Ulgi w formie odliczeń od dochodu w podatku dochodowym od osób fizycznych
Rozdział II
1. Uwagi wprowadzające
1.1. Pomniejszenie dochodu przed opodatkowaniem
Przepis art. 26 ust. 1 ustawy o PIT przewiduje możliwość pomniejszenia przed opodatkowaniem uzyskanego w roku podatkowym dochodu o określone kwoty wydatków. Dla podatnika jest to regulacja szczególnie korzystna, gdyż dzięki temu może obniżyć próg podatkowy określony w art. 27 ustawy o PIT.
Warunkiem odliczenia wydatków od dochodu jest to, aby wydatki te nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w przypadku rozliczenia na zasadach ogólnych ani nie pomniejszyły przychodu zgodnie z przepisami ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne lub dochodu zgodnie z przepisami ustawy o podatku tonażowym.
1.2. Dokumentacja wydatków
Zarówno fakt poniesienia, jak i wysokość wydatków odliczonych od dochodu muszą być w odpowiedni sposób udokumentowane.
UWAGA!
Zasada ta obowiązuje również w przypadku odliczania darowizn dokonanych na podstawie innych ustaw (art. 26 ust. 6d ustawy o PIT).
Ponieważ ustawa nie precyzuje, co należy rozumieć przez pojęcie "dokument stwierdzający poniesienie wydatków", należy w tym zakresie przyjąć stanowisko orzecznictwa.
Dokument to przedmiot stwierdzający określone okoliczności, fakty, stany (np. umowa, świadectwo, zaświadczenie). Przepis ustawy (ustawy o PIT) wyklucza wykazywanie poza dokumentami, za pomocą innych środków dowodowych, że wbrew treści dokumentu wydatki poniosła inna osoba, niż ta, która została w dokumencie wskazana.
(Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 6 października 1994 r., sygn. akt SA/Po 1398/94, POP 1996/3/90)
Co do niektórych odliczeń ustawodawca wyraźnie określił, jaki dokument musi potwierdzać poniesienie wydatku. Na przykład, jeśli chodzi o darowizny, których przedmiotem są pieniądze, dowodem poniesienia wydatku może być jedynie dowód wpłaty na rachunek bankowy obdarowanego. Darowizny w naturze muszą być natomiast potwierdzane dowodem, z którego wynikają dane identyfikujące darczyńcę oraz wartość tej darowizny wraz z oświadczeniem obdarowanego o jej przyjęciu. Jednak w przypadku darowizn na cele krwiodawstwa dowodem będzie zaświadczenie jednostki organizacyjnej realizującej zadania w zakresie pobierania krwi o ilości bezpłatnie oddanej przez krwiodawcę krwi lub jej składników.