ponownego rozpatrzenia.
3. Komisarz wyborczy nadzoruje terminowość i prawidłowość nadawania przez terytorialne komisje wyborcze numerów zarejestrowanym listom kandydatów na radnych, sporządzenia i drukowania obwieszczeń o zarejestrowanych listach, a także druku kart do głosowania.
4. Komisarz wyborczy może żądać od terytorialnych komisji wyborczych informacji o przebiegu wykonywania przez nie zadań wyborczych oraz o stanie przygotowań do wyborów obwodowych komisji wyborczych.
§ 10. 1. Komisarz wyborczy może powołać inspekcję wyborczą. W postanowieniu o powołaniu określa szczegółowo zakres działania i uprawnienia osób powołanych w skład inspekcji.
2. W skład inspekcji powołuje się osoby nieuczestniczące w kampanii wyborczej na rzecz komitetów i kandydatów na radnych i wykazujące znajomość prawa wyborczego.
§ 11. Komisarz wyborczy na żądanie Państwowej Komisji Wyborczej przekazuje wydane postanowienia, inne dokumenty związane z wyborami oraz informacje o wykonywaniu zadań i czynności wyborczych.
§ 12. 1. Komisarz wyborczy w razie czasowej niemożności pełnienia funkcji powiadamia o tym niezwłocznie Państwową Komisję Wyborczą.
2. W przypadku, o którym mowa w ust. 1, komisarz wyborczy może wnioskować do Państwowej Komisji Wyborczej o powierzenie tej funkcji innemu komisarzowi wyborczemu lub innej osobie, która zapewni rzetelne wykonanie czynności wyborczych.
§ 13. Komisarz wyborczy przyjmuje i wprowadza do systemu elektronicznego zgłoszenia o uzyskiwanych korzyściach w zakresie określonym w uchwale Państwowej Komisji Wyborczej z dnia 21 marca 2011 r. w sprawie regulaminu Państwowej Komisji Wyborczej (M.P. Nr 26, poz. 286 oraz z 2012 r. poz. 38), z tym że zgłoszenia członków zarządów województw, sekretarzy województw, skarbników województw przyjmuje komisarz wyborczy, o którym mowa w § 2 uchwały.
§ 14. Spory kompetencyjne między komisarzami wyborczymi rozstrzyga Państwowa Komisja Wyborcza.
§ 15. Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia i podlega ogłoszeniu.
Przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej: S.J. Jaworski
|
1) Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2011 r. Nr 26, poz. 134, Nr 94, poz. 550, Nr 102, poz. 588, Nr 134, poz. 777, Nr 147, poz. 881, Nr 149, poz. 889, Nr 171, poz. 1016 i Nr 217, poz. 1281, z 2012 r. poz. 849, 951 i 1529 oraz z 2014 r. poz. 179 i 180.
Załączniki do uchwały Państwowej Komisji Wyborczej
z dnia 17 lutego 2014 r. (poz. 185)
Załącznik nr 1
WYKAZ KOMISARZY WYBORCZYCH, ICH SIEDZIB ORAZ POWIATÓW I MIAST NA PRAWACH POWIATU WCHODZĄCYCH W ZAKRES ICH WŁAŚCIWOŚCI TERYTORIALNEJ
Lp. | Nazwa i siedziba | Właściwość terytorialna |
1 | 2 | 3 |
I. Województwo dolnośląskie | ||
1 | Komisarz Wyborczy | powiaty: milicki, oleśnicki, oławski, strzeliński, średzki, trzebnicki, wołowski, wrocławski; miasto na prawach powiatu: Wrocław |
2 | Komisarz Wyborczy | powiaty: bolesławiecki, jeleniogórski, kamiennogórski, lubański, lwówecki, zgorzelecki; miasto na prawach powiatu: Jelenia Góra |
3 | Komisarz Wyborczy | powiaty: głogowski, górowski, jaworski, legnicki, lubiński, polkowicki, złotoryjski; miasto na prawach powiatu: Legnica |
4 | Komisarz Wyborczy | powiaty: dzierżoniowski, kłodzki, świdnicki, wałbrzyski, ząbkowicki; miasto na prawach powiatu: Wałbrzych |
II. Województwo kujawsko-pomorskie | ||
1 | Komisarz Wyborczy | powiaty: bydgoski, inowrocławski, mogileński, nakielski, sępoleński, świecki, tucholski, żniński; miasto na prawach powiatu: Bydgoszcz |
2 | Komisarz Wyborczy | powiaty: brodnicki, chełmiński, golubsko-dobrzyński, grudziądzki, toruński, wąbrzeski; miasta na prawach powiatu: Grudziądz, Toruń |
3 | Komisarz Wyborczy | powiaty: aleksandrowski, lipnowski, radziejowski, rypiński, włocławski; miasto na prawach powiatu: Włocławek |
III. Województwo lubelskie | ||
1 | Komisarz Wyborczy | powiaty: kraśnicki, lubartowski, lubelski, łęczyński, opolski, puławski, rycki, świdnicki; miasto na prawach powiatu: Lublin |
2 | Komisarz Wyborczy | powiaty: bialski, łukowski, parczewski, radzyński; miasto na prawach powiatu: Biała Podlaska |
3 | Komisarz Wyborczy | powiaty: chełmski, krasnostawski, włodawski; miasto na prawach powiatu: Chełm |
4 | Komisarz Wyborczy | powiaty: biłgorajski, hrubieszowski, janowski, tomaszowski, zamojski; miasto na prawach powiatu: Zamość |
IV. Województwo lubuskie | ||
1 | Komisarz Wyborczy | powiaty: krośnieński, nowosolski, świebodziński, wschowski, zielonogórski, żagański, żarski; miasto na prawach powiatu: Zielona Góra |
2 | Komisarz Wyborczy | powiaty: gorzowski, międzyrzecki, słubicki, strzelecko-drezdenecki, sulęciński; miasto na prawach powiatu: Gorzów Wielkopolski |
1 | 2 | 3 |
V. Województwo łódzkie | ||
1 | Komisarz Wyborczy | powiaty: brzeziński, łódzki wschodni, pabianicki, zgierski; miasto na prawach powiatu: Łódź |
2 | Komisarz Wyborczy | powiaty: bełchatowski, opoczyński, piotrkowski, radomszczański, tomaszowski; miasto na prawach powiatu: Piotrków Trybunalski |
3 | Komisarz Wyborczy | powiaty: łaski, pajęczański, poddębicki, sieradzki, wieluński, wieruszowski, zduńskowolski |
4 | Komisarz Wyborczy | powiaty: kutnowski, łęczycki, łowicki, rawski, skierniewicki; miasto na prawach powiatu: Skierniewice |
VI. Województwo małopolskie | ||
1 | Komisarz Wyborczy | powiaty: chrzanowski, krakowski, miechowski, myślenicki, olkuski, oświęcimski, proszowicki, wadowicki, wielicki; miasto na prawach powiatu: Kraków |
2 | Komisarz Wyborczy | powiaty: gorlicki, limanowski, nowosądecki, nowotarski, suski, tatrzański; miasto na prawach powiatu: Nowy Sącz |
3 | Komisarz Wyborczy | powiaty: bocheński, brzeski, dąbrowski, tarnowski; miasto na prawach powiatu: Tarnów |
VII. Województwo mazowieckie | ||
1 | Komisarz Wyborczy | powiaty: grodziski, legionowski, nowodworski, otwocki, piaseczyński, pruszkowski, warszawski zachodni, wołomiński; miasto na prawach powiatu: miasto stołeczne Warszawa |
2 | Komisarz Wyborczy | powiaty: ciechanowski, mławski, płoński, pułtuski, żuromiński |
3 | Komisarz Wyborczy | powiaty: makowski, ostrołęcki, ostrowski, przasnyski, wyszkowski; miasto na prawach powiatu: Ostrołęka |
4 | Komisarz Wyborczy | powiaty: gostyniński, płocki, sierpecki, sochaczewski, żyrardowski; miasto na prawach powiatu: Płock |
5 | Komisarz Wyborczy | powiaty: białobrzeski, grójecki, kozienicki, lipski, przysuski, radomski, szydłowiecki, zwoleński; miasto na prawach powiatu: Radom |
6 | Komisarz Wyborczy | powiaty: garwoliński, łosicki, miński, siedlecki, sokołowski, węgrowski miasto na prawach powiatu: Siedlce |
VIII. Województwo opolskie | ||
1 | Komisarz Wyborczy | powiaty: brzeski, kluczborski, namysłowski, oleski, opolski; miasto na prawach powiatu: Opole |
2 | Komisarz Wyborczy | powiaty: głubczycki, kędzierzyńsko-kozielski, krapkowicki, nyski, prudnicki, strzelecki |
IX. Województwo podkarpackie | ||
1 | Komisarz Wyborczy | powiaty: dębicki, leżajski, łańcucki, ropczycko-sędziszowski, rzeszowski, strzyżowski; miasto na prawach powiatu: Rzeszów |
2 | Komisarz Wyborczy | powiaty: bieszczadzki, brzozowski, jasielski, krośnieński, leski, sanocki; miasto na prawach powiatu: Krosno |
1 | 2 | 3 |
3 | Komisarz Wyborczy | powiaty: jarosławski, lubaczowski, przemyski, przeworski; miasto na prawach powiatu: Przemyśl |
4 | Komisarz Wyborczy | powiaty: kolbuszowski, mielecki, niżański, stalowowolski, tarnobrzeski; miasto na prawach powiatu: Tarnobrzeg |
X. Województwo podlaskie | ||
1 | Komisarz Wyborczy | powiaty: białostocki, bielski, hajnowski, moniecki, siemiatycki; miasto na prawach powiatu: Białystok |
2 | Komisarz Wyborczy | powiaty: grajewski, kolneński, łomżyński, wysokomazowiecki, zambrowski; miasto na prawach powiatu: Łomża |
3 | Komisarz Wyborczy | powiaty: augustowski, sejneński, sokólski, suwalski; miasto na prawach powiatu: Suwałki |
XI. Województwo pomorskie | ||
1 | Komisarz Wyborczy | powiaty: gdański, kartuski, kościerski, kwidzyński, malborski, nowodworski, pucki, starogardzki, sztumski, tczewski, wejherowski; miasta na prawach powiatu: Gdańsk, Gdynia, Sopot |
2 | Komisarz Wyborczy | powiaty: bytowski, chojnicki, człuchowski, lęborski, słupski; miasto na prawach powiatu: Słupsk |
XII. Województwo śląskie | ||
1 | Komisarz Wyborczy | powiaty: będziński, bieruńsko-lędziński, gliwicki, mikołowski, raciborski, rybnicki, tarnogórski; miasta na prawach powiatu: Bytom, Chorzów, Dąbrowa Górnicza, Gliwice, Jaworzno, Katowice, Mysłowice, Piekary Śląskie, Ruda Śląska, Rybnik, Siemianowice Śląskie, Sosnowiec, Świętochłowice, Tychy, Zabrze |
2 | Komisarz Wyborczy | powiaty: bielski, cieszyński, pszczyński, wodzisławski, żywiecki; miasta na prawach powiatu: Bielsko-Biała, Jastrzębie-Zdrój, Żory |
3 | Komisarz Wyborczy | powiaty: częstochowski, kłobucki, lubliniecki, myszkowski, zawierciański; miasto na prawach powiatu: Częstochowa |
XIII. Województwo świętokrzyskie | ||
1 | Komisarz Wyborczy | powiaty: jędrzejowski, kielecki, konecki, skarżyski, starachowicki, włoszczowski; miasto na prawach powiatu: Kielce |
2 | Komisarz Wyborczy | powiaty: buski, kazimierski, opatowski, ostrowiecki, pińczowski, sandomierski, staszowski |
XIV. Województwo warmińsko-mazurskie | ||
1 | Komisarz Wyborczy | powiaty: ełcki, giżycki, gołdapski, kętrzyński, mrągowski, nidzicki, olecki, olsztyński, piski, szczycieński, węgorzewski; miasto na prawach powiatu: Olsztyn |
2 | Komisarz Wyborczy | powiaty: bartoszycki, braniewski, działdowski, elbląski, iławski, lidzbarski, nowomiejski, ostródzki; miasto na prawach powiatu: Elbląg |
XV. Województwo wielkopolskie | ||
1 | Komisarz Wyborczy | powiaty: gnieźnieński, międzychodzki, poznański; miasto na prawach powiatu: Poznań |
1 | 2 | 3 |
2 | Komisarz Wyborczy | powiaty: jarociński, kaliski, kępiński, krotoszyński, ostrowski, ostrzeszowski, pleszewski; miasto na prawach powiatu: Kalisz |
3 | Komisarz Wyborczy | powiaty: kolski, koniński, słupecki, średzki, turecki, wrzesiński; miasto na prawach powiatu: Konin |
4 | Komisarz Wyborczy | powiaty: gostyński, grodziski, kościański, leszczyński, nowotomyski, rawicki, śremski, wolsztyński; miasto na prawach powiatu: Leszno |
5 | Komisarz Wyborczy | powiaty: chodzieski, czarnkowsko-trzcianecki, obornicki, pilski, szamotulski, wągrowiecki, złotowski |
XVI. Województwo zachodniopomorskie | ||
1 | Komisarz Wyborczy | powiaty: choszczeński, goleniowski, gryficki, gryfiński, kamieński, łobeski, myśliborski, policki, pyrzycki, stargardzki; miasta na prawach powiatu: Szczecin, Świnoujście |
2 | Komisarz Wyborczy | powiaty: białogardzki, drawski, kołobrzeski, koszaliński, sławieński, szczecinecki, świdwiński, wałecki; miasto na prawach powiatu: Koszalin |
Załącznik nr 2
WYKAZ KOMISARZY WYBORCZYCH, KTÓRZY WYKONUJĄ CZYNNOŚCI
O CHARAKTERZE OGÓLNOWOJEWÓDZKIM
I. Województwo dolnośląskie
Komisarz Wyborczy we Wrocławiu
II. Województwo kujawsko-pomorskie
Komisarz Wyborczy w Bydgoszczy
III. Województwo lubelskie
Komisarz Wyborczy w Lublinie
IV. Województwo lubuskie
Komisarz Wyborczy w Zielonej Górze
V. Województwo łódzkie
Komisarz Wyborczy w Łodzi
VI. Województwo małopolskie
Komisarz Wyborczy w Krakowie
VII. Województwo mazowieckie
Komisarz Wyborczy w Warszawie
VIII. Województwo opolskie
Komisarz Wyborczy w Opolu I
IX. Województwo podkarpackie
Komisarz Wyborczy w Rzeszowie
X. Województwo podlaskie
Komisarz Wyborczy w Białymstoku
XI. Województwo pomorskie
Komisarz Wyborczy w Gdańsku
XII. Województwo śląskie
Komisarz Wyborczy w Katowicach
XIII. Województwo świętokrzyskie
Komisarz Wyborczy w Kielcach I
XIV. Województwo warmińsko-mazurskie
Komisarz Wyborczy w Olsztynie
XV. Województwo wielkopolskie
Komisarz Wyborczy w Poznaniu
XVI. Województwo zachodniopomorskie
Komisarz Wyborczy w Szczecinie