ZARZĄDZENIE MINISTRA SKARBU PAŃSTWA1)
z dnia 3 marca 2006 r.
w sprawie sposobu i trybu przygotowywania, przyjmowania i prezentowania stanowisk Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa w sprawach o istotnym znaczeniu dla ochrony praw lub interesów Skarbu Państwa
Na podstawie art. 25 ust. 2 ustawy z dnia 8 lipca 2005 r. o Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa (Dz. U. Nr 169, poz. 1417 i Nr 264, poz. 2205) zarządza się, co następuje:
§ 1.Ilekroć w zarządzeniu jest mowa o:
1) Prokuratorii Generalnej - należy przez to rozumieć Prokuratorię Generalną Skarbu Państwa;
2) radcy - należy przez to rozumieć radcę lub starszego radcę Prokuratorii Generalnej;
3) stanowisku - należy przez to rozumieć stanowisko przyjmowane kolegialnie przez Prokuratorię Generalną w sprawach o istotnym znaczeniu dla ochrony praw lub interesów Skarbu Państwa;
4) ustawie - należy przez to rozumieć ustawę z dnia 8 lipca 2005 r. o Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa.
§ 2.O konieczności przyjęcia stanowiska przez Prokuratorię Generalną decyduje Prezes Prokuratorii Generalnej z własnej inicjatywy lub na wniosek:
1) wiceprezesa Prokuratorii Generalnej;
2) dyrektora komórki organizacyjnej Głównego Urzędu Prokuratorii Generalnej;
3) dyrektora oddziału Prokuratorii Generalnej;
4) radcy;
5) pełnomocnika procesowego, o którym mowa w art. 17 ust. 1 ustawy.
§ 3.Przy kwalifikowaniu sprawy do kategorii spraw o istotnym znaczeniu dla ochrony praw lub interesów Skarbu Państwa Prezes Prokuratorii Generalnej kieruje się następującymi przesłankami:
1) potrzebą ustosunkowania się Prokuratorii Generalnej do:
a) orzecznictwa sądów, trybunałów lub innych organów orzekających,
b) obowiązujących przepisów prawnych;
2) koniecznością zainicjowania przez Prokuratorię Generalną zmiany obowiązujących przepisów prawnych dotyczących praw lub interesów Skarbu Państwa;
3) precedensowym charakterem sprawy, mogącym odnosić się do innych spraw z udziałem Skarbu Państwa albo mogącym mieć istotne znaczenie dla Skarbu Państwa lub finansów publicznych;
4) wartością przedmiotu sprawy, wskazującą na jej istotne znaczenie dla finansów publicznych;
5) przedmiotem sprawy, który:
a) wskazuje, iż jej rozstrzygnięcie może mieć znaczenie dla dobrego imienia Rzeczypospolitej Polskiej,
b) dotyczy udziału Skarbu Państwa w spółkach kapitałowych o istotnym znaczeniu dla porządku publicznego lub bezpieczeństwa publicznego.
§ 4.Wniosek o przyjęcie stanowiska, o którym mowa w § 2, zawiera:
1) określenie przedmiotu sprawy;
2) wskazanie problemu wymagającego rozstrzygnięcia;
3) wskazanie przesłanki określonej w § 3, uzasadniającej konieczność przyjęcia stanowiska przez Prokuratorię Generalną.
§ 5.Minister właściwy do spraw Skarbu Państwa może wystąpić o przyjęcie stanowiska w każdej sprawie, którą uzna za sprawę o istotnym znaczeniu dla ochrony praw lub interesów Skarbu Państwa. Wystąpienie takie jest wiążące dla Prezesa Prokuratorii Generalnej.
§ 6.1. Stanowisko jest przyjmowane przez co najmniej trzyosobowy zespół powołany przez Prezesa Prokuratorii Generalnej w drodze zarządzenia.
2. W skład zespołu powołuje się radców. Prezes Prokuratorii Generalnej może również sam wejść w skład zespołu lub powołać w jego skład wiceprezesa Prokuratorii Generalnej.
3. W zarządzeniu o powołaniu zespołu określa się:
1) osoby wchodzące w skład zespołu, ze wskazaniem przewodniczącego zespołu, zwanego dalej „przewodniczącym”;
2) sprawę wymagającą przyjęcia stanowiska;
3) referenta sprawy;
4) termin przyjęcia stanowiska.
4. Prezes Prokuratorii Generalnej może zmienić zarządzenie, o którym mowa w ust. 3, z własnej inicjatywy lub na wniosek przewodniczącego.
§ 7.1. Przewodniczący organizuje prace zespołu.
2. Referent sprawy przygotowuje materiały niezbędne do przyjęcia stanowiska.
§ 8.1. W posiedzeniach zespołu może brać udział, z głosem doradczym, Prezes lub wiceprezes Prokuratorii Generalnej oraz dyrektor oddziału Prokuratorii Generalnej, jeżeli nie wchodzą w skład zespołu.
2. Zespół może zasięgać opinii osób posiadających wiadomości specjalne, a także wysłuchiwać poglądów radców niewchodzących w skład zespołu. Rozstrzygnięcia w tym zakresie podejmuje przewodniczący z własnej inicjatywy lub na wniosek członka zespołu.
§ 9.1. Zespół przyjmuje stanowisko wraz z uzasadnieniem w formie uchwały.
2. Projekt stanowiska wraz z uzasadnieniem sporządza referent sprawy.
3. Uchwała w przedmiocie stanowiska jest przyjmowana w głosowaniu jawnym, zwykłą większością głosów, w obecności co najmniej trzech członków zespołu, w tym przewodniczącego i referenta sprawy. W przypadku równej liczby głosów, rozstrzyga głos przewodniczącego.
4. Członkowie zespołu oddają głosy tylko „za” lub „przeciw”.
5. Uchwałę w przedmiocie stanowiska podpisują członkowie zespołu obecni przy jej przyjmowaniu.
6. W uchwale w przedmiocie stanowiska wskazuje się również członków zespołu nieobecnych podczas głosowania i podaje się przyczynę ich nieobecności.
§ 10.1. Referent sprawy sporządza protokół z prac zespołu, w którym uwzględnia się w szczególności rozstrzygnięcia przewodniczącego oraz wynik głosowania uchwały w przedmiocie stanowiska. Do protokołu załącza się podjętą uchwałę w przedmiocie stanowiska, listy obecności członków zespołu na posiedzeniach oraz opinie i poglądy, o których mowa w § 8, jeżeli zostały sporządzone na piśmie.
2. Protokół podpisują członkowie zespołu obecni na posiedzeniu, na którym została przyjęta uchwała w przedmiocie stanowiska.
§ 11.1. Stanowisko jest prezentowane w formie pisemnej.
2. Stanowisko prezentuje Prezes Prokuratorii Generalnej podmiotom określonym w art. 5 ustawy, w związku z których działalnością zostało ono przyjęte.
3. Prezes Prokuratorii Generalnej może zaprezentować stanowisko podmiotom innym, niż wskazane w ust. 2, jeżeli uzna, że wymaga tego przedmiot stanowiska.
4. Stanowisko przyjęte na wniosek, o którym mowa w § 5, a także stanowisko przyjęte z przyczyn określonych w § 3 pkt 3-5 Prezes Prokuratorii Generalnej prezentuje ministrowi właściwemu do spraw Skarbu Państwa.
§ 12.Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 15 marca 2006 r. i podlega ogłoszeniu.
Minister Skarbu Państwa: W. Jasiński
|
1) Minister Skarbu Państwa kieruje działem administracji rządowej - Skarb Państwa, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 31 października 2005 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Skarbu Państwa (Dz. U. Nr 220, poz. 1894).
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00