Kontrola podatkowa w firmie
Każdy przedsiębiorca powinien spodziewać się tego, że na jakimś etapie prowadzonej działalności gospodarczej spotka się z kontrolą podatkową lub chociażby czynnościami sprawdzającymi. Czynności te mogą okazać się zupełnie bezbolesnym doświadczeniem, jeżeli wiemy jak przebiega taka kontrola, jak się do niej przygotować, co jest naszym obowiązkiem, a jakie przysługują nam prawa.
Kontrola podatkowa to kontrola prowadzona na podstawie art. 281 - 292 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa przez organy podatkowe pierwszej instancji, czyli przez:
- naczelnika urzędu skarbowego,
- naczelnika urzędu celnego,
- wójta,
- burmistrza (prezydenta miasta),
- starostę,
- marszałka województwa,
- oraz w niektórych przypadkach ministra finansów, dyrektorów izb skarbowych i dyrektorów izb celnych, stosownie do ich właściwości.
Należy ją odróżnić od kontroli skarbowej, prowadzonej na podstawie ustawy o kontroli skarbowej przez organy kontroli skarbowej.
Zgodnie z art. 281 §1 OP podmiotami podlegającymi kontroli podatkowej są:
- podatnicy,
- płatnicy,
- inkasenci
- oraz ich następcy prawni.
Zgodnie z art. 282 omawianej ustawy kontrolę podatkową podejmuje się z urzędu.
W przeciwieństwie do regulacji dotyczących postępowania podatkowego, przepisy nie przewidują możliwości wszczęcia kontroli na żądanie strony.
Zgodnie z art. 281 §2 Ordynacji podatkowej celem kontroli jest sprawdzenie, czy kontrolowani wywiązują się z obowiązków wynikających z przepisów prawa podatkowego.
Do takich obowiązków zaliczyć należy między innymi obowiązek:
- dokonania i aktualizowania zgłoszenia rejestracyjnego,
- wystawiania i przechowywania przez określony ustawowo czas faktur lub rachunków oraz ich kolejnego numerowania,
- prowadzenia w sposób rzetelny i przechowywania przez określony ustawowo czas ksiąg podatkowych i wymaganych przepisami ewidencji,
- prowadzenia i przechowywania wymaganych przepisami dokumentacji (na przykład dokumentacji transakcji z podmiotami powiązanymi),