Przychody i dochody zwolnione od podatku dochodowego od osób fizycznych
Rozdział I
1. Uwagi wprowadzające
Przez zwolnienia podatkowe należy rozumieć przypadki, w których określone przychody lub dochody uzyskane przez podatnika są zwolnione od podatku dochodowego.
Ponieważ wszelkie zwolnienia podatkowe są wyjątkiem od zasady sprawiedliwości podatkowej, należy bardzo ściśle interpretować przepisy ustanawiające te zwolnienia. Wiele pojęć z przepisów ustawy o PIT dotyczących zwolnień nie zostało w tej ustawie zdefiniowanych. Nie oznacza to jednak, że można je interpretować w sposób dowolny.
(...) Należy wykazać, iż istniały podstawy do wypłaty takiego ekwiwalentu i w rzeczywistości ma ono taki właśnie charakter. Ciężar udowodnienia, że kwota podlega przedmiotowo zwolnieniu od podatku dochodowego spoczywa na podatniku, jeżeli pragnie zachować prawo do zwolnienia od podatku. Wszelkie zwolnienia podatkowe są wyjątkiem od zasady sprawiedliwości podatkowej, co prowadzić musi do obowiązku po stronie podatnika do wykazania, że zwolnienie to przysługuje.
(Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 14 listopada 1997 r., sygn. akt SA/Sz 1140/97)
Wyczerpujący katalog zwolnień od podatku dochodowego zawierają art. 21 oraz art. 52-52e ustawy o PIT.
2. Wyłączenie określonych przychodów z działalności gospodarczej
Przychodami z działalności gospodarczej są otrzymane lub należne pieniądze i inne wartości uzyskiwane w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Co do zasady, przychody osiągane w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą są opodatkowane na zasadach właściwych dla działalności gospodarczej, przy czym każdorazowo o zasadach opodatkowania decyduje związek osiąganych przychodów z prowadzoną działalnością.
Zgodnie z art. 14 ust. 3 ustawy o PIT, do przychodów objętych tym podatkiem nie zalicza się:
● pobranych wpłat lub zarachowanych należności na poczet dostaw towarów i usług, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych (pkt 1);
● otrzymanych pożyczek i kredytów oraz zwróconych pożyczek, z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych pożyczek (pkt 1);