Akt prawny
obowiązujący
Wersja aktualna od 2010-10-04
Wersja aktualna od 2010-10-04
obowiązujący
UCHWAŁA PAŃSTWOWEJ KOMISJI WYBORCZEJ
z dnia 4 października 2010 r.
w sprawie wytycznych dla komisarzy wyborczych i obwodowych komisji wyborczych, dotyczących zasad i trybu przekazywania Państwowej Komisji Wyborczej danych o liczbie osób uprawnionych do głosowania oraz o liczbie wyborców, którym wydano karty do głosowania, w trakcie głosowania w wyborach do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw, Rady m.st. Warszawy i rad dzielnic m.st. Warszawy oraz w wyborach wójtów, burmistrzów i prezydentów miast zarządzonych na dzień 21 listopada 2010 r.
Na podstawie art. 11 ust. 2 ustawy z dnia 16 lipca 1998 r. - Ordynacja wyborcza do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw (Dz. U. z 2010 r. Nr 176, poz. 1190) i art. 2 ust. 2 ustawy z dnia 20 czerwca 2002 r. o bezpośrednim wyborze wójta, burmistrza i prezydenta miasta (Dz. U. z 2010 r. Nr 176, poz. 1191) Państwowa Komisja Wyborcza uchwala, co następuje:
§ 1. 1. Ustala się wytyczne dla komisarzy wyborczych i obwodowych komisji wyborczych, dotyczące zasad i trybu przekazywania Państwowej Komisji Wyborczej danych o liczbie osób uprawnionych do głosowania oraz o liczbie wyborców, którym wydano karty do głosowania, w trakcie głosowania w wyborach do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw. Rady m.st. Warszawy i rad dzielnic m.st. Warszawy oraz w wyborach wójtów, burmistrzów i prezydentów miast zarządzonych na dzień 21 listopada 2010 r., stanowiące załącznik do uchwały.
2. Wytyczne, o których mowa w ust. 1, obowiązują również w ponownym głosowaniu w wyborach wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.
§ 2. Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia i podlega ogłoszeniu.
Przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej: S.J. Jaworski
Załącznik do uchwały Państwowej Komisji Wyborczej
z dnia 4 października 2010 r. (poz. 976)
WYTYCZNE DLA KOMISARZY WYBORCZYCH I OBWODOWYCH KOMISJI WYBORCZYCH, DOTYCZĄCE TRYBU I ZASAD PRZEKAZYWANIA PAŃSTWOWEJ KOMISJI WYBORCZEJ DANYCH O LICZBIE OSÓB UPRAWNIONYCH DO GŁOSOWANIA ORAZ O LICZBIE WYBORCÓW, KTÓRYM WYDANO KARTY DO GŁOSOWANIA, W TRAKCIE GŁOSOWANIA W WYBORACH DO RAD GMIN, RAD POWIATÓW I SEJMIKÓW WOJEWÓDZTW, RADY M.ST. WARSZAWY I RAD DZIELNIC M.ST. WARSZAWY ORAZ W WYBORACH WÓJTÓW, BURMISTRZÓW I PREZYDENTÓW MIAST ZARZĄDZONYCH NA DZIEŃ 21 LISTOPADA 2010 R.
1. Obwodowe komisje wyborcze przekazują Państwowej Komisji Wyborczej w trakcie głosowania w wyborach do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw, Rady m.st. Warszawy i rad dzielnic m.st. Warszawy oraz w wyborach wójtów, burmistrzów i prezydentów miast zarządzonych na dzień 21 listopada 2010 r. dane o liczbie osób uprawnionych do głosowania oraz o liczbie wyborców, którym wydano karty do głosowania.
2. Liczbę osób uprawnionych do głosowania stanowi liczba osób umieszczonych w spisie wyborców, łącznie z osobami dopisanymi przez komisję w trakcie głosowania, natomiast liczbę wyborców, którym wydano karty do głosowania, stanowi suma podpisów wyborców potwierdzających otrzymanie karty do głosowania, łącznie z adnotacjami dotyczącymi odmowy podpisu oraz odmowy przyjęcia którejś z kart do głosowania; liczby te dalej zwane będą „danymi”. W ponownym głosowaniu liczbę uprawnionych do głosowania stanowi liczba osób umieszczonych w spisie wyborców po jego aktualizacji, łącznie z osobami dopisanymi przez komisję w dniu głosowania.
3. Obwodowe komisje wyborcze w dniu głosowania dane przekazują trzykrotnie - według stanu na godzinę: 1000, 1500 i 1900, zwane dalej „godzinami sprawozdawczymi”.
4. Organizację i sposób przekazywania danych o liczbie osób uprawnionych do głosowania i liczbie wyborców, którym wydano karty do głosowania, ustalają komisarze wyborczy na obszarze swej właściwości terytorialnej przy uwzględnieniu następujących zasad:
1) komisarze wyborczy lub osoby przez nich upoważnione szczegółowo omówią na szkoleniach członków obwodowych komisji wyborczych sposób przekazywania danych;
2) obwodowe komisje wyborcze przekazują dane komisarzom wyborczym za pośrednictwem ustanowionych pełnomocników, zwanych dalej „pełnomocnikami”, upoważnionych do telefonicznego ich przyjęcia od wskazanych komisji obwodowych;
3) przekazywanie danych przez pełnomocników odbywa się za pośrednictwem systemu informatycznego, o którym mowa w uchwale Państwowej Komisji Wyborczej z dnia 27 września 2010 r. w sprawie określenia warunków i sposobu wykorzystania techniki elektronicznej w wyborach do rad gmin, rad powiatów, sejmików województw, Rady m.st. Warszawy i rad dzielnic m.st. Warszawy oraz wójtów, burmistrzów i prezydentów miast (M. P. Nr 73, poz. 927);
4) komisarze wyborczy utworzą grupy komisji obwodowych powiązane z pełnomocnikami i informacje o tym przekażą właściwym obwodowym komisjom wyborczym;
5) informacja, którą otrzymuje każda z komisji obwodowych wchodzących w skład grupy, powinna zawierać:
a) imię i nazwisko pełnomocnika, jego numer telefonu i adres,
b) wskazanie godziny, do której dane są przyjmowane przez pełnomocników (do godz. 1030, 1530 i 1930),
c) opis sposobu przekazywania danych z komisji obwodowej pełnomocnikowi,
d) numer telefonu do komisarza wyborczego przeznaczony wyłącznie do przyjmowania informacji o sytuacjach awaryjnych, a nie do przekazania danych,
e) przypomnienie o konieczności zachowania dyscypliny przy przekazywaniu danych; telefoniczne przekazywanie danych powinno być krótkie i rzeczowe, by nie blokować telefonu.
5. Do godziny 900 w dniu wyborów pełnomocnicy skontaktują się telefonicznie z komisjami obwodowymi wchodzącymi w skład grupy, w celu potwierdzenia sprawności połączeń telefonicznych i poprawności informacji o numerach telefonów. Jeśli członkowie obwodowych komisji posiadają telefony komórkowe, wskazane jest przekazanie ich numerów pełnomocnikowi, w przypadku potrzeby awaryjnego ich wykorzystania (np. w razie awarii telefonu stacjonarnego). W razie trudności z nawiązaniem kontrolnych połączeń telefonicznych należy niezwłocznie powiadomić o tym wójta (burmistrza, prezydenta miasta) oraz gminną komisję wyborczą.
6. Pełnomocnik sporządza arkusz z informacjami o komisjach obwodowych, od których otrzyma dane, z wolnymi rubrykami do wpisania tych danych.
7. W celu ułatwienia sumowania otrzymanych danych pełnomocnik powinien być wyposażony w komputer z odpowiednim oprogramowaniem (arkusz kalkulacyjny) lub w kalkulator.
8. Obwodowe komisje wyborcze, w miarę możliwości, przystępują do ustalenia danych jeszcze przed upływem godzin sprawozdawczych.
9. Niezwłocznie po upływie godzin sprawozdawczych komisje obwodowe ustalają dane i przekazują je pełnomocnikom.
10. Dane przekazywane przez komisje obwodowe pełnomocnikom powinny zawierać:
1) numer obwodu;
2) adres komisji obwodowej;
3) imię i nazwisko przewodniczącego komisji obwodowej (jeśli informację przekazuje zastępca przewodniczącego lub inny członek komisji, podaje on imię i nazwisko przewodniczącego oraz własne);
4) liczbę osób uprawnionych do głosowania w formie: „liczba uprawnionych: jeden, zero, dwa, cztery; powtarzam: tysiąc dwadzieścia cztery”;
5) liczbę wyborców, którym wydano karty do głosowania, w formie: „liczba wydanych kart: cztery, pięć, jeden; powtarzam: czterysta pięćdziesiąt jeden”.
11. Pełnomocnik, przyjmując dane, sprawdza zgodność elementów identyfikujących komisję przekazującą (numer obwodu, adres komisji oraz imię i nazwisko przewodniczącego komisji), a następnie wpisuje w odpowiednich rubrykach przekazane mu dane. Po zakończeniu przyjmowania danych z wszystkich obwodów grupy pełnomocnik podpisuje arkusz z wpisanymi danymi i przekazuje go komisarzowi wyborczemu, z uwzględnieniem pkt 14.
12. W celu potwierdzenia tożsamości osoby przekazującej dane komisarz wyborczy może określić jednakową dla całej grupy wymaganą kolejność podania danych wymienionych w pkt 10 ppkt 1-3 (np. adres komisji, imię i nazwisko przewodniczącego, numer obwodu). W razie wątpliwości co do tożsamości osoby, która przekazała dane, pełnomocnik powinien połączyć się telefonicznie z komisją, która je przekazywała, i uzyskać potwierdzenie przyjętych danych.
13. Pełnomocnik oczekuje na dane z komisji obwodowych nie dłużej niż 30 minut po upływie godziny sprawozdawczej (do godziny 1030, 1530 i 1930). Jeśli w tym terminie pełnomocnik nie otrzyma danych od którejś z komisji obwodowych, ustala telefonicznie przyczynę nieprzekazania danych.
14. Jeżeli nie byłoby możliwości połączenia się telefonicznego lub z innych przyczyn uzyskania danych z komisji obwodowej do godziny 1040,1540 i 1940, pełnomocnik dokonuje podsumowania danych z pominięciem obwodu, z którego ich nie otrzymał.
15. Pełnomocnik sumuje otrzymane z obwodów dane o osobach uprawnionych do głosowania, a następnie o wyborcach, którym wydano karty do głosowania; w przypadku nieuzyskania danych z jednego bądź większej liczby obwodów odnotowuje liczbę tych obwodów.
16. Przekazanie danych przez pełnomocnika do komisarza wyborczego następuje za pośrednictwem systemu elektronicznego, o którym mowa w uchwale wymienionej w pkt 4 ppkt 3.
17. W przypadku braku możliwości użycia systemu dane przekazuje się na wskazany numer telefonu, podając:
1) nazwę gminy;
2) imię i nazwisko pełnomocnika;
3) liczbę obwodów, z których uzyskano dane;
4) sumę liczb osób uprawnionych do głosowania w obwodach wchodzących w skład grupy - w formie jak w pkt 10 ppkt 4;
5) sumę liczb wyborców, którym wydano karty do głosowania w obwodach wchodzących w skład grupy - w formie jak w pkt 10 ppkt 5;
6) ewentualnie wskazanie numerów i siedzib komisji obwodowych, które nie przekazały danych.
18. Jeśli na obszarze gminy powołano więcej niż jednego pełnomocnika, komisarz wyborczy wyznacza spośród nich osobę odpowiedzialną za ustalenie i wprowadzenie do systemu zbiorczych danych za gminę. Pozostali pełnomocnicy przekazują tej osobie informacje w sposób i w zakresie określonym w pkt 17.
19. W przypadku niemożliwości przekazania danych systemem elektronicznym pełnomocnik przekazuje je telefonicznie lub telefaksem na numer wskazany wcześniej przez komisarza wyborczego, podając:
1) nazwę gminy;
2) imię i nazwisko pełnomocnika;
3) sumę liczb osób uprawnionych do głosowania oraz sumę liczb wyborców, którym wydano karty do głosowania - w formie jak w pkt 10 ppkt 4 i 5;
4) ewentualne numery i siedziby komisji obwodowych, które nie przekazały danych.
20. Pełnomocnik przekazuje dane komisarzowi wyborczemu do godz. 1055, 1555 i 1955. Jeżeli do tego czasu komisarz nie otrzyma danych od któregoś z pełnomocników, przekazuje zbiorcze dane z obszaru tej gminy z pominięciem obwodów brakujących.
21. Komisarz wyborczy po otrzymaniu danych z obwodów na obszarze swojej właściwości sumuje je i przekazuje niezwłocznie do Państwowej Komisji Wyborczej za pośrednictwem sieci elektronicznego przekazywania danych, nie później jednak niż o godzinie 1100, 1600i 2000.
22. Komisarz wyborczy przekazuje dane z podziałem na gminy, podając również informację o liczbie obwodów ogółem w gminie oraz o liczbie obwodów, z których dane nie zostały uzyskane.