Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2009-12-10

Problemy wdrażania rachunku kosztów jakości

Koszty są ważną kategorią ekonomiczną, która w dużym stopniu wpływa na efektywność działalności przedsiębiorstwa. Działania podejmowane w zakresie ich kształtowania często decydują o wynikach ekonomicznych firmy i jej pozycji konkurencyjnej na rynku. Dlatego zadaniem każdego przedsiębiorstwa powinno być podejmowanie wszelkich przedsięwzięć zmierzających do ich optymalizacji. Jednym z narzędzi wspomagających zarząd przedsiębiorstwa w podejmowaniu decyzji dotyczących kosztów jest rachunek kosztów jakości.

Dr Bożenna Barbachowska

Dyrektor Finansowy Certus Technologie Budowlane Sp. z o.o. Adiunkt w Wyższej Szkole Gospodarki Euroregionalnej w Józefowie

Rachunek kosztów jakości określany jest jako system identyfikacji, pomiaru i przetwarzania informacji o kosztach dla celów rachunkowości finansowej (według wymogów sprawozdawczych) oraz rachunkowości zarządczej (zgodnie z potrzebami wynikającymi z procesów zarządzania).

Celem rachunku kosztów jakości jest:

● ewidencja na odpowiednich kontach wszystkich kosztów związanych z jakością produkcji w przyjętych przez firmę przekrojach,

● sporządzanie sprawozdań o kosztach oraz

● przeprowadzanie ich analizy.

Co należy rozumieć przez koszty jakości

Często koszty jakości są definiowane jako pewne wydatki związane z zapewnieniem produktom przydatności do użytku czy jako suma kosztów poniesionych na wytworzenie określonego produktu o danym stopniu jakości. Zgodnie z normą PN-ISO 9004-1 : 1996 koszty jakości są sumą nakładów ponoszonych przez producenta w celu osiągnięcia i utrzymania określonego poziomu jakości wewnątrz przedsiębiorstwa oraz nakładów na działania zapewniające utrzymanie jakości wyrobu na zewnątrz przedsiębiorstwa. Dużą wartość poznawczą dla zarządów przedsiębiorstw mają opracowane modelowe ujęcia struktury kosztów jakości. Jednym z nich jest strukturalny model kosztów jakości Jurana, w którym koszty podzielono na cztery kategorie (patrz tabela 1).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00