Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2010-02-10

Pracownik akcjonariusz też musi płacić podatek

Na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat akcje wielu spółek państwowych zostały dopuszczone do publicznego obrotu na Giełdzie Papierów Wartościowych. Część pracowników tych spółek uzyskała prawo do uczestniczenia w ich kapitale akcyjnym. Obrót akcjami pracowniczymi łączy się jednak z koniecznością uwzględnienia w rachunku ekonomicznym obciążeń podatkowych.

Krzysztof Wiśniewski

Doradca podatkowy

Podatek dochodowy od osób fizycznych

Obrót papierami wartościowymi, bez względu na sposób ich nabycia, stanowi dla osób fizycznych odrębne źródło przychodów - jako przychód z kapitałów pieniężnych (art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a) updof). Obowiązek podatkowy pojawi się w tym przypadku dopiero w momencie sprzedaży papierów wartościowych. Opodatkowaniu podlegać będzie dochód, tj. nadwyżka przychodów nad kosztami ich uzyskania. Jeżeli przychody są niższe od poniesionych kosztów, wystąpi strata. Podatek od dochodów ze zbycia papierów wartościowych wynosi 19% uzyskanego dochodu (art. 30b updof). Dochodu tego nie łączy się z dochodami uzyskanymi z innych źródeł. Dochód/strata ze zbycia akcji są rozliczane w odrębnym zeznaniu podatkowym PIT-38. Zeznanie powinno być złożone w terminie do 30 kwietnia roku podatkowego następującego po roku, w którym podatnik uzyskał dochód (poniósł stratę) ze sprzedaży akcji. W tym terminie podatnik jest zobowiązany do zapłaty kwoty należnego podatku na rachunek urzędu skarbowego. Od tego typu dochodów nie są pobierane w ciągu roku zaliczki na podatek dochodowy.

W przypadku sprzedaży papierów wartościowych poniżej wartości ich nabycia powstaje strata. Można ją odliczyć od dochodu z tego samego źródła przychodu w okresie kolejnych pięciu lat (art. 9 ust. 3 updof). W danym roku odliczeniu podlega maksymalnie 50% wartości straty. Dla pełnego jej rozliczenia należy zatem uzyskiwać dochody z kapitałów pieniężnych przez co najmniej dwa lata. Przy czym dochody w każdym z tych lat powinny pozwolić na odliczenie połowy straty.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00