Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2010-03-15

Księgi rachunkowe, zasoby majątkowe, dokumentacja księgowa jako przedmiot badania oraz zdarzenia po dniu bilansowym

Rozdział V

Weronika Gackowska

doktor nauk ekonomicznych, biegły rewident, wykładowca, praktyk

1. Wskazówki ogólne

Sprawozdanie finansowe nie jest wyłącznie zbiorem cyfr, które przy tradycyjnym, od dawna zaakceptowanym sposobie badania podlegały weryfikacji. Właściwie weryfikowana była każda pozycja bilansowa.

Dzisiaj historyczna wartość składnika majątkowego jest możliwa do ustalenia na podstawie określonych procedur oraz wybranych dokumentów. Ale nie o nią chodzi. Dzisiejszą wartość należy określić bardziej subiektywnie, zadając sobie pytanie: co jest ważniejsze, koszt czy wartość? Bardziej wiarygodny będzie koszt, ale dla większości celów bardziej odpowiednie będzie określenie wartości bieżącej. Kompletne badanie byłoby długotrwałe, kosztowne - a przede wszystkim nie może ono dyskontować (chociaż i takie sytuacje mają miejsce) całego roku pracy pracowników badanej jednostki. Dlatego biegły rewident - nie angażując w te procedury badanej jednostki - określa wielkość ryzyka uogólnienia oraz nieujawnienia wszystkich błędów stosując odpowiednie procedury badawcze, przeprowadzając większą lub mniejszą liczbę badań (testów). Część tych czynności biegły może wykonać nawet przed sporządzeniem przez badaną jednostkę sprawozdania finansowego.

Przedmiotem zainteresowania biegłego rewidenta mogą być rzeczowe aktywa firmy w trakcie inwentaryzacji, a także ich ilościowy i wartościowy stan na dzień bilansowy. Podmiot gospodarczy (dawca informacji o zasobach majątkowych) powinien zaspokoić zainteresowanie biegłego rewidenta. Jest to niestety czasami trudne, ponieważ:

popyt na informacje nie jest jednoznacznie zidentyfikowany i określony,

podmiot nie jest zainteresowany ujawnianiem szczegółów, traktując je jako tajemnicę kupiecką,

jest to niewygodne,

istnieje niebezpieczeństwo, że podmiot jest zainteresowany, by przedkładane informacje spowodowały z góry określony odbiór, wnioskowanie, reakcje i działania biegłego,

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00