Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2018-06-28

Wątpliwości wokół zawodu dyplomowanego księgowego

Z panem Ryszardem Goryckim - biegłym rewidentem, przewodniczącym zespołu ds. certyfikacji zawodu Stowarzyszenia Księgowych w Polsce - rozmawia Gyöngyvér Takáts.

Na posiedzeniu 20 lipca br. Zarząd Główny SKwP podjął uchwały regulujące sprawę nowego zawodu, tj. zawodu dyplomowanego księgowego. Na podstawie tych dokumentów redakcja "Biuletynu Rachunkowości" i "Serwisu Finansowo-Księgowego" przygotowała artykuł o tym, jak zostać dyplomowanym księgowym. Dyplomowanym księgowym jest osoba o sprawdzonej oraz aktualizowanej wiedzy i umiejętnościach w zakresie organizowania rachunkowości jednostek, prowadzenia ksiąg rachunkowych oraz sporządzania sprawozdań finansowych zgodnie z polskimi i międzynarodowymi standardami rachunkowości, a także prowadzenia gospodarki finansowej, w tym spraw podatkowych jednostki. Oznacza to, że dyplomowany księgowy zajmuje się nie tylko prowadzeniem ksiąg rachunkowych i rozliczeniem podatkowym. Jest to osoba, która prowadzi całą gospodarkę finansową jednostki.

Dyskusje na naszym forum ksiegowosc.infor.pl wskazują, że Czytelnicy bardzo interesują się nowym zawodem dyplomowanego księgowego. Z komentarzy wynika jednak, że środowisko księgowych sceptycznie podchodzi do pomysłu Stowarzyszenia Księgowych w Polsce. Niektórzy twierdzą, że wprowadzając certyfikację zawodu, SKwP chce mieć monopol na rynku szkoleń dla księgowych. Pan Ryszard Gorycki wyjaśnia nam kwestie, które pojawiły się w tych komentarzach oraz w trakcie opracowywania przez naszą redakcję tego tematu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00