Akt prawny
obowiązujący
Wersja aktualna od 2010-09-20
Wersja aktualna od 2010-09-20
obowiązujący
UCHWAŁA PAŃSTWOWEJ KOMISJI WYBORCZEJ
z dnia 25 marca 2002 r.
w sprawie określenia właściwości terytorialnej komisarzy wyborczych, właściwości rzeczowej w zakresie wykonywania czynności o charakterze ogólnowojewódzkim oraz trybu pracy komisarzy wyborczych
(ostatnia zmiana: M.P. z 2010 r., Nr 68, poz. 856) Pokaż wszystkie zmiany
Na podstawie art. 15 ust. 1a i art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 16 lipca 1998 r. – Ordynacja wyborcza do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw (Dz. U. Nr 95, poz. 602 i Nr 160, poz. 1060, z 2001 r. Nr 45, poz. 497 i Nr 89, poz. 971 oraz z 2002 r. Nr 23, poz. 220) Państwowa Komisja Wyborcza uchwala, co następuje:
§ 1.Komisarz wyborczy, wyznaczony na obszar stanowiący część jednego województwa, wykonuje ustawowe zadania i czynności wyborcze na obszarze powiatów i gmin w tych powiatach zgodnie z właściwością terytorialną, określoną w załączniku nr 1 do uchwały.
§ 2.1. Do właściwości rzeczowej wyznaczonego komisarza wyborczego w zakresie wykonywania czynności o charakterze ogólnowojewódzkim należy:
1) współdziałanie z wojewodą w ustalaniu liczby radnych wybieranych do sejmiku województwa,
2) przyznawanie jednolitych numerów listom kandydatów na radnych do rad powiatów oraz powiadamianie o przyznanych numerach powiatowych i miejskich komisji wyborczych,
3) określanie trybu przekazywania obwodowym komisjom wyborczym kart do głosowania w wyborach do sejmiku województwa,
4) ustalanie zbiorczych wyników wyborów do rad na obszarze województwa oraz ogłaszanie ich w wojewódzkim dzienniku urzędowym,
5) sporządzanie sprawozdania z przebiegu wyborów na obszarze województwa,
6) [1] podawanie do publicznej wiadomości, w formie komunikatów przez wywieszenie w siedzibie komisarza wyborczego oraz w Biuletynie Informacji Publicznej:
a) liczby mieszkańców w poszczególnych gminach na obszarze województwa według stanu na koniec roku poprzedzającego rok, w którym przeprowadzane są wybory,
b) informacji o miejscu i czasie przyjmowania przez komisarzy wyborczych zawiadomień o utworzeniu komitetów wyborczych,
c) informacji o miejscu, czasie i terminie składania sprawozdań finansowych komitetów wyborczych oraz o miejscu, czasie i sposobie ich udostępniania przez komisarzy wyborczych do wglądu,
7) wykonywanie zadań i czynności związanych z przygotowaniem i przeprowadzeniem wyborów do sejmiku województwa, a w szczególności:
a) rozpatrywanie skarg na ustalenia dotyczące podziału na okręgi wyborcze i ustalenia liczby radnych wybieranych w okręgu,
b) powoływanie wojewódzkiej komisji wyborczej, podanie do publicznej wiadomości informacji o składzie komisji, zorganizowanie jej pierwszego posiedzenia oraz rozpatrywanie skarg na jej działalność,
c) rozpatrywanie skarg na uchwały wojewódzkiej komisji wyborczej w sprawach zgłaszania i rejestracji list kandydatów na radnych,
d) sprawdzanie prawidłowości ustalenia wyników głosowania i wyników wyborów do sejmiku województwa.
2. Wykaz komisarzy wyborczych, którzy wykonują czynności o charakterze ogólnowojewódzkim, określa załącznik nr 2 do uchwały.
§ 3.1. Komisarz wyborczy niezwłocznie po powołaniu podaje do publicznej wiadomości informację o objęciu powierzonej funkcji, właściwości terytorialnej oraz o siedzibie i czasie pracy.
2. Komisarz wyborczy, o którym mowa w § 2 ust. 1, podaje ponadto informację o właściwości rzeczowej w zakresie wykonywania czynności o charakterze ogólnowojewódzkim.
§ 4.1. Komisarz wyborczy podejmuje działania organizacyjne związane z powołaniem terytorialnych komisji wyborczych, a w szczególności podaje do publicznej wiadomości informację o ustalonym sposobie zgłaszania przez komitety wyborcze kandydatów do składów komisji oraz zapewnia wymaganą prawem procedurę powoływania komisji.
2. Komisarz wyborczy współdziała odpowiednio z marszałkiem województwa, starostą i wójtem (burmistrzem, prezydentem miasta) w zorganizowaniu pierwszych posiedzeń komisji oraz podaje do publicznej wiadomości informacje o składach poszczególnych komisji.
§ 5.Komisarz wyborczy nadzoruje prawidłowość wykonania przez organy samorządu terytorialnego czynności wyborczych, w szczególności związanych z podziałem na okręgi wyborcze i obwody głosowania, ustaleniem liczby radnych wybieranych w okręgach, wygaśnięciem mandatów radnych; w razie stwierdzenia nieprawidłowości wskazuje właściwym organom na konieczność ich usunięcia.
§ 5a.Komisarz wyborczy podaje do publicznej wiadomości, w formie komunikatu:
1) liczbę mieszkańców w gminie, w której przeprowadzane są wybory wójta, burmistrza i prezydenta miasta przed upływem kadencji, według stanu na koniec roku poprzedzającego rok, w którym wybory są przeprowadzane,
2) informację o miejscu, czasie i terminie składania sprawozdań finansowych komitetów wyborczych uczestniczących w wyborach do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw oraz w wyborach wójta, burmistrza i prezydenta miasta przeprowadzonych przed upływem kadencji, a także informację o miejscu, czasie i sposobie udostępniania tych sprawozdań do wglądu.
§ 6.1. Komisarz wyborczy w celu zapewnienia sprawnej organizacji wyborów współdziała z właściwymi organami samorządu terytorialnego, w szczególności w sprawach:
1) warunków pracy komisji wyborczych i obsługi administracyjnej komisji,
2) usytuowania, urządzenia i wyposażenia lokali wyborczych,
3) środków łączności i transportu,
4) dostarczenia kart do głosowania, formularzy i druków wyborczych, a także spisu wyborców i pieczęci komisji,
5) przekazywania protokołów z głosowania i wyborów właściwym terytorialnym komisjom wyborczym,
6) przekazywania do depozytu i zabezpieczenia pozostałych dokumentów z wyborów, w tym pieczęci komisji.
2. Komisarz wyborczy zapewnia kontrolę nad prawidłowością sporządzania spisów wyborców, szczególnie w zakresie terminowego ich sporządzenia, a także poinformowania wyborców o czasie i miejscu udostępnienia spisu do wglądu.
3. Stałym zadaniem komisarza wyborczego jest zapewnienie wyborcom informacji o rejestrze wyborców prowadzonym w gminach i zasadach wpisywania wyborców do rejestru.
§ 7.1. Komisarz wyborczy, sprawując nadzór nad realizacją zadań przez terytorialne i obwodowe komisje wyborcze, udziela komisjom bieżącej pomocy w wykonywaniu ich zadań, w szczególności:
1) organizuje narady i szkolenia komisji dla omówienia ich zadań i trybu pracy,
2) przekazuje komisjom wytyczne i wyjaśnienia Państwowej Komisji Wyborczej, a także w miarę potrzeby udziela im własnych wyjaśnień,
3) rozpatruje skargi na działalność komisji,
4) stwierdzając uchybienia w działalności komisji, udziela im wskazówek co do sposobu ich usunięcia.
2. Komisarz wyborczy sukcesywnie bada prawidłowość sporządzonych przez terytorialne komisje wyborcze protokołów rejestracji list kandydatów na radnych i uchwał o odmowie przyjęcia zgłoszenia listy bądź odmowie rejestracji listy. W razie stwierdzenia uchybień wskazuje komisjom sposób ich usunięcia; stwierdzając naruszenie prawa, uchyla wadliwe uchwały i przekazuje komisjom do ponownego rozpatrzenia.
3. Komisarz wyborczy nadzoruje terminowość i prawidłowość nadawania przez terytorialne komisje wyborcze numerów zarejestrowanym listom kandydatów na radnych, sporządzenia i drukowania obwieszczeń o zarejestrowanych listach, a także druku kart do głosowania.
4. Komisarz wyborczy może żądać od terytorialnych komisji wyborczych informacji o przebiegu wykonywania przez nie zadań wyborczych oraz o stanie przygotowań do wyborów obwodowych komisji wyborczych.
§ 8.1. Komisarz wyborczy może powołać inspekcję wyborczą. W postanowieniu o powołaniu określa szczegółowo zakres działania i uprawnienia osób powołanych w skład inspekcji.
2. W skład inspekcji powołuje się osoby nieuczestniczące w kampanii wyborczej na rzecz komitetów i kandydatów na radnych i wykazujące znajomość prawa wyborczego.
§ 9.Komisarz wyborczy na żądanie Państwowej Komisji Wyborczej przekazuje wydane postanowienia, inne dokumenty związane z wyborami oraz informacje o wykonywaniu zadań i czynności wyborczych.
§ 10.1. Komisarz wyborczy w razie czasowej niemożności pełnienia funkcji powiadamia o tym niezwłocznie Państwową Komisję Wyborczą.
2. W przypadku, o którym mowa w ust. 1, komisarz wyborczy może wnioskować do Państwowej Komisji Wyborczej o powierzenie tej funkcji innemu komisarzowi wyborczemu lub innej osobie, która zapewni rzetelne wykonanie czynności wyborczych.
§ 11.Spory kompetencyjne między komisarzami wyborczymi rozstrzyga Państwowa Komisja Wyborcza.
§ 12.Do postępowań w sprawach wyborczych i referendalnych wszczętych przed wejściem w życie niniejszej uchwały stosuje się dotychczasowe przepisy o właściwości rzeczowej i terytorialnej wojewódzkich komisarzy wyborczych i zastępców wojewódzkich komisarzy wyborczych.
§ 13.Traci moc uchwała Państwowej Komisji Wyborczej z dnia 12 sierpnia 1998 r. w sprawie trybu pracy wojewódzkich komisarzy wyborczych i zastępców wojewódzkich komisarzy wyborczych oraz wytycznych do realizacji ich zadań (Monitor Polski Nr 27, poz. 387).
§ 14.Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
Załączniki do uchwały Państwowej Komisji Wyborczej
z dnia 25 marca 2002 r. (poz. 225)
Załącznik nr 1
WYKAZ KOMISARZY WYBORCZYCH, ICH SIEDZIB ORAZ POWIATÓW l MIAST NA PRAWACH POWIATU WCHODZĄCYCH W ZAKRES ICH WŁAŚCIWOŚCI TERYTORIALNEJ
Lp. | Nazwa i siedziba | Właściwość terytorialna |
1 | 2 | 3 |
l. Województwo dolnośląskie | ||
1 | Komisarz Wyborczy we Wrocławiu | powiaty: milicki, oleśnicki, oławski, strzeliński, średzki, trzebnicki, wołowski, wrocławski; |
miasto na prawach powiatu: Wrocław | ||
2 | Komisarz Wyborczy w Jeleniej Górze | powiaty: bolesławiecki, jeleniogórski, kamiennogórski, lubański, lwówecki, zgorzelecki; |
miasto na prawach powiatu: Jelenia Góra | ||
3 | Komisarz Wyborczy w Legnicy | powiaty: głogowski, górowski, jaworski, legnicki, |
miasto na prawach powiatu: Legnica | ||
4 | Komisarz Wyborczy w Wałbrzychu | powiaty: dzierżoniowski, kłodzki, świdnicki, wałbrzyski, ząbkowicki; |
1 | 2 | 3 |
II. Województwo kujawsko-pomorskie | ||
1 | Komisarz Wyborczy w Bydgoszczy | powiaty: bydgoski, inowrocławski, mogileński, |
miasto na prawach powiatu: Bydgoszcz | ||
2 | Komisarz Wyborczy w Toruniu | powiaty: brodnicki, chełmiński, golubsko-dobrzyński, grudziądzki, toruński, wąbrzeski; |
miasta na prawach powiatu: Grudziądz, Toruń | ||
3 | Komisarz Wyborczy we Włocławku | powiaty: aleksandrowski, lipnowski, radziejowski, rypiński, włocławski; |
miasto na prawach powiatu: Włocławek | ||
III. Województwo lubelskie | ||
1 | Komisarz Wyborczy w Lublinie | powiaty: kraśnicki, lubartowski, lubelski, łęczyński, opolski, puławski, rycki, świdnicki; |
miasto na prawach powiatu: Lublin | ||
2 | Komisarz Wyborczy w Białej Podlaskiej | powiaty: bialski, łukowski, parczewski, radzyński; |
miasto na prawach powiatu: Biała Podlaska | ||
3 | Komisarz Wyborczy w Chełmie | powiaty: chełmski, krasnostawski, włodawski; |
miasto na prawach powiatu; Chełm | ||
4 | Komisarz Wyborczy w Zamościu | powiaty: biłgorajski, hrubieszowski, janowski, tomaszowski, zamojski; |
miasto na prawach powiatu: Zamość | ||
IV. Województwo lubuskie | ||
1 | Komisarz Wyborczy w Zielonej Górze | powiaty: krośnieński, nowosolski, świebodziński, wschowski, zielonogórski, żagański, żarski; |
miasto na prawach powiatu: Zielona Góra | ||
2 | Komisarz Wyborczy w Gorzowie Wielkopolskim | powiaty: gorzowski, międzyrzecki, słubicki, strzelecko- |
miasto na prawach powiatu: Gorzów Wielkopolski | ||
V. Województwo łódzkie | ||
1 | Komisarz Wyborczy w Łodzi | powiaty: brzeziński, łódzki wschodni, pabianicki, |
miasto na prawach powiatu: Łódź | ||
2 | Komisarz Wyborczy w Piotrkowie Trybunalskim | powiaty: bełchatowski, opoczyński, piotrkowski, radomszczański, tomaszowski; |
miasto na prawach powiatu: Piotrków Trybunalski | ||
3 | Komisarz Wyborczy w Sieradzu | powiaty: łaski, pajęczański, poddębicki, sieradzki, wieluński, wieruszowski, zduńskowolski |
4 | Komisarz Wyborczy w Skierniewicach | powiaty: kutnowski, łęczycki, łowicki, rawski, skierniewicki; |
miasto na prawach powiatu: Skierniewice |
1 | 2 | 3 |
VI. Województwo małopolskie | ||
1 | Komisarz Wyborczy w Krakowie | powiaty: chrzanowski, krakowski, miechowski, |
miasto na prawach powiatu: Kraków | ||
2 | Komisarz Wyborczy w Nowym Sączu | powiaty: gorlicki, limanowski, nowosądecki, nowotarski, suski, tatrzański; |
miasto na prawach powiatu: Nowy Sącz | ||
3 | Komisarz Wyborczy w Tarnowie | powiaty: bocheński, brzeski, dąbrowski, tarnowski; |
miasto na prawach powiatu: Tarnów | ||
VII. Województwo mazowieckie | ||
1 | Komisarz Wyborczy w Warszawie | powiaty: grodziski, legionowski, nowodworski, otwocki, piaseczyński, pruszkowski, warszawski zachodni, wołomiński; miasto na prawach powiatu; miasto stołeczne Warszawa. |
2 | Komisarz Wyborczy w Ciechanowie | powiaty: ciechanowski, mławski, płoński, pułtuski, żuromiński |
3 | Komisarz Wyborczy w Ostrołęce | powiaty: makowski, ostrołęcki, ostrowski, przasnyski, wyszkowski; |
miasto na prawach powiatu: Ostrołęka | ||
4 | Komisarz Wyborczy w Płocku | powiaty: gostyniński, płocki, sierpecki, sochaczewski, żyrardowski; |
miasto na prawach powiatu: Płock | ||
5 | Komisarz Wyborczy w Radomiu | powiaty: białobrzeski, grójecki, kozienicki, lipski, przysuski, radomski, szydłowiecki, zwoleński; |
miasto na prawach powiatu: Radom | ||
6 | Komisarz Wyborczy w Siedlcach | powiaty: garwoliński, łosicki, miński, siedlecki, |
miasto na prawach powiatu: Siedlce | ||
VIII. Województwo opolskie | ||
| ||
1 | Komisarz Wyborczy w Opolu l | powiaty: brzeski, kluczborski, namysłowski, oleski, opolski; |
miasto na prawach powiatu: Opole | ||
2 | Komisarz Wyborczy w Opolu II | powiaty: głubczycki, kędzierzyńsko-kozielski, |
IX. Województwo podkarpackie | ||
1 | Komisarz Wyborczy w Rzeszowie | powiaty: dębicki, leżajski, łańcucki, ropczycko-sędziszowski, rzeszowski, strzyżowski; |
miasto na prawach powiatu: Rzeszów | ||
2 | Komisarz Wyborczy w Krośnie | powiaty: bieszczadzki, brzozowski, jasielski, |
miasto na prawach powiatu: Krosno | ||
3 | Komisarz Wyborczy w Przemyślu | powiaty: jarosławski, lubaczowski, przemyski, |
miasto na prawach powiatu: Przemyśl |
1 | 2 | 3 |
4 | Komisarz Wyborczy w Tarnobrzegu | powiaty: kolbuszowski, mielecki, niżański, |
miasto na prawach powiatu: Tarnobrzeg | ||
X. Województwo podlaskie | ||
1 | Komisarz Wyborczy w Białymstoku | powiaty: białostocki, bielski, hajnowski, moniecki, siemiatycki; |
miasto na prawach powiatu: Białystok | ||
2 | Komisarz Wyborczy w Łomży | powiaty: grajewski, kolneński, łomżyński, wysokomazowiecki, zambrowski; |
miasto na prawach powiatu: Łomża | ||
3 | Komisarz Wyborczy w Suwałkach | powiaty: augustowski, sejneński, sokolski, suwalski; |
miasto na prawach powiatu: Suwałki | ||
XI. Województwo pomorskie | ||
1 | Komisarz Wyborczy w Gdańsku | powiaty: gdański, kartuski, kościerski, kwidzyński, malborski, nowodworski, pucki, starogardzki, sztumski, tczewski, wejherowski; |
miasta na prawach powiatu: Gdańsk, Gdynia, Sopot | ||
2 | Komisarz Wyborczy w Słupsku | powiaty: bytowski, chojnicki, człuchowski, lęborski, słupski; |
miasto na prawach powiatu: Słupsk | ||
XII. Województwo śląskie | ||
1 | Komisarz Wyborczy w Katowicach | powiaty: będziński, bieruńsko-lędziński, gliwicki, mikołowski, raciborski, rybnicki, tarnogórski; |
miasta na prawach powiatu: Bytom, Chorzów, Dąbrowa Górnicza, Gliwice, Jaworzno, Katowice, Mysłowice, Piekary Śląskie, Ruda Śląska, Rybnik, Siemianowice Śląskie, Sosnowiec, Świętochłowice, Tychy, Zabrze | ||
2 | Komisarz Wyborczy w Bielsku-Białej | powiaty: bielski, cieszyński, pszczyński, wodzisławski, żywiecki; |
miasta na prawach powiatu: Bielsko-Biała, Jastrzębie-Zdrój, Żory | ||
3 | Komisarz Wyborczy w Częstochowie | powiaty: częstochowski, kłobucki, lubliniecki, |
miasto na prawach powiatu: Częstochowa | ||
XIII. Województwo świętokrzyskie | ||
1 | Komisarz Wyborczy w Kielcach l | powiaty: jędrzejowski, kielecki, konecki, skarżyski, starachowicki, włoszczowski; |
miasto na prawach powiatu: Kielce | ||
2 | Komisarz Wyborczy w Kielcach II | powiaty: buski, kazimierski, opatowski, ostrowiecki, pińczowski, sandomierski, staszowski |
XIV. Województwo warmińsko-mazurskie | ||
1 | Komisarz Wyborczy w Olsztynie | powiaty: ełcki, giżycki, gołdapski, kętrzyński, mrągowski, nidzicki, olecki, olsztyński, piski, szczycieński, węgorzewski; |
miasto na prawach powiatu: Olsztyn |
1 | 2 | 3 |
2 | Komisarz Wyborczy w Elblągu | powiaty: bartoszycki, braniewski, działdowski, elbląski, iławski, lidzbarski, nowomiejski, ostródzki; |
miasto na prawach powiatu: Elbląg | ||
XV. Województwo wielkopolskie | ||
1 | Komisarz Wyborczy w Poznaniu | powiaty: gnieźnieński, międzychodzki, poznański; |
miasto na prawach powiatu: Poznań | ||
2 | Komisarz Wyborczy w Kaliszu | powiaty: jarociński, kaliski, kępiński, krotoszyński, ostrowski, ostrzeszowski, pleszewski; |
miasto na prawach powiatu: Kalisz | ||
3 | Komisarz Wyborczy w Koninie | powiaty: kolski, koniński, słupecki, średzki, turecki, wrzesiński; |
miasto na prawach powiatu: Konin | ||
4 | Komisarz Wyborczy w Lesznie | powiaty: gostyński, grodziski, kościański, leszczyński, nowotomyski, rawicki, śremski, wolsztyński; |
miasto na prawach powiatu: Leszno | ||
5 | Komisarz Wyborczy w Pile | powiaty: chodzieski, czarnkowsko-trzcianecki, |
XVI. Województwo zachodniopomorskie | ||
1 | Komisarz Wyborczy w Szczecinie | powiaty: choszczeński, goleniowski, gryficki, gryfiński, kamieński, łobeski, myśliborski, policki, pyrzycki, stargardzki; |
miasta na prawach powiatu: Szczecin, Świnoujście | ||
2 | Komisarz Wyborczy w Koszalinie | powiaty: białogardzki, drawski, kołobrzeski, koszaliński, sławieński, szczecinecki, świdwiński, wałecki; |
miasto na prawach powiatu: Koszalin |
Załącznik nr 2
WYKAZ KOMISARZY WYBORCZYCH,
KTÓRZY WYKONUJĄ CZYNNOŚCI O CHARAKTERZE OGÓLNOWOJEWÓDZKIM
l. Województwo dolnośląskie
Komisarz Wyborczy we Wrocławiu
II. Województwo kujawsko-pomorskie
Komisarz Wyborczy w Bydgoszczy
III. Województwo lubelskie
Komisarz Wyborczy w Lublinie
IV. Województwo lubuskie
Komisarz Wyborczy w Zielonej Górze
V. Województwo łódzkie
Komisarz Wyborczy w Łodzi
VI. Województwo małopolskie
Komisarz Wyborczy w Krakowie
VII. Województwo mazowieckie
Komisarz Wyborczy w Warszawie
VIII. Województwo opolskie
Komisarz Wyborczy w Opolu l
IX. Województwo podkarpackie
Komisarz Wyborczy w Rzeszowie
X. Województwo podlaskie
Komisarz Wyborczy w Białymstoku
XI. Województwo pomorskie
Komisarz Wyborczy w Gdańsku
XII. Województwo śląskie
Komisarz Wyborczy w Katowicach
XIII. Województwo świętokrzyskie
Komisarz Wyborczy w Kielcach l
XIV. Województwo warmińsko-mazurskie
Komisarz Wyborczy w Olsztynie
XV. Województwo wielkopolskie
Komisarz Wyborczy w Poznaniu
XVI. Województwo zachodniopomorskie
Komisarz Wyborczy w Szczecinie
[1] § 2 ust. 1 pkt 6 w brzmieniu ustalonym przez § 1 uchwały Państwowej Komisji Wyborczej z dnia 20 września 2010 r. zmieniającej uchwałę w sprawie określenia właściwości terytorialnej komisarzy wyborczych, właściwości rzeczowej w zakresie wykonywania czynności o charakterze ogólnowojewódzkim oraz trybu pracy komisarzy wyborczych (M.P. Nr 68, poz. 856). Zmiana weszła w życie 20 września 2010 r.