Artykuł
Odroczony podatek dochodowy na kontraktach długoterminowych
Ustalenie wysokości zobowiązania podatkowego w przypadku kontraktów długoterminowych jest jednym z trudniejszych zagadnień rachunkowości. Ze względu na rozbieżności dotyczące momentu powstania przychodów i kosztów ustalanego zgodnie z przepisami prawa podatkowego i prawa bilansowego pojawiają się kwestie różnic przejściowych oraz odroczonego podatku dochodowego. Zatem w przypadku przedsiębiorstw świadczących usługi na podstawie kontraktów długoterminowych konieczne jest równoczesne korzystanie z dwóch Krajowych Standardów Rachunkowości: KSR nr 3 Niezakończone usługi budowlane oraz KSR nr 2 Podatek dochodowy.
Katarzyna Okorska
ARD Instal Sp. z o.o.
Podatek dochodowy wpływający na wynik danego okresu sprawozdawczego obejmuje dwie części:
● część bieżącą - obliczoną jako zobowiązanie od zysku podatkowego za dany okres sprawozdawczy i wykazywaną w zeznaniu podatkowym,
● część odroczoną - wykazywaną w rachunku zysków i strat, stanowiącą różnicę między stanem aktywów i rezerw z tytułu odroczonego podatku na koniec i na początek okresu sprawozdawczego (z wyłączeniem aktywów i rezerw odnoszonych na kapitał własny).
Odroczony podatek dochodowy wyraża przyszłe skutki podatkowe operacji ujętych w księgach rachunkowych, niezależnie od momentu dokonania rozliczeń z budżetem z tytułu tych operacji. Innymi słowy, odroczony podatek dochodowy to kwota podatku ustalona za dany okres sprawozdawczy, która będzie należna organowi podatkowemu (lub będzie podlegała zwrotowi na rzecz podatnika) w przyszłych okresach sprawozdawczych. Ta kategoria podatku służy zatem do ustalania przyszłych zmniejszeń i/lub zwiększeń dochodu do opodatkowania w wyniku realizacji składników aktywów (np. sprzedaży) lub (np. rozliczenia) spłaty składników pasywów. Konieczność ustalenia odroczonego podatku dochodowego na koniec roku obrotowego wynika z powstania tzw. różnic przejściowych, tj. różnic między wartością bilansową danego składnika aktywów lub pasywów a jego wartością podatkową. Mogą one mieć charakter:
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right