Porada
Komputery, oprogramowanie i koszty stron internetowych w księgach rachunkowych
Rozdział IV
1. Sprzęt komputerowy w księgach rachunkowych
Podatkowe aspekty ustalenia wartości początkowej oraz dokonania odpisów amortyzacyjnych sprzętu komputerowego zostały opisane w rozdziale I opracowania. W tym rozdziale zostały też omówione zasady klasyfikacji sprzętu komputerowego do środków trwałych. Przyporządkowania środków trwałych do odpowiednich grup, przede wszystkim do celów podatkowych, należy dokonać na podstawie Klasyfikacji Środków Trwałych. Klasyfikacja ta jest w zasadzie odpowiednia także do celów bilansowych. Należy się jednak przekonać, czy dany składnik, który na podstawie takiej klasyfikacji został zaliczony do środków trwałych, spełnia też warunki definicji zawartej w ustawie o rachunkowości (dalej uor).
Aby składnik do celów bilansowych mógł być zaliczony do środków trwałych, musi spełnić warunki definicji aktywów (art. 3 ust. 1 pkt 12 uor), czyli:
● być kontrolowany przez jednostkę,
● posiadać wiarygodnie określoną wartość,
● powstać w wyniku przeszłych zdarzeń,
● spowodować w przyszłości wpływ do jednostki korzyści ekonomicznych.
Ponadto definicję środków trwałych spełniają rzeczowe aktywa trwałe i zrównane z nimi, o przewidywanym okresie ekonomicznej użyteczności dłuższym niż rok, kompletne, zdatne do użytku i przeznaczone na potrzeby jednostki (art. 3 ust. 1. pkt 15 uor). Zalicza się do nich w szczególności:
● nieruchomości - w tym grunty, prawo użytkowania wieczystego gruntu, budowle i budynki, a także będące odrębną własnością lokale, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego oraz spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego,
● maszyny, urządzenia, środki transportu i inne rzeczy,
● ulepszenia w obcych środkach trwałych,
● inwentarz żywy.
Należy zauważyć, że definicja środków trwałych zawarta w uor jest analogiczna do definicji środków trwałych zawartej w ustawie o CIT. Ma to istotne znaczenie w szczególności w kwestii zdatności do używania i kompletności. W przypadku sprzętu komputerowego oznacza to, że zgodnie z KŚT w księgach ujmuje się zestaw komputerowy, a nie poszczególne części składowe komputera. Drukarki, które mogą być jednocześnie podłączone do kilku zestawów komputerowych, należy ująć w księgach jako odrębne składniki środków trwałych. Przy czym należy pamiętać, że mogą one mieć też inny okres ekonomicznej użyteczności niż komputery.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right