Akt prawny
archiwalny
Wersja archiwalna od 1999-12-07 do 2008-03-12
Wersja archiwalna od 1999-12-07 do 2008-03-12
archiwalny
ZARZĄDZENIE Nr 63 PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 16 listopada 1999 r.
w sprawie szczegółowych zasad składania przez wojewodę sprawozdania z wykonywanej działalności.
Na podstawie art. 11 ust. 4 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o administracji rządowej w województwie (Dz. U. Nr 91, poz. 577 i z 1999 r. Nr 70, poz. 778) zarządza się, co następuje:
§ 1. Wojewoda przedstawia sprawozdanie z wykonywanej działalności za dany rok kalendarzowy według stanu na dzień 31 grudnia w terminie do dnia 15 lutego następnego roku.
§ 2. Sprawozdanie, o którym mowa w § 1, jest przekazywane Prezesowi Rady Ministrów za pośrednictwem ministra właściwego do spraw administracji publicznej.
§ 3. Szczegółowe zasady i zakres sprawozdania określa załącznik do zarządzenia.
§ 4. Zarządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
Prezes Rady Ministrów: J. Buzek
Załącznik do zarządzenia nr 63 Prezesa Rady Ministrów z dnia 16 listopada 1999 r. (poz. 540)
SPRAWOZDANIE WOJEWODY |
|
| ||
| ||||
ZA ROK |
|
| ||
CZĘŚĆ I
Realizacja funkcji przedstawiciela Rady Ministrów w województwie
1.1. Analiza realizacji celów polityki rządu na obszarze województwa w roku sprawozdawczym, w szczególności w zakresie prowadzonej na obszarze województwa polityki regionalnej państwa, w tym główne przedsięwzięcia zmierzające do sprawnej koordynacji zadań wykonywanych w toku realizacji przyjętych celów polityki rządu.
1.2. Projekty dokumentów rządowych w sprawach dotyczących województwa przygotowane przez wojewodę.
1.2.1. Ogólna liczba projektów.
1.2.2. Projekty przyjęte przez Radę Ministrów.
1.2.3. Projekty odrzucone przez Radę Ministrów wraz z analizą przyczyn.
1.3. Kierowanie administracją rządową i samorządową w sytuacjach nadzwyczajnych.
1.3.1. Ocena współdziałania z organami Policji i Państwowej Straży Pożarnej, zawierająca sprawozdanie z przebiegu podjętych działań.
1.3.2. Ocena współdziałania administracji rządowej i samorządowej, zawierająca sprawozdanie z realizacji wykonania poleceń wydanych organom samorządu terytorialnego.
1.3.3. Liczba wystąpień o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego wobec pracowników samorządowych, którzy dopuścili się naruszenia prawa w sytuacjach nadzwyczajnych.
1.3.4. Liczba wystąpień o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego wobec pracowników rządowej administracji niezespolonej, którzy dopuścili się naruszenia prawa w sytuacjach nadzwyczajnych.
1.4. Realizacja zadań w zakresie obronności, bezpieczeństwa wewnętrznego państwa oraz porządku publicznego.
1.4.1. Informacja o przebiegu podjętych działań dotyczących organizacji wykonywania zadań z zakresu powszechnego obowiązku obrony w urzędzie wojewódzkim, podporządkowanych i nadzorowanych jednostkach organizacyjnych oraz przedsiębiorstwach, dla których wojewoda jest organem założycielskim (w szczególności informacja o stopniu realizacji szkolenia obronnego oraz o pracach prowadzonych na terenie województwa w zakresie przygotowania terenu i infrastruktury na rzecz obronności i bezpieczeństwa państwa).
1.4.2. Inicjatywy podejmowane w celu koordynacji działań organów i jednostek administracji rządowej (w szczególności informacja o działaniach podjętych we współpracy z Wojewódzkim Sztabem Wojskowym jako terytorialnym organem dowodzenia w zakresie przygotowań i realizacji zadań obronnych na administrowanym obszarze), samorządu terytorialnego, organizacji społecznych i pozarządowych realizujących zadania związane z systemem obronnym państwa w zakresie dotyczącym województwa.
1.4.3. Wnioski wynikające z nadzorowania, zarządzania i prowadzenia kontroli wykonywania zadań obronnych na terenie województwa.
1.4.4. Ocena sprawności działania Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego, w tym współpracy z organami administracji niezespolonej biorącymi udział w planowaniu i realizacji zadań związanych z likwidacją kryzysów niemilitarnych na administrowanym obszarze.
1.4.5. Podstawowe wskaźniki dotyczące przestępczości na terenie województwa, na przestrzeni roku sprawozdawczego.
1.4.6. Prawidłowość przebiegu procedury powoływania i odwoływania komendanta wojewódzkiego Policji.
1.4.7. Prawidłowość przebiegu procedury powoływania i odwoływania komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej.
1.4.8. Wskazanie przypadków żądania przez przewodniczących zarządów gmin lub powiatów od właściwego komendanta Policji przywrócenia stanu zgodnego z prawem, w tym przyczyny, rezultaty podjętych działań, stwierdzenia nieważności żądań.
1.4.9. Przebieg i ocena współpracy Policji ze strażami gminnymi (miejskimi).
1.4.10. Liczba porozumień zawartych między wojewodą a organem powiatu lub gminy o współfinansowaniu Policji przez samorząd.
1.5. Współpraca międzynarodowa.
1.5.1. Współpraca z organami innych państw oraz międzynarodowych organizacji rządowych i pozarządowych.
1.5.2. Pośrednictwo w przekazywaniu ministrowi właściwemu do spraw zagranicznych oraz ministrowi właściwemu do spraw administracji publicznej uchwalonych przez sejmik województwa „Priorytetów współpracy zagranicznej województwa”, projektów umów o współpracy zagranicznej oraz projektów uchwał o przystąpieniu do międzynarodowych zrzeszeń regionalnych.
1.6. Realizacja ustawowych uprawnień wobec organów administracji niezespolonej.
1.6.1. Wydawanie poleceń obowiązujących organy niezespolonej administracji rządowej.
1.6.1.1. Liczba przypadków wstrzymania wykonania poleceń wojewody przez właściwych ministrów.
1.6.1.2. Liczba decyzji Prezesa Rady Ministrów o rozstrzygnięciu sporów między wojewodą a właściwym ministrem:
a) na korzyść wojewody,
b) na korzyść właściwego ministra (wraz z analizą przyczyn).
1.6.2. Udział w powoływaniu i odwoływaniu organów administracji niezespolonej.
1.6.2.1. Liczba przypadków nieuwzględnienia opinii wojewody.
1.6.2.2. Liczba decyzji Prezesa Rady Ministrów o rozstrzygnięciu sporów między wojewodą a właściwym ministrem:
a) na korzyść wojewody,
b) na korzyść właściwego ministra (wraz z analizą przyczyn).
1.6.3. Realizacja obowiązku uzgadniania z wojewodą projektów aktów prawa miejscowego stanowionych przez organy administracji niezespolonej.
1.6.3.1. Liczba uzgodnionych projektów.
1.6.3.2. Liczba projektów odrzuconych z powodu braku uzgodnienia.
1.6.4. Liczba wystąpień wojewody o bieżące wyjaśnienia dotyczące działalności organów administracji niezespolonej, w tym liczba wykrytych nieprawidłowości i opis podjętych działań naprawczych.
1.7. Liczba wstrzymanych na czas określony czynności organów prowadzących egzekucję administracyjną, w tym liczba wstrzymanych czynności o charakterze pieniężnym wraz z kwotą, której dotyczą.
1.8. Korzystanie z uprawnień wynikających z przepisów o fundacjach.
CZĘŚĆ II
Realizacja funkcji zwierzchnika zespolonej administracji rządowej w województwie
2.1. Kontrole wykonywania przez organy zespolonej administracji rządowej zadań wynikających z ustaw i innych aktów prawnych wydanych na podstawie upoważnień w nich zawartych, ustaleń Rady Ministrów oraz zarządzeń i poleceń Prezesa Rady Ministrów, przeprowadzonych w jednostkach organizacyjnych stanowiących aparat pomocniczy kierowników zespolonych służb, inspekcji i straży wojewódzkich.
2.1.1. Liczba przeprowadzonych kontroli z wyszczególnieniem jednostek, w których zostały przeprowadzone.
2.1.2. Liczba wykrytych nieprawidłowości i opis podjętych działań naprawczych.
2.2. Spory wszczęte przez właściwych ministrów z wojewodą na tle zatwierdzania regulaminów komend, inspektoratów i innych jednostek organizacyjnych będących aparatem pomocniczym kierowników zespolonych służb, inspekcji i straży wojewódzkich.
2.2.1. Ogólna liczba sporów.
2.2.2. Liczba sporów rozstrzygniętych na korzyść wojewodów.
2.2.3. Liczba sporów rozstrzygniętych na korzyść kierownika zespolonej służby, inspekcji lub straży wraz z analizą przyczyn.
2.3. Funkcjonowanie zespolonej administracji rządowej w województwie - struktura organizacyjna i struktura zatrudnienia a zadania.
2.3.1. Przebieg procedury zatwierdzenia pierwszego statutu urzędu wojewódzkiego, nadanego na podstawie ustawy o administracji rządowej w województwie, a następnie wskazanie ewentualnych zmian w statucie.
2.3.2. Struktura organizacyjna urzędu wojewódzkiego (z uwzględnieniem delegatur urzędu wojewódzkiego oraz delegatur komend, inspektoratów i innych jednostek stanowiących aparat pomocniczy kierowników zespolonych służb, inspekcji i straży wojewódzkich).
2.3.3. Struktura zatrudnienia w poszczególnych komórkach organizacyjnych urzędu oraz jednostkach organizacyjnych stanowiących aparat pomocniczy kierowników zespolonych służb, inspekcji i straży w odniesieniu do struktury organizacyjnej przedstawionej powyżej (liczba pracowników zatrudnionych w poszczególnych komórkach i jednostkach organizacyjnych, w tym liczba pracowników merytorycznych).
2.3.4. Sprawozdanie z realizacji przyjętego planu pracy urzędu wojewódzkiego w skali rocznej (z zaznaczeniem, która komórka lub jednostka organizacyjna realizuje dane zadania):
a) główne założenia przyjęte w planie pracy urzędu wojewódzkiego,
b) sposób ich realizacji,
c) przyczyny niewykonania zaplanowanych działań.
2.4. Uczestnictwo w procesie powoływania i odwoływania kierowników zespolonych służb, inspekcji i straży wojewódzkich, z wyjątkiem komendanta wojewódzkiego Policji i komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej.
2.5. Inicjatywy podejmowane dla polepszenia sprawności kierowania i koordynacji działalności zespolonej administracji rządowej w województwie (analiza i wnioski).
2.6. Działania podejmowane przez wojewodę w celu zapewnienia warunków dla skutecznego działania zespolonej administracji rządowej (analiza i wnioski).
CZĘŚĆ III
Akty indywidualne i normatywne wojewody
3.1. Decyzje administracyjne wydane w I instancji w rozumieniu przepisów o postępowaniu administracyjnym.
3.1.1. Liczba wydanych decyzji.
3.1.2. Liczba decyzji uchylonych w trybie instancyjnym przez naczelne organy.
3.1.3. Analiza przyczyn uchylania decyzji.
W tym w szczególności decyzje z zakresu działania zespolonych służb, inspekcji i straży wojewódzkich rozpisane wg pkt 3.1.1.-3.1.3.:
a) Policja,
b) Państwowa Straż Pożarna,
c) Inspekcja Handlowa,
d) Służba Ochrony Zabytków,
e) Inspekcja Skupu i Przetwórstwa Artykułów Rolnych,
f) Inspekcja Sanitarna,
g) Służba Geodezyjna i Kartograficzna,
h) Inspekcja Ochrony Środowiska,
i) Inspekcja Farmaceutyczna,
j) Inspekcja Budowlana,
k) Inspekcja Ochrony Roślin,
i) Inspekcja Nasienna,
m) Inspekcja Weterynaryjna,
n) Kuratorium Oświaty.
3.2. Decyzje administracyjne wydane w II instancji w rozumieniu przepisów o postępowaniu administracyjnym.
3.2.1. Liczba decyzji w odniesieniu do aktów indywidualnych wydawanych przez organy samorządu terytorialnego:
a) gmin,
b) powiatów,
c) województwa
- z wydzieleniem decyzji dotyczących aktów wydawanych przez organy samorządu w toku realizacji zadań z zakresu administracji rządowej wykonywanych na podstawie ustaw lub na podstawie porozumienia.
3.2.2. Liczba decyzji uchylonych lub uznanych za nieważne przez Naczelny Sąd Administracyjny.
3.2.3. Analiza przyczyn niekorzystnych dla wojewody rozstrzygnięć Naczelnego Sądu Administracyjnego.
3.3. Decyzje komunalizacyjne o nabyciu mienia Skarbu Państwa przez gminy.
3.3.1. Liczba wydanych decyzji komunalizacyjnych, w tym z urzędu i na podstawie wniosku złożonego przez zarząd gminy.
3.3.2. Liczba decyzji uchylonych przez Krajową Komisję Uwłaszczeniową.
3.3.3. Analiza przyczyn uchylania decyzji.
3.4. Decyzje o nabyciu mienia Skarbu Państwa przez powiaty.
3.4.1. Liczba wydanych decyzji, w tym z urzędu i na podstawie wniosku złożonego przez zarząd powiatu.
3.4.2. Liczba odwołań do ministra właściwego do spraw Skarbu Państwa od decyzji wojewody wydanych w I instancji.
3.4.3. Liczba decyzji uchylonych przez ministra właściwego do spraw Skarbu Państwa.
3.4.4. Analiza przyczyn uchylania decyzji.
3.5. Decyzje o nabyciu mienia Skarbu Państwa przez samorząd województwa.
3.5.1. Liczba wydanych decyzji, w tym z urzędu i na podstawie wniosku złożonego przez zarząd województwa.
3.5.2. Liczba odwołań do ministra właściwego do spraw Skarbu Państwa od decyzji wojewody wydanych w I instancji.
3.5.3. Liczba decyzji uchylonych przez ministra właściwego do spraw Skarbu Państwa.
3.5.4. Analiza przyczyn uchylania decyzji.
3.6. Akty prawa miejscowego.
3.6.1. Liczba wydanych aktów.
3.6.2. Liczba wystąpień ministra właściwego do spraw administracji publicznej do wojewody o uchylenie lub zmianę aktu we własnym zakresie.
3.6.3. Liczba aktów zmienionych przez wojewodę we własnym zakresie w związku z wystąpieniami, o których mowa w ppkt 3.6.2.
3.6.4. Liczba aktów uchylonych przez Prezesa Rady Ministrów.
3.6.5. Liczba aktów zaskarżonych do Naczelnego Sądu Administracyjnego na podstawie art. 44 ust. 1 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o administracji rządowej w województwie.
3.6.6. Liczba aktów uchylonych przez Naczelny Sąd Administracyjny.
3.6.7. Analiza przyczyn uchylania aktów prawa miejscowego.
CZĘŚĆ IV
Skuteczność i prawidłowość wykonywania nadzoru nad działalnością jednostek samorządu terytorialnego
4.1. Liczba rozstrzygnięć nadzorczych wojewody w odniesieniu do uchwał organów gmin.
4.1.1. Dotyczących zadań własnych.
4.1.2. Dotyczących zadań zleconych ustawowo.
4.1.3. Dotyczących zadań z zakresu administracji rządowej realizowanych na podstawie porozumienia z organami administracji rządowej, w tym:
a) przypadki, w których organ gminy podjął ponowną uchwałę z uwzględnieniem wskazań wojewody,
b) przypadki, w których wojewoda wydał zarządzenie w miejsce uchwały organu gminy,
c) przypadki, w których właściwy minister wydał inne rozstrzygnięcie.
4.2.. Rozstrzygnięcia Naczelnego Sądu Administracyjnego dotyczące rozstrzygnięć nadzorczych wojewody w odniesieniu do uchwał organów gmin (odpowiednio do ppkt 4.1.1.-4.1.3.) , w tym liczba rozstrzygnięć niekorzystnych dla wojewody wraz z analizą przyczyn.
4.3. Liczba rozstrzygnięć nadzorczych wojewody w odniesieniu do uchwał organów powiatów.
4.3.1. Dotyczących zadań własnych.
4.3.2. Dotyczących zadań z zakresu administracji rządowej, realizowanych na podstawie ustaw.
4.3.3. Dotyczących zadań z zakresu administracji rządowej, realizowanych na podstawie porozumienia z organami administracji rządowej, w tym:
a) przypadki, w których organ powiatu podjął ponowną uchwałę z uwzględnieniem wskazań wojewody,
b) przypadki, w których wojewoda wydał zarządzenie w miejsce uchwały organu powiatu,
c) przypadki, w których właściwy minister wydał inne rozstrzygnięcie.
4.4. Rozstrzygnięcia Naczelnego Sądu Administracyjnego dotyczące rozstrzygnięć nadzorczych wojewody w odniesieniu do uchwał organów powiatów (odpowiednio do ppkt 4.3.1.-4.3.3.), w tym liczba rozstrzygnięć niekorzystnych dla wojewody wraz z analizą przyczyn.
4.5. Rozstrzygnięcia nadzorcze wojewody w odniesieniu do uchwał organów samorządu województwa.
4.5.1. Dotyczące zadań własnych.
4.5.2. Dotyczące zadań z zakresu administracji rządowej, realizowanych na podstawie ustaw.
4.5.3. Dotyczące zadań z zakresu administracji rządowej, realizowanych na podstawie porozumienia z organami administracji rządowej, w tym:
a) przypadki, w których organ samorządu województwa podjął ponowną uchwałę z uwzględnieniem wskazań wojewody,
b) przypadki, w których wojewoda wydał zarządzenie w miejsce uchwały organu samorządu województwa,
c) przypadki, w których właściwy minister wydał inne rozstrzygnięcie.
4.6. Rozstrzygnięcia Naczelnego Sądu Administracyjnego dotyczące rozstrzygnięć nadzorczych wojewody w odniesieniu do uchwał organów samorządu województwa (odpowiednio do ppkt 4.5.1.-4.5.3) , w tym liczba rozstrzygnięć niekorzystnych dla wojewody wraz z analizą przyczyn.
4.7. Wnioskowanie o wprowadzenie zarządu komisarycznego w jednostkach samorządu terytorialnego wraz z analizą przyczyn uwzględnienia bądź nieuwzględnienia wniosku przez Prezesa Rady Ministrów.
CZĘŚĆ V
Dysponowanie środkami publicznymi w celu wykonywania ustawowych zadań i kompetencji (działania wojewody jako dysponenta głównego)
5.1. Informacja o prawidłowości przekazywania dotacji celowych gminom.
5.1.1. Na zadania własne.
5.1.2. Na zadania realizowane przez gminy na podstawie porozumień z organami administracji rządowej.
5.1.3. Na usuwanie bezpośrednich zagrożeń dla bezpieczeństwa i porządku publicznego.
5.2. Informacja o prawidłowości przekazywania dotacji celowych powiatom.
5.2.1. Na realizację zadań służb, inspekcji i straży, o których mowa w ustawie o samorządzie powiatowym.
5.2.2. Na zadania z zakresu administracji rządowej wykonywane przez powiat na podstawie ustaw.
5.2.3. Na finansowanie zadań własnych powiatu.
5.3. Informacja o prawidłowości przekazywania dotacji celowej organom samorządu województwa.
5.3.1. Na zadania własne.
5.3.2. Na zadania z zakresu administracji rządowej realizowane na podstawie porozumień z organami administracji rządowej.
5.4. Informacja roczna z zakresu nadzoru i kontroli nad całością gospodarki finansowej jednostek organizacyjnych podległych wojewodzie.
5.4.1. Ocena przebiegu wykonania zadań oraz dochodów i wydatków realizowanych przez podległe jednostki organizacyjne.
5.4.2. Ocena wykorzystania dotacji udzielonych z budżetu państwa pod względem zgodności z przeznaczeniem oraz informacja o wysokości wykorzystanej dotacji w porównaniu ze stopniem realizacji zadań przewidzianych do sfinansowania dotacją z budżetu państwa.
5.4.3. Ocena realizacji innych zadań finansowanych z budżetu państwa.
5.4.4. Opis podjętych działań zmierzających do prawidłowego wykonania budżetu.
CZĘŚĆ VI
Efektywność sprawowania nadzoru założycielskiego wobec przedsiębiorstw państwowych
6.1. Działania wojewody jako organu założycielskiego wobec przedsiębiorstw państwowych.
6.1.1. Postępowania naprawcze wobec przedsiębiorstw państwowych nie wykazujących zysku netto.
6.1.2. Realizowanie uprawnień organu założycielskiego wobec przedsiębiorstw państwowych, przekraczających wskaźnik przyrostu wynagrodzeń, które pogorszyły sytuację finansową.
6.2. Procesy prywatyzacyjne przedsiębiorstw państwowych, dla których wojewoda pełni funkcję organu założycielskiego, oraz przedsiębiorstw państwowych przekazanych przez wojewodę w gestię samorządu, a także wniesionych do funduszy regionalnych.