Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2009-10-10

Korzyści z rachunku przepływów pieniężnych

Rachunek przepływów pieniężnych jest sprawozdaniem stosunkowo młodym, jednak coraz częściej docenianym1. O dużej wartości informacyjnej danych pochodzących z tego sprawozdania mogą świadczyć chociażby zapisy MSR 1 Prezentacja sprawozdań finansowych, dotyczącego ogólnych założeń prezentacji sprawozdań finansowych. Z założeń tych wynika, że celem sprawozdań finansowych jest dostarczanie informacji na temat sytuacji finansowej, efektywności finansowej i przepływów pieniężnych jednostki, które są użyteczne dla szerokiego kręgu użytkowników przy podejmowaniu przez nich decyzji gospodarczych. Pomagają w przewidywaniu przyszłych przepływów pieniężnych jednostki, a w szczególności ich terminów oraz stopnia pewności.

DR AGNIESZKA TŁACZAŁA

Adiunkt Katedry Finansów Przedsiębiorstw w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie

Znaczenie informacji dotyczących przepływów pieniężnych w jednostce zostało podkreślone również w MSR 7 Rachunek przepływów pieniężnych, który w całości poświęcony jest tej tematyce. Jego krajowym odpowiednikiem jest Krajowy Standard Rachunkowości nr 1. Z zapisów obu standardów wynika, że informacje w nich zawarte są użyteczne, ponieważ dostarczają użytkownikom sprawozdania finansowego podstaw do dokonania oceny zdolności jednostki do generowania środków pieniężnych oraz ekwiwalentów środków pieniężnych, a także do określenia potrzeb jednostki dotyczących wykorzystania tych środków.

Wśród korzyści wynikających z analizy rachunku przepływów pieniężnych (w połączeniu z innymi elementami sprawozdania finansowego) wymienia się dostarczanie użytkownikom informacji, które umożliwiają im dokonanie oceny zmian w aktywach netto jednostki. Ułatwia on też ocenę struktury finansowej jednostki wraz z płynnością oraz wypłacalnością, a także jej zdolność do wywierania wpływu na wysokość i okres wystąpienia przepływów pieniężnych w odpowiedzi na zmieniające się okoliczności i pojawiające się możliwości. Dane pochodzące z rachunku przepływów pieniężnych są użyteczne także dla sprawdzenia dokładności dokonywanych uprzednio ocen dotyczących przyszłych przepływów pieniężnych, analizy powiązań zachodzących między rentownością a przepływami pieniężnymi netto oraz skutków zmian cen.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00