Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2010-07-10

Cesja praw i obowiązków z umowy leasingu a jej kwalifikacja na gruncie ustaw o podatku dochodowym

Przedsiębiorcy korzystający w toku prowadzonej działalności gospodarczej z różnego rodzaju aktywów trwałych (maszyn, urządzeń, samochodów) mają do wyboru kilka sposobów ich pozyskania dla celów prowadzonej działalności. Jednym z nich jest zawarcie umowy leasingu, na mocy której przedsiębiorca korzysta z aktywów stanowiących własność firmy leasingowej przez ustalony czas w zamian za określone w umowie opłaty (przyjmujące najczęściej postać tzw. opłaty wstępnej oraz opłat miesięcznych). Częstokroć umowa przewiduje również, że po zakończeniu okresu, na jaki została zawarta, przedsiębiorcy przysługuje prawo do nabycia wykorzystywanego aktywa po cenie niższej niż jego wartość rynkowa.

Przemysław Szywacz

Autor jest doradcą podatkowym, menedżerem

w zespole ds. podatku dochodowego od osób prawnych

KPMG Tax M.Michna sp.k.

Michał Modrzejewski

Autor jest aplikantem radcowskim, konsultantem w

zespole ds. podatku dochodowego od osób prawnych

KPMG Tax M.Michna sp.k.

Mając na uwadze niewątpliwą popularność leasingu jako formy wykorzystywania aktywów trwałych w prowadzonej przez przedsiębiorców działalności gospodarczej, należy zauważyć, że niejednokrotnie w praktyce obrotu gospodarczego dochodzi do przeniesienia praw do korzystania z leasingowanych aktywów pomiędzy dwoma przedsiębiorcami. Powyższa zamiana, przyjmująca z technicznego punktu widzenia postać cesji ogółu praw i obowiązków wynikających z umowy leasingu, ma najczęściej miejsce w związku ze zbyciem całości przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, w skład którego wchodziły leasingowane aktywa. W praktyce występuje również samoistne przeniesienie przez jednego przedsiębiorcę na rzecz innego wyłącznie praw i obowiązków wynikających z umowy leasingu.

Celem niniejszego artykułu jest analiza skutków cesji na gruncie przepisów ustaw o podatku dochodowym, a dokładniej - analiza warunków, od spełnienia których uzależnione jest dalsze uznawanie scedowanej umowy za umowę leasingu w świetle powyższych przepisów.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00