15. Faktury korygujące
Tomasz Krywan
doradca podatkowy, ekspert w zakresie VAT
Treść wystawionych faktur może być przez podatników korygowana. Korekta faktur może być konieczna ze względu na błędy popełnione przy wystawianiu faktur pierwotnych, jak również ze względu na zdarzenia, które nastąpiły po wystawieniu faktury pierwotnej.
Należy zauważyć, że korygowanie treści faktury w drodze wystawienia faktury korygującej jest jedynym sposobem ingerencji w treść faktury pierwotnej (nie licząc wystawiania not korygujących przez nabywców - por. § 15 rozporządzenia o fakturach). Niedopuszczalne jest czynienie jakichkolwiek dopisków czy poprawek na fakturze pierwotnej.
Wszelkie zmiany w wystawionej fakturze VAT winny być dokonane fakturą korygującą. (zachowujący pełną aktualność wyrok NSA z 17 lutego 2000 r., sygn. I SA/Po 110/99, niepubl.)
Przypadki, w których są wystawiane faktury korygujące, wymieniają przepisy § 13 i § 14 rozporządzenia o fakturach.
Z przepisów tych wynika, że faktury korygujące są wystawiane, jeżeli:
● po wystawieniu faktury pierwotnej został udzielony rabat,
● doszło do zwrotu towarów sprzedawcy,
● doszło do zwrotu kwot nienależnych,
● dokonano zwrotu nabywcy zaliczek, przedpłat, zadatków lub rat, podlegających opodatkowaniu,
● po wystawieniu faktury podwyższono cenę,
● na fakturze sprzedawca pomylił się w cenie, stawce lub kwocie podatku bądź w jakiejkolwiek innej pozycji faktury.
Fakturami korygującymi może być korygowana jedynie treść faktur pierwotnych. Zatem faktura korygująca zawsze powinna odwoływać się do pierwotnej faktury. Nie jest przy tym istotne, czy jest to pierwsza czy kolejna korekta faktury. Potwierdzają to organy podatkowe w udzielanych wyjaśnieniach.
N. (...) U. (Pismo naczelnika Świętokrzyskiego Naczelnika Urzędu Skarbowego w Kielcach z 11 sierpnia 2005 r., sygn. RO/443/ 106/2005)