Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2010-09-10

Zmiana sposobu wyceniania zapasów

PYTANIE

Chcę zmienić od nowego roku metodę wyliczania cen zapasów. Obecnie są w cenach sprzedaży netto, chcę zrobić w cenach ewidencyjnych i rozchód z magazynu wg FIFO. Natomiast mam dylemat jak to ugryźć na koniec roku, kiedy stan magazynu będzie w cenach sprzedaży? Czy ma tak zostać i rozchody w tych cenach mają być dokonywane aż się cały magazyn nie "wyczyści" ?

Pytanie dotyczy dwóch kwestii: ewidencji księgowej (sposobu wykazania w księgach rachunkowych) zapasów oraz zmiany sposobu rozliczenia rozchodu zapasów. Artykuł 34 ustawy o rachunkowości daje kilka możliwości uproszczeń w zakresie ewidencji i wyceny zapasów. Przy czym należy podkreślić, że niezależnie od tego, w jaki sposób jednostka ewidencjonuje zapasy, na koniec roku w bilansie muszą one być wykazane według ceny zakupu lub ceny nabycia, nie wyższej jednak niż ich ceny sprzedaży netto.

Ewidencja rzeczowych aktywów obrotowych

Rzeczowe składniki aktywów obrotowych należy ująć w księgach według ceny nabycia lub koszty wytworzenia. Przez cenę nabycia zgodnie z ustawą o rachunkowości należy rozumieć cenę zakupu składnika aktywów, obejmująca kwotę należną sprzedającemu, bez podlegających odliczeniu podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowego, a w przypadku importu powiększona o obciążenia o charakterze publicznoprawnym oraz powiększona o koszty bezpośrednio związane z zakupem i przystosowaniem składnika aktywów do stanu zdatnego do używania lub wprowadzenia do obrotu, łącznie z kosztami transportu, jak też załadunku, wyładunku, składowania lub wprowadzenia do obrotu, a obniżona o rabaty, opusty, inne podobne zmniejszenia i odzyski. Jeżeli nie jest możliwe ustalenie ceny nabycia składnika aktywów, a w szczególności przyjętego nieodpłatnie, w tym w drodze darowizny - jego wyceny dokonuje się według ceny sprzedaży takiego samego lub podobnego przedmiotu. Podstawą ustalania ceny nabycia jest więc cena zakupu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00