Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2018-06-28

Krajowy Standard Rachunkowości nr 6 wpŁywa na moment rozpoznania kosztów podatkowych

W celu prawidłowego ujęcia kosztu uznanego za koszt uzyskania przychodów istotne jest określenie, w którym okresie rozliczeniowym jednostka jest uprawniona do jego potrącenia. Szczególnie problematyczne jest to na przełomie lat podatkowych. Bardzo często dochodzi wtedy do sytuacji, gdy na rzecz jednostki zostaną dokonane dostawy lub wykonane usługi, ale faktury za te świadczenia jednostka otrzyma dopiero w kolejnym roku obrotowym.

Michał Włodarczyk

Biegły rewident

Ustalenie momentu rozpoznania kosztów uzyskania przychodów na przełomie lat obrotowych zawsze budziło wśród księgowych liczne wątpliwości. W przypadku braku faktury za już wykonane na rzecz jednostki usługi lub dokonane dostawy, w celu zachowania współmierności przychodów i kosztów, koszty i przychody dotyczące przyszłych okresów oraz koszty przypadające na okres sprawozdawczy, które jeszcze nie zostały poniesione, należy zaliczać do aktywów lub pasywów danego okresu sprawozdawczego. Dlatego w sprawozdaniach finansowych sporządzanych za dany rok obrotowy dokonuje się oszacowania tych kosztów. Powstaje wtedy pytanie dotyczące prezentacji tak szacowanych kosztów w księgach rachunkowych i sprawozdaniach finansowych, a także ustalenia prawidłowego okresu, w którym takie koszty powinny być ujęte jako koszt podatkowy.

Ustalenie momentu rozpoznania kosztu podatkowego

Kwestia potrącalności kosztów uzyskania przychodów w czasie została uregulowana w art. 15 ust. 4-4e ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: "ustawa o CIT"). Przepisy ustawy o CIT (na mocy nowelizacji obowiązującej od 1 stycznia 2007 r.) przewidują dwie metody rozpoznawania kosztów podatkowych, wprowadzając podział na koszty uzyskania przychodów bezpośrednio związane z przychodami (koszty bezpośrednie) oraz koszty inne niż koszty bezpośrednio związane z przychodami (koszty pośrednie).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00