Akt prawny
obowiązujący
Wersja aktualna od 2013-06-18
Wersja aktualna od 2013-06-18
obowiązujący
ZARZĄDZENIE Nr 83
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 9 listopada 2000 r.
w sprawie utworzenia Zespołu do Spraw Przeciwdziałania Naruszeniom Prawa Autorskiego i Praw Pokrewnych
z dnia 9 listopada 2000 r. (M.P. z 2000 r., Nr 36, poz. 727)
t.j. z dnia 18 czerwca 2013 r. (M.P. z 2013 r., poz. 540)
Na podstawie art. 1271 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631, z późn. zm.) zarządza się, co następuje:
§ 1.[Zespół do Spraw Przeciwdziałania Naruszeniom Prawa Autorskiego i Praw Pokrewnych] Tworzy się Zespół do Spraw Przeciwdziałania Naruszeniom Prawa Autorskiego i Praw Pokrewnych, zwany dalej „Zespołem”.
§ 2.[Skład Zespołu] 1. W skład Zespołu wchodzą:
1) przewodniczący – minister właściwy do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego albo wskazany przez niego sekretarz lub podsekretarz stanu;
2) dwóch wiceprzewodniczących, w randze sekretarza stanu lub podsekretarza stanu, wskazanych odpowiednio przez:
a) ministra właściwego do spraw wewnętrznych,
b) ministra właściwego do spraw informatyzacji;
3) członkowie:
a) w randze sekretarza lub podsekretarza stanu, wskazani po jednym przedstawicielu przez:
– ministra właściwego do spraw finansów publicznych,
– Ministra Sprawiedliwości,
– Szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów,
– ministra właściwego do spraw zagranicznych,
– ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania,
– ministra właściwego do spraw nauki i szkolnictwa wyższego,
– ministra właściwego do spraw gospodarki,
b) wskazani po jednym przedstawicielu przez:
– Szefa Służby Celnej,
– Komendanta Głównego Straży Granicznej,
– Komendanta Głównego Policji,
– Prezesa Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej;
4) sekretarz – wskazany przez przewodniczącego Zespołu spośród pracowników urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego.
2. Przewodniczący Zespołu może zapraszać do udziału w pracach Zespołu przedstawicieli Prokuratora Generalnego, Przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej, Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych, Rzecznika Praw Obywatelskich oraz inne osoby, w tym przedstawicieli organizacji zbiorowego zarządzania prawami autorskimi lub prawami pokrewnymi oraz przedstawicieli samorządnych zrzeszeń, których działalnością jest ochrona praw autorskich oraz praw pokrewnych. Zaproszone osoby uczestniczą w pracach Zespołu z głosem doradczym.
3. Członkowie Zespołu oraz zaproszone osoby mogą wyznaczyć swojego zastępcę do uczestniczenia w konkretnym posiedzeniu Zespołu w przypadkach, gdy obecność członka Zespołu lub innej zaproszonej osoby nie jest możliwa. W takich przypadkach wymagane jest pełnomocnictwo.
§ 3.[Zadania Zespołu] Do zadań Zespołu należy opracowywanie wniosków i propozycji dotyczących usprawnienia koordynacji działań organów administracji rządowej w zakresie skuteczności zwalczania naruszeń prawa autorskiego i praw pokrewnych, w szczególności:
1) przedstawianie Prezesowi Rady Ministrów bieżącej analizy sytuacji w zakresie przestrzegania prawa autorskiego i praw pokrewnych;
2) przedstawianie propozycji działań mających na celu zapobieganie naruszeniom prawa autorskiego i praw pokrewnych oraz zwalczanie naruszeń;
3) przygotowywanie propozycji zmian legislacyjnych zmierzających do skuteczniejszego egzekwowania prawa autorskiego i praw pokrewnych;
4) dokonywanie okresowej oceny postępów działań w zakresie zwalczania naruszeń prawa autorskiego i praw pokrewnych.
§ 4.[Współdziałanie z organami administracji rządowej, samorządu terytorialnego i organizacjami pozarządowymi] 1. Organy administracji rządowej oraz podległe im państwowe jednostki organizacyjne są obowiązane, na wniosek przewodniczącego Zespołu lub upoważnionego przez niego członka Zespołu, do współdziałania i udzielania pomocy Zespołowi w realizacji jego zadań, w szczególności przez udzielanie mu niezbędnych informacji.
2. Zespół w wykonywaniu swoich działań współdziała także z organami samorządu terytorialnego i zainteresowanymi organizacjami pozarządowymi.
§ 5.[Grupy robocze i podzespoły] 1. W ramach Zespołu mogą być tworzone grupy robocze i podzespoły.
2. Grupy robocze i podzespoły są tworzone w celu realizacji poszczególnych przedsięwzięć podejmowanych przez Zespół.
§ 6.[Posiedzenia Zespołu] 1. Posiedzenia Zespołu zwołuje przewodniczący Zespołu co najmniej dwa razy w roku.
2. Przewodniczący Zespołu na wniosek co najmniej połowy członków Zespołu zwołuje posiedzenie w terminie podanym przez wnioskodawców.
§ 7.[Tryb pracy Zespołu] 1. Zespół działa kolegialnie.
2. Szczegółowy tryb pracy Zespołu określa regulamin uchwalony przez Zespół na wniosek przewodniczącego Zespołu.
§ 8.[Sprawozdanie z realizacji zadań Zespołu] Przewodniczący Zespołu składa Prezesowi Rady Ministrów, raz na rok, sprawozdanie z realizacji zadań Zespołu oraz analizy, oceny i wnioski związane z zakresem jego działania.
§ 9.[Obsługa organizacyjno-techniczna i finansowa] Obsługę organizacyjno-techniczną i finansową Zespołu zapewnia urząd obsługujący ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego.
§ 10.[Wejście w życie] Zarządzenie wchodzi w życie po upływie 7 dni od dnia ogłoszenia.