Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2010-03-10

SPÓŁKA KOMANDYTOWA JAKO FORMA OPTYMALIZACJI PODATKOWEJ

Od kilku lat spółka komandytowa cieszy się rosnącym zainteresowaniem wśród przedsiębiorców. Z roku na rok notuje się przyrost nowych spółek, jak również coraz częściej przekształca się spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w spółki komandytowe. Przyczyn takiego stanu rzeczy należy upatrywać w specyficznej formie, jaką jest spółka komandytowa, która w zakresie praw i obowiązków wspólników łączy cechy spółki osobowej i kapitałowej. Z kolei ta hybrydowa forma spółki ma bezpośrednie przełożenie na odpowiedzialność za zobowiązania spółki oraz na korzystny sposób opodatkowania generowanych przez nią dochodów.

dr Joanna Szlęzak-Matusewicz

Katedra Finansów Przedsiębiorstwa

Szkoła Główna Handlowa

Prowadzenie działalności gospodarczej z wykorzystaniem spółki komandytowej może być korzystne podatkowo dla wspólnika będącego osobą fizyczną. Korzyści mogą również dotyczyć spółki kapitałowej będącej wspólnikiem. Niemniej jednak należy pamiętać, że optymalizacja podatkowa polegająca na wykorzystaniu spółki komandytowej w prowadzonej działalności gospodarczej ma swoje granice. Ich przekroczenie oznaczałoby, że mamy do czynienia nie z optymalizacją, lecz z ewidentnym łamaniem prawa.

Dlatego aby działać w granicach obowiązującego prawa i nie narażać się na wzrost ryzyka podatkowego, warto przeanalizować zasady funkcjonowania spółki komandytowej na gruncie polskiego prawa handlowego i podatkowego, a także korzyści wynikające z bycia wspólnikiem spółki komandytowej.

Zasady działania spółki komandytowej

Podstawą prawną funkcjonowania spółki komandytowej jest Kodeks spółek handlowych (dalej: k.s.h.). Szczegółowe regulacje dotyczące tego rodzaju spółki zostały zawarte w art. 102-124 k.s.h., przy czym w sprawach nieuregulowanych ustawodawca odsyła do przepisów dotyczących spółki jawnej.

Zgodnie z Kodeksem spółek handlowych spółką komandytową jest spółka osobowa mająca na celu prowadzenie przedsiębiorstwa pod własną firmą, w której wobec wierzycieli za zobowiązania spółki co najmniej jeden wspólnik odpowiada bez ograniczeń , a odpowiedzialność co najmniej jednego wspólnika jest ograniczona.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00